h-bridge pwm sorunu

Başlatan robomaster, 26 Şubat 2014, 19:15:35

robomaster

Arkadaşlar bir çok entegre denememe rağmen hep aynı sorunu yaşıyorum o da motorda tork kaybı.
En son l298n ile deneme yaptığımda 20 khz olsun 40khz olsun yüzde 50 duty ve altında motor  (100w 3000rpm 1/15 redükdör) 12v besleme ile tur bile atmıyor. Oysa motor direkt 2-3 volt ile gayet güzel çalışıyor.
Acaba mosfetlet ile bir h- bridge mi yapman yoksa sizce gözden kaçırdığım ne olabilir????
Selamlar

FxDev

Alıntı yapılan: robomaster - 26 Şubat 2014, 19:15:35
Arkadaşlar bir çok entegre denememe rağmen hep aynı sorunu yaşıyorum o da motorda tork kaybı.
En son l298n ile deneme yaptığımda 20 khz olsun 40khz olsun yüzde 50 duty ve altında motor  (100w 3000rpm 1/15 redükdör) 12v besleme ile tur bile atmıyor. Oysa motor direkt 2-3 volt ile gayet güzel çalışıyor.
Acaba mosfetlet ile bir h- bridge mi yapman yoksa sizce gözden kaçırdığım ne olabilir????
Selamlar

Motordan geçen akım önemli. Bunun yanında motor sargısının zaman sabitine bakılmalı. T=RL. Akım kontrollü devre kurarsan problemin çözülür.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Şubat 2014, 19:40:43
Motordan geçen akım önemli. Bunun yanında motor sargısının zaman sabitine bakılmalı. T=RL. Akım kontrollü devre kurarsan problemin çözülür.

Üstad askerden döndün mü?

Yani motorun endüktansına göre seçtiğim pwm frekansı mı yanlış.
Ayruca T değerisini hesaplarsam frekansı t den mi 5t den mi hesaplıcam
Ayrıca 40khz için 2 x pi x F x L den endüktif reaktansta çok büyük olursa geçen akımda çok düşüyor olmalı.
O zaman pwm in bir dezavantalı durumu çıkıyor ortaya.

FxDev

Küçük bir operasyon geçirip hava değişimine geldim diyelim..

Motorun zaman sabitini hesaplamak gerekiyor (bu ne demekse) 5T'dan hesaplanması gerekiyor. Yanılmıyorsam sendeki motorun zaman sabiti çok düşük, dolayısı ile akımlar çok çabuk sivrilebiliyordur. Frekans arttırımı denenebilir fakat bu sefer de çözünürlük problemi ortaya çıkacaktır.

Şöyle bir örnek vereyim, akım kontrollü bir devremde 2 farklı motorda ortalama 5A geçerken birinde sivrilen akımın maksimumu 10 iken diğerinde 20A oluyordu. Dolayısı ile uygun frekans seçilmediği için sivrilen akımlardan dolayı anahtarlama elemanları zarar görebilir. Dikkat etmek lazım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Geçmiş olsun!

Skopla garip sivrilen değerler var o ise kastın . Anlamadığım husus şu 5T den hesapladığım değer direk 1/T den pwm frekansım mı olacak?

FxDev

Konuyu şöyle detaylandırayım;

Bir RL sisteme akım verildiğinde akım öncelikle I=V/L'yi takip ederek kalkar. Fakat zaman ilerledikçe akım V/L'oranından saparak V/R'ye varır. İşte bir RL gruba gerilim verildiğinde akım V/R oranına 5T süresi sonrasında varır. Yani kullanacağımız PWM'in periyodu 5T'dan kısa olmak zorunda. RL zaman sabiti de yani 1T'de frekans olarak seçilebilir.

robomaster

Üstad bir çelişki yok mu?
1T süresince bobin üzerinden geçebilen akım daha yüzde 60 cihvarında olur. Daha akım max değere ulaşmamış olumuyor ki. Kafam karıştı. 

Ayrıca akım kontrolünüden kasıtın da başka bir şeymi ?

