Ir kumanda(pt2262 pt2272)

Başlatan CLR, 05 Mart 2005, 10:07:04

CLR

Arkadaşlar pt2262 ve pt2272 li elinde çalışan şematiği olan varmı.
Üreticinin verdiği şemayı kurdum, verici çalıştı fakat alıcı çalışmıyor.
Anlamadığım konu üreticinin verdiği şematikte adres girişlerini boş bırakmış. Ben alıcı ve vericinin adres girişlerini boşta bıraktım, şaseyede çektim, pull-up'da yaptım çalışmadı. Üretici pdf'de yetersiz. Ayrıca osilatör girişlerine bağlanan direnç değerleri frekansla nasıl değişiyor bu konuda açıklama yok. Mesela istediğim 36-38-40-56khz'de çalıştırabilirmiyim gibi.

Bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.
Knowledge and Experience are Power

ete

@eemkutay,

Aslında bu entegrelerin PDF dosyalarını direkt kendi sitesinden indirirsen biraz daha detay bulabilirsin.

Bu entegreleri RF sistemde kullanırsan pek sorun olmuyor. Ancak IR sisteminde kullandığın zaman taşıyıcı frekansın 38 KHz dolayında ayarlanması gerekiyor. Bu iki entegre arasında birde şöyle bir kural var.
Decoder (2272) frekansı , Encoder (2262) frekansından yaklaşık 2,5-8 kat fazla olmalıdır. Hem bu kuralı yerine getirmek hemde 38 KHZ taşıyıcı frekansı ayarlamak için PT2262 nin frekansı 76 KHz 'e ayarlanmalıdır. Bunun içinde OSC pinleri arasına 440 K lık bir direnç takılmalıdır.
Buna karşılık PT2272 nin OSC pinleri arasına ise 1 MOhm luk bir direnç takılır ise sorun aşılmış oluyor.
Adres pinleri tristate yani LOW,HIGH veya Boş bırakılabilir. bU durumda her iki taraftaki adres pinlerinin aynı ayarlanması gerekir. Bu kod uyumu için gereklidir.

Sistemini bu şekilde ayarlar ise devren çalışacaktır.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cirak05

Bu entegrelerin datasheetine baktım rf il kullanmak için bobinli falan geniş bir devre verilmiş. Bir devre içinde en sevmediğim şeylerden birisi şu bobinler ne kolay bulunuyor ne de ben sarabiliyorum.

Uzun lafın kısası ben bu entegreleri Udea'nın ATX-ARX 34 modelleri ile kullanabilir miyim?

ete

@ekucuk,

Bu enetegreleri Udea modülleri ile çok rahatlıkla kullanabilirsin. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Udea nın bu şekilde hazırlanmış şema örnekleri görmüştüm bir yerde galiba kendi sitesinde idi.
Ancak şeme gerekli değil zira bu entegrelerin data sheetlerinde de gerekli şemalar verilmiş.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cirak05

Birde bu entegreleri ben Kadıköy'de bulamadım. Daha doğrusu sadece 2272 vardı. Bu entegreleri Karaköy'den bulabilirmiyim?

Bunun ithalatçısının numarasını buldum ama oda anadolu yakasında geçen gidişimde eve akşam dönebildim dediğim gibi bu tarafta olursa önereceğiniz yer iyi olur. Teşekkürler

ftsahin

Bu entegreleri RF olarak  kullanmak isterseniz piyasada oto alarm ve merkezi kilit sistemlerinin uzaktan kumanda sistemlerinde alıcı ve verici hazır halde satılıyor. Hem de 30-40 milyon civarında. Markasını şu anda hatırlamıyorum ama 1 ay önce aldım içinde PT2262 ve 2272 var.