Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Termometre

Başlatan tass_co, 14 Mart 2014, 09:21:58

tass_co

Merhaba arkadaşlar. Pic ile termometre yapmak istiyorum ama ds18b20 tarzı birşey değil. şöyle bir örnek vereyim; bazı pc kasalarında vardır, kasa içinde farklı yerlere prob yapıştırıp sıcaklıklarını kasadaki lcd de görürüz. bu tarz birşey yapmak istiyorum. Nedir, nasıl yapılır yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler

Maxim

thermistor kelimesinden arama yaparak başlayabilirsiniz

selimkoc

NTC nedir? Nasıl ölçülür ve dereceye nasıl çevrilir? Konularında araştırma yapabilirsin.

ferit06

Biraz uğraşmak, deneme yapmak istersen 1N4148 gibi bir diyot veya metal kılıf bağlantısı olan bir transistörün BE eklemi üzerinde deneme yapabilirsin geniş bir aralıkta doğrusal bir sonuç alısın.

tass_co

yardımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. araştırdım biraz, adc olarak ölçüm yapmam gerekiyormuş. peki 16f877a ile 8 ayrı kaynaktan ölçüm yapabilir miyim? (PortA.0,1,2,3,5 PortE.0,1,2 adc portları sanırım). hassasiyet tam sayı olacak, ondalık sayı mühim değil

İyi günler, Saygılar

Maxim

Alıntı yapılan: tass_co - 14 Mart 2014, 11:14:54
yardımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. araştırdım biraz, adc olarak ölçüm yapmam gerekiyormuş. peki 16f877a ile 8 ayrı kaynaktan ölçüm yapabilir miyim? (PortA.0,1,2,3,5 PortE.0,1,2 adc portları sanırım). hassasiyet tam sayı olacak, ondalık sayı mühim değil

İyi günler, Saygılar

evet, 16f877A ile 8 adet adc kullanılabilir

datasheet okumayı mutlaka öğrenmeniz lazım
16F877A artık üretilmeyen eski bir işlemci (Mature Product)
onun yerine 16F887 tavsiye ediyor üretici
16F887 de 14 tane adc girişi var

16F877A microchip 25 adetlik satış fiyatı tanesi: 5.20$
16F887 microchip 25 adetlik satış fiyatı tanesi: 2.20$

tass_co

haklısınız, bir de o konu var :)

son bir sorum daha olacak. Host interface iletişimli entegreleri pic ile nasıl kullanabilirim? sda ve scl timing leri datasheet lerinde mevcut ama nasıl kontrol edebileceğimi bilmiyorum. hani bir örnek olsa üzerinde yürüyebilirim

Tekrar teşekkürler, Saygılar