cizgi izleyen robot icin motor

Başlatan pax, 23 Şubat 2014, 19:20:22

pax

Cizgi izleyen robotlar icin ne tur motor tavsiye edersiniz ?

robomaster

en fazla 3cm çapında tekerlek için ulaşmak istediğiniz hızdan tur hesabını yapmanız daha doğru.
yüksek çaplı tekerlekler kullanmayınız ağırlık merkezi yere ne kadar yakın olursa okadar iyi. teker çapı küçüldükçe tur sayısıda fazla gerekiyor ki o da sorun.

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 19:33:08

Ayrıca motor rediktörlü olmalı ve torku aracı yürütmeye ve dönüşlerde istenilen tepkiye yNıt vermeli
biraz deneme yapmakta fayda var

pax

Aslinda gecen sene bu robotlardan yapmaya calismistim ve 12v 1500 rpm motor kullanmistim ama robotu sonuclandiramadim. Motorlar keskinlerin motoruydu benim asil sormak istedigim yurt icinde bu motorlardan daha iyi motor bulunabilir mi? Veya derece alan robotlar ne tur motor kullaniyorlar ?

robomaster

En iyi motor bu konuda maxon motor dur ve pahalıdırlar. Ancak bu motorları kullanmadan derece alanlar (birinbi olanlar) var :)
(Sorduğumda öyle demişlerdi)

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 20:32:32

Ayrıca en iyi malzemeler ile sonuca gitmek mümkün değil. Malzemeleri en iyi  şekilde bir araya getimek, neyi niçin kullandığını bilmek lazım.

tekosis

12V yaklaşık 1500 rpm motorlar sanırım iyi işler çıkarıyorlar.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

robomaster

3cm tekerlekle full 1500 rpm max hız 2.35 metre/sn hız yapar. Ancak bu max hızınız unutmayın. Çoğu birinci robotun ortalama hızı bu değerlede , yani şöyle söyleyebiliriz düzlüklerde çok daha hızlılar.
Ama başlangıç için ben de bunu önerebilirim.

pax

evet dediğim  gibi 1500rpm motor kulandım ama  yarışmalara hiç katılmadım,  katılan arkadaşlar 1500 rpm de   max hız olsa dahi bu motorların yavaş kaldığını söylüyorlar,  az önce bir  sitede profast 2000 rpm gördüm.  1500 rpm i de var. sizce 2000rpm mi daha verimli olur 1500 rpm mi? yani rpmi artırıyorum diye hızım da artar mı ? arabayı kontrol etmek rpm artınca zorlaşmaz mı ? 

robomaster

zorlaşır
bir kere robot mutlaka pid veya pd kontrol lü olmalı. motor ve besleme daha sonraki mesele.

pax

evet pd kontrol yapıyorum o kısımlarda sorun yok,  benim çözemediğim nokta motor hızı ? derece yapanların hangisini kullandığını merak ediyorum açıkçası :)

robomaster

Benim bildiğim arkadaşlar piyasada bulunabilen motorları kullanıyorlar etrafın tozunuda attrıyor hani.

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 23:49:06

Sonuçlanmayan kısım neresi idi?

pax

sonuçlanmayan kısım zaman darlığıydı . ilgilenecek zaman bulamamıştım sadece düz yolda denemiştim hatırladığım kadarıyla kesik çizgili bölümler falan vardı oralarla zaman darlığından ilgilenemedim. ama düz yolda  12v 1500 rpm motorlar yavaş geldi gibime gelmişti. sonradan yarışmaya katılan arkadaşlar da aynı şeyi söylemişlerdi. bu sene kaldığım yerden devam etmek istiyorum ama önce motor konusuna karar vermem gerektiğini düşündüm .

robomaster

Üniversite adınamı katılacaksınız hangi şehirden?

pax

kendi adıma katılmıyorum . lise öğrencisi bir yeğenim var ona yardımcı olmaya çalışıyorum öğretmenleri de arkadaşım oluyorlar zaman buldukça yardım ediyorum onlara meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum ama şimdi farklı bir iş yapıyorum . ben istanbuldayım .