Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

EEPROM Veri Yazma ve Silme

Başlatan baran123, 24 Şubat 2014, 20:46:29

baran123

Merhaba arkadaşlar eepromla ilgili bir kaç sorum olacak ben pıc ın ıcındekı eeprom bir int ifadeyi kayıt edip daha sonra bunu okumak ıstıyorum en basidinden 16 sayısını veya float bir ifadeyi nasıl kayıt edip daha sonra okuturum ve kayıt ettikten sonra pıc'ın enerjisini kessem tekrar enerji verince aynı bilgi kalırmı yoksa silinir mi ?

Kolay Gelsin İyi Çalışmalar.

MrDarK

eepromun mantığı zaten enerjiyi kessen bile yüklediğin değişkeninin orada kalmasıdır.

eeprom'un 0. adresine veri yazmak için örnek ;

write_eeprom(0,16);

Virgüllü sayı kaydetmek istersen de tam kısmı bir adrese virgüllü kısmı ise başka bir adrese kaydet.

Okuma yapmak için ;

i=read_eeprom(0);
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Ben harici bir eeprom kullanmak istesem bunu nasıl yapabilirim pic'e eepromu bağlayıp data bacaklarından mı veriyi göndermem gerekir eeprom programlama diye bir şey gördüm çünkü yoksa eeprom ayrıyetten mi programlanıp okunabiliyor ?

MrDarK

Birçok pic içinde eeprom bulunur. Harici eeprom kullanmak istersen eepromun haberleşme türüne göre ; ki çoğu I2C kullanır. Mevcut eepromun datasheet'inde gösterilen şekilde eeprom kullanımı yapabilirsin. O zaman böle komutlar olmaz. datasheet okuyup işlemen gerekir
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar :)