Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

LCD de yazı cıkmıyor

Başlatan baran123, 24 Şubat 2014, 21:43:03

baran123

arkadaslar ben uzun zamandır pıc ıle ugrasmıyordum bı tekrar yapım dedım ve eepromla ilgili bir ornek yapmak ıstıyordum fakat bir türlü yazı lcd ye yazı yazdıramıyorum kodlar vfe şema aşşağıda,
bide buton bağlantılarım doğrumu ve butonda ki atlamaları nasıl engellerim.

#include <16F877A.h>
#device adc=16
#FUSES NOWDT,XT,NOBROWNOUT,NOLVP             
#use delay(clock=4000000)

#include <lcd.c>

int i = 0;

void main()
{
   lcd_init();
   set_tris_a(0x00);
   output_a(0x00);
   lcd_gotoxy(2,2);

while(TRUE)
   {
      if(input(pin_a0)==1)
      {
         i++;
         write_eeprom(0, i);
      }

if(input(pin_a1)==1)
      {
         lcd_putc("\f");
         lcd_gotoxy(1,1);
         i = read_eeprom(0);
         printf(lcd_putc,"\f  Sayı=%d",i);
      }
   }
}

mistek

LCD'ye kontrast potu bağlı mı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

xoom

Bu şekilde isiste çalışır ama a portuna butonlar koymuşsun fakat
Alıntı Yapset_tris_a(0x00);
tüm a portunu çıkış olarak ayarlamışssın.. butonları giriş olarak ayarlamalısın..
Ayrica butona her basışında 1 değer atması için ufak bir bekleme (delay_ms(100); koyabilirsin.
Bu arada kodların çalışıyor.

baran123

Ben isiste deniyorum ama calısmadı ?

selimkoc

PORTA başlangıç olarak analog porttur. Dijitale çevrilmesi gerekir. Bunun için ADCON1 registerine 0x06 yüklenmeli. Anolag portta buton kullanılamaz. Ayrıca buton olarak kullanılan pinler TRISA registerinde "1" olarak tanımlanmalıdır.

yldzelektronik

Arkadaşlar ccs c tris işlemlerini kendisi hallediyor.O yüzden çok önemli bir durum değil.

-Yukarıdaki ifade #use fast_io tanımlamasına bağlı olarak gerçekleşir.Diğer tanımlamayı yaptığınızda sizden tris ayarlarını yapmanızı bekler.

Bu arada isiste çalıştığını söyleyen arkadaşlar mevcut.Ben resim dosyasını görüntüleyemiyorum.Sanırım orada şema mevcut.

Dikkat etmek gereken diğer bir husus pin tanımlamalarının doğru yapıldığına emin olmak.Çünkü eğer sende çalışmamasına rağmen başka bir arkadaşta çalışmasının bir açıklaması da include edilen dosyaların -ki burada lcd.c dosyası oluyor- farklı olabileceği ihtimalidir.Yani kısaca pin define ifadelerine dikkat edin.Ayrıca eğer şema eklemediysen şemayı da paylaşırsan yaşanmış olması muhtemel hataları da görmeni sağlayabilecek birileri çıkabilir.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

shark27

LCD.c dosyanızı kontrol edin .bendede aynı sorun çıkmıştı.başka bir LCD include dosyası ile denedim çalıştı
kolay gelsin

baran123

Teşekkürler arkadaşlar sorunu çözdüm, dediğiniz gibi kütüphaneyi değiştirerek hallettim internetten başka Türkçe karakter destekli bir kütüphane indirip bacaklarını düzenleyip kullandım sorun çözüldü.

İyi Çalışmalar.