6 Motorlu Bir araba Yapalım Sürat Arabası

Başlatan Elektrik2012, 20 Mart 2014, 20:29:33

Elektrik2012

Merhaba Bütün Üstadlarıma kolay Gelsin.Bir oyuncak araba yapmak istiyorum yüksek devirli.Bu arabanın özelliği Bir kumanamız olucak Rf İleri Geri Yapıcak,Ve sağ sol yapıcak Ben bu devreyi tasarlayaabilirim,pic ile haberleştiricem,Sorularım şu İleri ve geri Anladım nasıl yapacağımı fakat sağ ve sol hareketinasıl yapıcam :) Bu konuda ciddi olarak cahilim bilgiye açım.Motorları bir transistör İlere anahtarlarım.Arabadan beklentilerim yüksek devir yapması Yani yakalnmsın uçsun adeta biraz oyuncak olucak bana can sıkıntısından :) Arabada ileri ve geriyi yaptım Diyelim ben bu sağ ve sola dönme işlemini nasıl yapıcam.Şöyle düşündüm öndeki tekerlekleri Yan koyarsam Sağ ve saol döner mi :)

kralsam

Selamlar,
sağ tarafı soldan daha hızlı döndürürsen sola döner, solu sağdan daha hızlı döndürürsen sağa döner. Hatta noktasal dönüş için bir taraf ileri giderken diğeri geri dönerse olduğu yerde döner..

Kolay gelsin.

LukeSkywalker

Motorları tek transistörle ileri geri döndüremezsiniz.
Sağ sol olayını bir taraftaki motorları ileriye, diğer taraftakileri geriye döndürerek sağlayabilirsiniz.

yusuffyk

Motor hareketleri için anahtar kelimeniz PWM.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

Elektrik2012

Çok Teşekkür ederim bilgileriniz için Baklaım 15-20 proje arasında buda bitecek mi :) Vakit olduça İlgilenicem.Başım bayağı kalabalık bu araba Baya iyi Gelicek Stres Bitince.Tabiki Tek transistörle ileri geri sağ sol yapmak mümkün değil :) Transisstör olarak belki bdx53 ve dx54 kullanabilirim.Bayağı güçlü transisstörler İkiside :)

kralsam

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 20 Mart 2014, 20:54:17
Çok Teşekkür ederim bilgileriniz için Baklaım 15-20 proje arasında buda bitecek mi :) Vakit olduça İlgilenicem.Başım bayağı kalabalık bu araba Baya iyi Gelicek Stres Bitince.Tabiki Tek transistörle ileri geri sağ sol yapmak mümkün değil :) Transisstör olarak belki bdx53 ve dx54 kullanabilirim.Bayağı güçlü transisstörler İkiside :)

Bence mosfet kullan. Kullanması kolaydır. Kayıp değeri bu tip uygulamalarda çok düşüktür.

Elektrik2012

Eet mosfet olabilir.

1453mehmet

hocam bu sistemle sürat (onroad) yapamazsın nacizane tavsiyem düşük devirli redüksiyonlu motor kullanıp arazi aracı (offroad) yapmandır. çok daha eğlenceli olur. BTR60 askeri araç gibi.

Elektrik2012

Kesinlikle olabilir stres atıcak eğlencili bir  şeyler arıyorum aslında hem arazi aracı olsa hemde Sürat Nasıl olur?Yapılır mı acaba?İnternetten onroad filan izledim onlarne acayip şeyler Kaç kmbasıyor bunlar :) Ben im içinonroad offroad fark etmez,Stres atıcam fakat nasıl yapıcam biraz yardımcı olurmusunuz.
Ben Keskinler Motor kullanmaayı düşünüyordum redüktörlü Olur mu?