Step motor seçmem gerekiyor..

Başlatan ertsen, 07 Mart 2014, 18:19:57

ertsen

Merhaba,

Bir PVC kapı/pencere üreticisi arkadaşım tezgahında kullanmak için bir mesafe ayarlayıcı yapmamı istedi. ölçüler milimetrik olacağı için biraz tereddütlü yaklaştım ama ısrar ediyor. Tezgaha bir mil bağlayıp belirli adımlarla çevirmemiz gerekiyor.
   Şimdiye kadar sadece ULN2003 ile küçük step motorlarla deneyler yaptım.  Ebay'da genelde NEMA17-NEMA23 motorlar ve TB6560,TB6600 sürücüler karşıma çıkıyor. Anladığım kadarıyla bu sürücüler paralel porttan kontrollü CNC'ler için kullanılıyor.
   Tezgahta mesafe ayarlayacağımız aparat 1KG civarında olacağına göre. NEMA17 motor işimi görürmü?
   Devreyi mikrodenetleyici(PIC) ile yapacağım için bu motoru en kolay şekilde kontrol etmek için hangi sürücüyü kullanmamı tavsiye edersiniz?

XX_CİHAN_XX

http://www.otkon.com.tr/UrunListesi.aspx?UrunList=83
Bu firmada kaliteli ürünler var. Adım derece aralığı ve tork bilgileri verdiğim linkteki katalog da mevcut uygun motoru seçip sipariş edin. Bu sayede Yurt dışından ürün beklemekle uğraşmadan temin etme şansınız da olacaktır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

Başlangıçta denemeler yapılacaksa ikinci el de alabilirsiniz. Karaköy'den NEMA23 motorları 10 TL'den alabiliyorsunuz. (yeriniz İstanbul'da ise) E-ticaret sitelerinde de çok sayıda ürün bulunmakta.

ertsen

Nevşehir'de olduğum için netten sipariş vereceğim. Aşağıdaki sorum için yardımcı olabilirmisiniz?
*Devreyi mikrodenetleyici(PIC) ile yapacağım için bu motoru en kolay şekilde kontrol etmek için hangi sürücüyü kullanmamı tavsiye edersiniz?

esensoy

Ben olsam encoder geri beslemeli bir sistem kullanırdım, bu durumda en basidi encoderlı stepmotor-sürücü ikilisi,
Pic den de pals i basarsınız kafanız rahat olur, öbür türlü motor döndü mü dönmedi mi kontrol etmek gerekir,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Okan AKÇA

deltanın servo motorlarını kullanabilirsiniz.

engerex

Enkoderlı bir sistem daha sağlıklı olur.

ertsen

kusura bakmayın, Enkoderli sistem olayını ilk kez duydum. biraz açmanız mümkün mü?

esensoy

Encoder=rotary encoder,
Genelde motorun arkasında bütünleşik olur, ama vidaya bağlandığı da olur sistemin durumuna göre,
Siz palsi verirsiniz, dönüp dönmediğiyle sürücü ilgilenir, dönmedi ise hataya geçer,
Böylece adım kaçırıp kaçırmadığını takip etmiş olursunuz,
Kapalı döngü oluyor yani,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ertsen

Alıntı yapılan: esensoy - 07 Mart 2014, 22:23:48
Encoder=rotary encoder,
Genelde motorun arkasında bütünleşik olur, ama vidaya bağlandığı da olur sistemin durumuna göre,
Siz palsi verirsiniz, dönüp dönmediğiyle sürücü ilgilenir, dönmedi ise hataya geçer,
Böylece adım kaçırıp kaçırmadığını takip etmiş olursunuz,
Kapalı döngü oluyor yani,
Esensoy hocam teşekkür ederim. benim için en uygunu bu olacak gibi.