Galvanik İzolasyonlu Bir Sistemde Kısa Devrenin Sonuçları

Başlatan iruraz, 04 Mart 2014, 18:51:05

iruraz

Merhaba,

Bilindiği gibi arabalarda akünün eksi kutbu aracın şasesine doğrudan bağlanmaktadır. Elektrikli araçlarda da aynı yöntem kullanılmaktadır. Sorum şu, aşağıdaki şekilde kabaca gösterilen bir elektrikli araç sisteminde yüksek gerilim taşıyan pil gurubunun artı kutbu (kırmızı halka içinde herhangi bir yer) bir şekilde aracın şasesi ile temas ettiğinde yüksek akım şase üzerinden akar mı, yani kısa devre olup çarpılma durumu olur mu? Benim kafama takılan DC-DC dönüştürücünün galvanik izolasyonlu olmasının bu durumu değiştirip değiştiremeyeceği.

z

Eğer DC/DC dönüştürücü galvanik izolasyona sahipse bahsettiğiniz kısa devre herhangi bir soruna neden olmaz. Gene de tercih etmemekte fayda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iruraz

@z hocam teşekkür ederim. Zaten bu bir tercih yapmak için değil de olası bir kazanın (yani kısa devrenin) sonuçlarını öğrenmek istiyorum.

Emin olamadığım şey, 400Vdc artı ucu ile DC-DC çıkışının ve 12V akünün ortak eksi ucu arasında bir akım oluşup oluşamayacağı. Mantık olarak galvanik izolasyondan dolayı DC-DC girişi ve çıkışı arasında ortak şase olmayacağı için akım da oluşmayacağı şeklinde açıklıyorum durumu. Doğru mudur?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iruraz

Alıntı yapılan: z - 04 Mart 2014, 19:42:25
Evet galvanik izolasyon bu işe yarıyor zaten.

Tamamdır hocam. Teşekkür ederim.