Pic ve Optokuplör

Başlatan gökhan_, 23 Şubat 2014, 18:30:43

gökhan_

Merhabalar arkadaşlar. Ev otomasyonu projem için 4 tane pic kullanıorum ve ana picden diğer piclere 1-0 bilgisini transistör tetikleyerek gönderiyorum. Ancak şu sorunu yaşamaktayım: Farklı devreleri farklı kaynaklar ile beslediğim zaman(tek kaynağın akımı yetmediği için veya 5V-12V farklılığından, veya lipo ile besleme) eksi uçlarını birleştirmem gerekiyor. Bunun sonucunda bir kaynak devreden çıktığı anda sorun yaşıyorum. Transistör yerine optokuplör ile tasarım yaparak bu sorunu çözmeyi istiyorum. BC337 kullanıyorum(transistör olarak) bunun yerine pic çıkışına bağlayabileceğim ve diğer devreyi kontrol edebileceğim optokuplör öneriniz var mı?
Teşekkürler.

legolas

ben daha önce MOC 3041 kullanmıştım. Sorunsuz çalışıyor. Tavsiye edebilirim.

LukeSkywalker

fgokcegoz

Alıntı yapılan: legolas - 23 Şubat 2014, 18:59:43
ben daha önce MOC 3041 kullanmıştım. Sorunsuz çalışıyor. Tavsiye edebilirim.

MOC3041, sıfır geçişli bir opto triyaktır. O olmaz. 4N2x veya 4N3x serisinden herhangi bir opto kullanabilirsiniz.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

z

Tum devrelerin GND leri birbirine bagliysa sinyal aktarimi icin transistor yeterlidir.  Nasil bir devre yaptiysaniz ondaki hatay duzeltmeye calisalim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com