4 kademeli dokunmatik sensör

Başlatan bbs2006, 06 Mart 2014, 16:07:57

bbs2006

Merhaba
4 kademeli  dimmer devresi yapmak istiyorum. kademelere dokundugum zaman ışık şiddetini artıracam veya azaltacam. ben  dokunmatik kısmını 556 enetegresiyle  yapmayı düşünüyorum.bundan başka kullanabilecegim entegere var mı?. dokunmatik anahtar çıkışını pice okutturacagım pic çıkışından ışık seviyesini artırıp azaltacam. azltıp arttırdıgım zaman görsel olarak dokunmatik ksımında  görebilmem gerekiyor. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmisiniz.

gumush

Hikmet Gumus  izmir

z

Madem işin içinde PIC işlemci olacak o zaman dokunmatik çip neden?

Tüm bu işler için 12F675 yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bbs2006

Merhaba
ben dokunmatik olark dokundugum zaman ışık şiddetini ayarlayacagım. aynı zamanda ışık seviyesini görsel olarak görebilmem lazım. siz bu konuda ne önerebilirsiniz. dokunmatik olarak nasıl yapabilirim. ben 4 kademe için 556 entegresi kullanarak 4 kademeli yapmak için yaptım.

ferit06

556 ile ne yapıyorsunuz? Şema vs? 556 yerine ne kullanacağım? 2 tane 555 kullan diyebilirim.

z

Dokunmayı algılamak için bir kaç yöntem var.

1) Örneğin işlemcinin I/O pinlerinden birisini input moduna alırsınız. Pull up/down direnci varsa iptal edersiniz. Bu pini bir kaç MOhm dirençle GND'ye çekersiniz.

Bu pine bağlayacağınız küçük bir metal levhaya dokunduğunuzda bu pine 50Hz lik sinyal enjekte etmiş olursunuz. Yani bu pini bir kaç yüz mili saniye boyunca okursa 1/01/0 geçişlerini yakalarsın. Bu durumda dokunulmuş yorumunu yapabilirsin.

2) Gene 1. örnekte olduğu gibi I/O pinini bu kez daha düşük bir dirençle High'a çekersin. Bu kez bu pini aralarında ince bir yarık olan iki metal levhadan birisine bağlarsın. Diğer metal levhaya da Gnd verirsin. Bu iki metal levhaya dokunduğunda parmak direnci I/O pini Low yapar. Böylece dokunmayı anlarsın. Ancak bu yöntem çok kuru, nasırlı parmaklarda işe yaramaz. Eğer ortam nemli ise gene sorun yaşarsın.

3) 2. örnekteki gibi aralarında yarık olan iki metal levhanın üstüne yalıtkan koyup bunun da üstüne iki levha boyularında bir metal levha koyarsın.

Üstteki tek levha dokunma levhasıdır. Altta yarıkları olan levhalardan birisine işlemcinin pinlerinden 10...100Khz gibi 0/5v kare dalga basarsın.
Yarıklı levhalardan diğerini ise yüksekce bir direnç (bir kaç Mohm) ile GND'ye bağlarsın. Bu levhayı gene işlemcinin interrupt üretebilen nput pinine bağlarsın.

Dokunuldumu diye merak ettiğinde kare dalga uygularsın. Dokunulmadı ise işlemci pininde 1/0 değişimleri int üretimine neden olur.
Eğer dokunuldu ise int üretilmez.

Sistemi iyileştirmek adına araya CMOS inverterler ekleyebilirsin. (inverterleri analog amplifikatör olarak kullanabilirsin yada opamp ekleyebilirsin.)

Fakat ek devrelere ihtiyaç duymadan işlemcinin ADC ünitesini de kullanmak mümkün. ADC referans girişi düşük voltajla beslersen ADC bir hayli küçük sinyalleri yakalamana çok yardımcı olur.

Bana hikaye anlatma şema ver dersen yok. Ama prensipler böyle.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com