Kayış-kasnak sisteminde motor titreşimi

Başlatan XX_CİHAN_XX, 14 Mart 2014, 09:00:40

XX_CİHAN_XX

1:8 oranında aşağıdakine benzer bir kasnak sistemi üzerinde çalışıyorum.

Bu sistemde 1.8derece adım aralığı olan bir bipolar step motoru half step modunda çalışacak şekilde küçük olan kasnak dişlisine bağladım.
Büyük olan kasnak dişlisi de bir yükü hareket ettiriyor. Burada yükü çok hassas bir noktada tutmam gerekiyor. Sorunum şu motoru seyrek palslerle adım adım götürmeye kalktığımda büyük adımlar atıyor. Sık palslerle hızlı döndürdüğüm de sıkıntı yok. Sürücümde sıkıntı yok L297 - L298 ikilisini kullanıyorum clock pals vererek sürüyorum. Kalkış ve duruşlardaki bu sarsıntı yükü titretiyor ama motor hızını alınca böyle bir titreme olmuyor sebebini anlamadım kayışa bir gerdirici falan mı uygulamam lazım ??
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Teşekkürler hocam mikrostep olayını araştırdım dediğiniz gibi o yola başvurmam gerekecek gibi gözüküyor.
Piyasadan tek bulabildiğim mikro step sürücü entegresi LMD18245 ki bu da adımları 8 mikrostepe kadar bölebiliyormuş sanırım. Bunu bir deneyeceğim ancak çözünürlüğü daha iyi olan bir sürücü tavsiyesi alabilirsem sevinirim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

TB6560 1/16 yapabiliyor diye biliyorum.

XX_CİHAN_XX

Evet hocam TB6560 süper çözüm oldu benim için 1/16 olabiliyor. Zaten 3 eksen cnc lerde kullanılan bir sürücüymüş karaköy piyasasında da bolca mevcut.