Desibel Kontrolü İle Mikrokontrolcü Tetikleme

Başlatan micelow, 17 Mart 2014, 23:03:56

micelow

Merhabalar
Ses belli bir desibel seviyesinin üstüne çıktığında çıkışı set ederek mikrodenetleyici tetikleyecek bir devreye yada sensör önerisine ihtiyacım var daha önce böyle bir çalışma yapmış olan varsa farklı yöntemlerde önerebilir.
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

Mr_YAMYAM

LM 39XX serisi her entegre ile yapılabilir.
Önemli olan ses seviyesini kalibre etmektir.

micelow

Ses seviyesini kalibre etmekten kastınız nedir hocam anlayamadım ses şiddetine göre ledlerin yanma ayarı gibi bir sey mi?

OG

decibell dediğin güçtür veya voltajdır. Güç olarak anılıyorsa onun adı da dolaylı olarak voltajdır. Yani voltaj takibi yapılacak.
ADC si olan bir pic ile yapabilirsin, opamp gibi bir malzeme ile comparator olarak yapabilirsin. Birçok şekilde yapabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

micelow

Açıklamanız için teşekkür ederim hocam. Kompleks bir devre olsun istemiyorum basit ve küçük ebatta olması benim için faydaylı olacaktır istediğim led görselliği değil. Örneğin LM3915 li vumetrede 7. ledten mikrokontrolcüye giriş yapıcam ve ses seviyesi 7. ledi yakacak kadar yükseldiğinde mikrokontrolcü kesme rutunine girecek. Şimdilik kafamdaki bu. LM3915 ile yapılan vumetrelere baktım anladığım kadarıyla doğrudan mikrafon bağlayamıyorum doğru mudur?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: micelow - 18 Mart 2014, 07:55:13
Ses seviyesini kalibre etmekten kastınız nedir hocam anlayamadım ses şiddetine göre ledlerin yanma ayarı gibi bir sey mi?
Ses seviyesi dbA olarak ölçülmektedir. OG'nin dediği gibi sonuçta gerilimle bağdaştırılmaktadır.
Yani sen önce sesi amplifiye edeceksin yani yükselteceksin. Yükseltilmiş bu gerilimi ölçeceksin. Sonra da kıyaslayarak istediğin kararı vereceksin.
LM3915 entegresi 0-10V arası ölçüm yapan bir entegredir. Bu gerilim temelde DC dir. Dolayısı ile mikrofonu direk bu entegreye vererek bir sonuç alamazsın.
Bu iş için doğru sonuç sıralaması şöyledir.
İyi bir mikrofon pre amplifikatörü.
AC-DC konvertör. Sıralı skala ölçüm doğrusallığı için REDRESÖR veya RECTİFİER adı verilen devreler.
Skala sürücüsü LM3915 entegresi.