Direç açık devre oluyor hem de ardında iz brakmadan.

Başlatan lojikmemo1, 01 Mart 2014, 22:38:23

lojikmemo1

Merhaba Arkadaşlar.

Bir devrede 0805 kılıf 3 adet 220R direnç birbirine paralel bağlı olarak kartın dışındaki bir kaç ledi sürüyor.
Bir kaç iade üründe 220R dirençlerin hepsi açık devre olmuş. Dirençlerin fiziksel bir bozulma, kararma vs hiçbir görsel sorunu yok ama açık devre olmuşlar.

Fikri olan, başına gelen var mı ?
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Erol YILMAZ

Dirençler Megasan dan mi alindi?

Dirençlerin üzerinde silikon var mi?

mistek

Şükürler olsun ben kendimi deli zannediyordum demek ki doğruymuş. Megasanda aldığım 68k ve 3k9 %1 0805 dirençlerde problem yaşıyordum(Açık devre) olmaz öyle şey diyerek PCB problemi olarak yorumluyordum(Yol kopuk vs.)

Rastgele değiştirdiğim dirençlerde problem düzeliyordu. Demek ki mümkünmüş süper süper süper.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

lojikmemo1

Dirençler özdisandan geldi. Sanırım royal ohm veya benzeri bişi.
Üzerinde sadece plastik sprey koruyucu kaplama var.

Garip olan biz bu üründen 5.000 adet ürettik fakat son zamanlarda bir kaç tane iade üründe böyle oldu. Sonuçta bu ürünler müşteriye gitmeden önce test ediliyor demek ki müşteride bozuluyor.

Garip olan diğer şey üç paralele dirençlerin hepsi aynı anda gitmiş ve hiç bir fiziki bozulma yok. Devredeki diğer tüm komponentler sağlam.
Bozuk ürün gelmiş diyemiyorum çünki hem testten geçiyor hemde üç dirençin aynı anda bozuk gelmesi ihtimali yok gibi bişey. Kartta aynı dirençten başka yerlerde de var ama onlarda da bir sorun yok.

Tam piskopat bir durum.

Erol YILMAZ

lojikmemo1

Sorun Çözüldü.

Aslında iş biraz ayrıntıda. Ön yargı olarak direnç için kafadan bir çalışma gerilimi biçmeyiz fakat 0805 direnç için ortalama 400V çalışma gerilimi üst sınırmış.
Deneme yapmak için 110mH 6R bir bobin ile transient gerilim üretip 220R 0805 kılıf direnci de bobine paralel bağlayıp çalıştırdım. Anahtarlama elemanı kullanmayıp kabloyu el ile temas ettirip çekmek suretiyle bol kıvılcımlı yüksek gerilim elde ettim. 2-3 transient gerilimden sonra direnç açık devre oldu ve fiziki en ufak bir bozulma yoktu.
Direnci korumak için dirence paralel bir transient voltage suppressor diode kullandığımda direnç sorunsuzca 100 denemeye direndi.

Aklınızda bulunsun.