FxDev

Alıntı yapılan: robomaster - 26 Şubat 2014, 20:11:08
Üstad bir çelişki yok mu?
1T süresince bobin üzerinden geçebilen akım daha yüzde 60 cihvarında olur. Daha akım max değere ulaşmamış olumuyor ki. Kafam karıştı. 

Ayrıca akım kontrolünüden kasıtın da başka bir şeymi ?

Olayın sırrı burada Duty değerinde. 1T süresi frekans yani periyot. Yalnız o periyotta %100duty uyglanırsa direk motorun uçlarına giriş gerilimi uygulanmış olur. Motorların ucuna uygulanan gerilim ile geçen akım arasında tam anlamıyla bir ilişkiden söz etmek mümkün değil. Bir de motorun BEMF gerilimi söz konusu. Buna şöyle örnek göstereyim;

24V motor düşünelim;
Kitli rotor bir DC Motor'a %5duty değerinde PWM uygulanırken geçen akım 10A olabilirken;
Rotoru dönen DC Motordan aynı akımı geçirebilmek için %75duty'li sinyal uygulamak gerekebilir.
Oysa ilk durumda uyguladığımız gerilim ortalama 1,2V iken, diğerinde 18V. Fakat akımlar eşit.

Bu arada akımın tork ile gerilimin de BEMF yani devir ile orantılı olduğu unutulmamalı. Devrede ne kontrolü yapılacaksa ona göre kontrol katlarını da yazılımsal ya da devresel kurmak gerekir.

robomaster

%100 duty cycle da frekansın önemi olmamalı.

Ben şöyle yapayım zaman Sabitinden bir hesapla deneyeyim.
iyide şimdi bir L metre bulmak lazım.

FxDev

Alıntı yapılan: robomaster - 26 Şubat 2014, 20:29:30
%100 duty cycle da frekansın önemi olmamalı.

Ben şöyle yapayım zaman Sabitinden bir hesapla deneyeyim.
iyide şimdi bir L metre bulmak lazım.

Motor markaysa datasheet'inde yazar. Uzun ömür için kaliteli motor kullanmayı öneririm.

robomaster

Yazmıyor üzerinde. Birde bu frekans değerinin alt üst tolerans değerleri ni  bakıp söylücem

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Şubat 2014, 20:03:41
Konuyu şöyle detaylandırayım;

Bir RL sisteme akım verildiğinde akım öncelikle I=V/L'yi takip ederek kalkar. Fakat zaman ilerledikçe akım V/L'oranından saparak V/R'ye varır. İşte bir RL gruba gerilim verildiğinde akım V/R oranına 5T süresi sonrasında varır. Yani kullanacağımız PWM'in periyodu 5T'dan kısa olmak zorunda. RL zaman sabiti de yani 1T'de frekans olarak seçilebilir.

üstad bu hesaplar yeme di. R yi motor dc direnci olarak aldım ne T ne de 5T den frekans zaten çok küçük çıkıyor bence anlamsız zaten. Başka birşey var

z

Sürücü şemanı, sürücü girişlerindeki pwm sinyalinin alt alta dalga şeklini ve yön değiştirme işlemini nasıl yaptığını görmemiz lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

l298 in enable girişine pic in pwm çıkışını bağladım. (şemalar standart)

Düzeltme : Bobin zaman sabiti T = L / R dir.

Motor indüktansı 1.66mH   dc direnci 1.7 Ohm dur.    1024 hz   ve 5120 hz de aynı sorunlar devam etti.

z

Hangi standart şemadan bahsediyorsun?

Bu çiple sana 3-4 çeşit farklı tasarım yapabilirim. Şema standart olur ama ürettiğim sinyaller itibariyle hiç birinin diğeriyle ortak yanı olmaz.

Eğer ki sorununa çözüm bulmak istiyorsan;

1. Uygulama şeman
2. Pwm sinyalin yada sinyallerin
3. Yön değişim sinyalin

Bunları muhakkak suretle ortaya koymalısın.

PWM frekansının rıpıl üzerinde çok etkisi var. Fakat özel ama çok özel (çok düşük endüktanslı demirsiz motor (hava göbekli motor) kullanmadığın sürece frekansın çok kritik değeri yok)

Bunları ortaya koy ben de sorunu şıp diye söyleyeyim. (Çok mu iddialı oldu ne?)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com