"LED-BARGRAPH" nasıl sürülür

Başlatan baran123, 16 Mart 2014, 23:59:36

baran123

Merhaba arkadaslar pıc ıle baslıkta belırttım gıbı "LED-BARGRAPH" süreceğim kullanımı cok basit ama ben farklı bir şekilde yapmak istiyorum bunu 40'lı ledli olanını falan bulup termometre olarak kullanmak ıstıyorum ama bacak fazla olcagından sıkıntı yaratır bunu nasıl yapabılır buna benzer başka bir led mantıgı , parça var mı her derecede 1 led yanacak sekılde bır termometre yapmak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım sensör ds18b20 kullanacağım.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

camby

40 led 40 adet output ister. İşlemcide bu kadar pin kullanmak istemiyorsan , 74595 gibi bir shift register kullanabilirsin. Çeşitleri mevcut.

Tabi bence öncelikle bar bulup ondan sonra konuşmakta fayda var.

Sıcaklık konusunda da ds18b20 yerine , analog sensörler yada digital olacaksa da SPI arayüzlü sensörler başlangıç için daha kolay olur.

polleme

40 LED şart değilse 30-32 LED iş görürse tek bir PIC 16F877A işinizi görebilir. Ben 30 LED'li karaşimşek yapmıştım.

baran123

Alıntı yapılan: camby - 17 Mart 2014, 00:20:38
40 led 40 adet output ister. İşlemcide bu kadar pin kullanmak istemiyorsan , 74595 gibi bir shift register kullanabilirsin. Çeşitleri mevcut.

Tabi bence öncelikle bar bulup ondan sonra konuşmakta fayda var.

Sıcaklık konusunda da ds18b20 yerine , analog sensörler yada digital olacaksa da SPI arayüzlü sensörler başlangıç için daha kolay olur.

teşekkürler peki bir 74595 ile kaç led sürebilirim ve kaç pinle bu entegreyi kontrol edebilirim.

camby

3 pin kontrol etmek için yetiyor , entegre olarak istediğin kadar kullanabilirsin. cascade bağlantı ile..

Forumda da konuşuldu , çizildi.

https://www.google.com.tr/search?q=74hc595+cascade&source=lnms&sa=X&ei=KSYmU_OQHIOuygOTyoK4Dg&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=1522&bih=815&dpr=1

polleme

3 pin yetiyor ama bir mikroişlemci ve 5 adet 74HC595 olmak üzere 6 çip gerekiyor. Devre büyüyor. Tercih meselesi. Ben devreyi büyütmemek ve tek entegre ile çözmek için PIC 16F877A kullanmıştım.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

selimkoc

Max7219 ile 64 adet led sürülebilir. Mikrodenetleyicinin sadece 3 giriş pini ile veri gönderilir. Ayrıca ledlerin parlaklığı ayarlanabilir.

baran123

Maxda baya pahalıymış :D 74HC595 ile başlıyacağım o zaman teşekkürler iyi çalışmalar .

baran123

bu e-bayı bi çözemedim bu sitede ki cinden gelenleri almayın diyorlar yok 3-8 ay arasında geliyormus güvenilir mi kargo falan ne alemde ?