Pic4550 usb uçlarından programlanabiliyormu

Başlatan rree, 03 Mart 2014, 09:26:27

rree

pic18f4550  smd  kılıfı  QFP80P1200X1200X120-44  devrem var. CCS kullanıyorum. Elimde programlayıcı branner8, pickit2 var.
Baskı devrede UsbD- UsbD+  usb uçları usbkonnektörüne bağlı.
Sorum Pic18f45550 usb den programlanabiliyormu?

tekosis

tahminim programlanabilir. ancak bu programlama normal programlayıcılar ile değil usb destekleyen bir bootloader ile yapılabilir. hazırı var mıdır araştırmak lazım. yoksa hem işlemci içine atılacak bir bootloader hemde pc tarafında kullanılacak, hex dosyasını usb üzerinden belli bir protokolde gönderecek bootloader programı yazmak gerekir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

M_B

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

hasankara

pic16f877 e bile uart modülü kullanılarak program atıldığını  görmüştüm. eeprom modülü kullanılarak (program yürütülürken) program hafızasına erişilebiliniyordu. içerisine, uarttan aldığı verileri eeprom modülünü kullanarak program belleğine yerleştirmesini sağlayacak bir bootloader programı, bir programlayıcı kullanılarak atılıyor. Daha sonra bootloader programı çalıştırılarak uarttan veriler gönderiliyor. arduinolar da bu mantıkla programlanıyor diye düşünüyorum. Ben bu sorun için evet programlayabilirsin diye düşünüyorum. Ama bootloader ve pc arayüz edinmen gerekecek bunun için.

microchipin kendi hazırladığı geniş kapsamlı bir kaynağı bulunuyor, ismi "microchip_solutions_v2013-06-15". 277mb civarında örnek uygulamalar barındırıyor. her uygulamasında gördüğüm kadarıyla 18f 24f 32mx denetleyicilerine uyarlanabilecek şekilde tasarlanmış. ve usb kategorisinde bootlader klasöründe "Firmware - PIC18 Non-J" klasörü var şimdi sen sorunca baktım klasörlere ama ben hiç kurcalamadım. buradan bir başlangıç yapabilirsin belki.