Lion pil için şarj entegresi seçimi

Başlatan tekosis, 05 Mart 2014, 15:17:10

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. site içinde yaptığım araştırmaya göre lion için MCP73831 şarj entegresi öneriliyor ve piyasada da bulunuyor. ancak ben seri bağlı iki lion pili şarj etmek istiyorum. bu iş için özel bir entegre var mı bulamadım. bu konuda kullanılabilecek ve temin edilebilecek bir entegre varmı acaba? yok ise bu entegre ile nasıl bir yöntem izlememi tavsiye edersiniz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Elektroemre

Hocam 2 Cell lion charger ic diye aratınca özel entegreler çıkıyor. Türkiye'den temin etmek sorun olabilir.
Farnell digikey ya da ilgili distribütöre sormak lazım.

tekosis

evet hocam o şekilde aratmıştım ama bulduğum entegreler Türkiye'de yok ne yazık ki. o yüzden belki başka bilmediğimiz bir entegreyi kullanan vardır diye yazıyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

POWER

malesef 2 cell pil için şarj entegresi yok türkiyede(en azından ben tüm aramalarıma rağmen bulamadım).ben MCP73831 kullanıyorum çok hoşuma gitti çok verimli fakat tek cell için.2 cell için linkteki devreyi kullanıyorum işimi görüyor.mcp73213 tam aradığım entegre ama ülkemizde henüz yok.ebayda var.aslında birleşip toplu istiyebiliriz ama ihtiyacı olan varmıdır bilmiyorum.

TB6BKG

tekosis

ne yazık ki bende bu entegreden bulamadım henüz. hocam verdiğiniz bu devrede batarya dayanımı nasıl uzun süre batarya zarar görmeden çalışabiliyor mu?

muratdu

2 sitede gördüm Türkiye de.  gugulda aratırken Ülke olarak "Türkiye" deyin. 2.5 TL gibi birşey fiyatı.

POWER

problemsiz çalışıyor.akım fazla olursa ısı problemi olabilir.
@ muratdu
aradım ama türk firması bulamadım.firma isma hatırlıyormusun?
TB6BKG

muratdu

Alıntı yapılan: POWER - 05 Mart 2014, 22:12:06
problemsiz çalışıyor.akım fazla olursa ısı problemi olabilir.
@ muratdu
aradım ama türk firması bulamadım.firma isma hatırlıyormusun?

http://www.ersinelektronik.com/MCP73831-MCP73831T-2ACIOT,PR-5359.html

http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=mcp73831t_charge_controller.htm

bende alacağım galiba, eski telefonların pillerini sarj edip kullanırım.

tekosis

bende baktım bu sitelere ama bu entegreler tek bataryayı şarj ediyor.

POWER

@ muratdu
bende umutlanmıştım ama olmadı.evet o entegrelerden kullanıyorum zaten.1 cell için bu entegreler.şimdilik tek çare birleşip topluca yurtdışından almak galiba.
TB6BKG

ipek

LT1510 - Constant-Voltage/Constant-Current Battery Charger 2 cell için kullanmıştım.dorukandan almıştım.
Sinle cell 'de MAX1811 kullandım temsilcisinden temin ettim.
LT güzel döküman hazırlamış.
http://www.digikey.com/Web%20Export/Supplier%20Content/LinearTech_161/PDF/LinearTech_BatteryChargerSolutions.pdf?redirected=1

MCP73213 çok popular bir çip en az malzeme ile two cell'de iddialı.

tekosis

evet hocam lt1510 dorukanda mevcut. iki hücre için sanırım bunu kullanacağım.

muhittin_kaplan

lipolar yapıları gereği "balanslı" şarj edilmelidir.
iki yada daha fazla lipo seri bağlıysa herbiri için ayrı "şarj pinleri-uçları" çıkartılması gerekir.