LM2575 Girişi Bir Yere Bağlı Değil?

Başlatan rkinaci, 22 Mart 2014, 19:26:23

rkinaci

Arkadaşlar resimde okla belirtmiş olduğum yere bir güç kaynağı modülündeki LM2575HVT-5.0 giriş bacağı bağlı. Fakat header ile tutturulan modülün o bacağı kart tarafında hiç bir yere bağlı değil. Acaba dedim kartta göremediğim 1 kat daha mı var dedim ve iyice inceledim ama yok Modül üzerinde mi köprülemişler acaba dedim öyle de değil :( Bağlı pin ile kart üzerinde ölçü aletinin değeceği her yeri ölçtüm yok çıldırmak üzereyim :( Güçlü bir lamba ile bakıyorum karta ve sadece modülün olduğu yerden 4 tane hat çıkıyor hiç biriside bağlı değil bununla. Input ucu olmazsa LM2575 ile bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum (regülatör olarak) haksız mıyım?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

Melih1802

LM2575 in 1 no lu ucu bahsettiğin pine mi gidiyor.

Boşta dediğin ucu ölçü aleti ile başka bir pine bağlanıyormu kontrol et. Muhtemelen o ucun yüksek değerli bir kondansatöre gidiyor olması lazım.

Bir ihtimalde kartı sökerken via kopmuş olabilir. Bu sebeple bir yere bağlı değil olarak görebiliyor olmalısın.

Edit: V in için 16 nolu pin yerine 1 no lu pin yazmışım.

mehmet

Dip-16 ise 16 nolu pin olması gerekmiyor mu Vin?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

rkinaci

Benim aklıma da kopmuş olabileceği geldi ama yok hocam iyice kontrol ettim mercekle baktım yok. Şimdi açık şemayı çıkarıp oradan kontrol edeceğim. Kartın yüzeyinde bir miktar kaplama var temizledikten sonra belli olur artık.

@mehmet hocam evet dediğin 16 nolu pin. Benden önce birisi onarmış ve DIP kılıf yerine TO220 kılıf olan LM2575 takmış.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

muhterem

Benimde başıma dün benzer bir şey geldi. Resimdeki 6 numaralı pin sanki montajda bilerek kesilmiş gibi duruyordu, sadece 1mm lik uç gözüküyordu. Bu pin DDR/DUAL mod seçici olarak kullanıldığından boş bırakılabilir, GND'ye veya +beslemeye bağlanabilir bir pin olduğu için başta önemsememiştim. Ta ki şemayı bulana dek. Nasıl olduysa pin çürümüş, lehimde bırakmış ve kopan pin parçası ortada yok.

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

elektronart

Varsayım:
Modul kullanıldığı için bir giriş ve bir çıkış bir de ground olması yeterli. Birin fotoğrafta bu 3 bağlantı açıkça görülüyor.
Giriş modül üzerinde çeşitli filtrelerden geçtikten sonra lm2575in giriş pinine ulaşıyor olabilir. Bu giriş aynı zamanda filtrelenmiş DC alınabilsin diye headera geri verilmiş ama kullanılmamış olabilir.
Yani headerın 2575in giriş pinine bağlı bacağının bir yere gitmesi gerekmeyebilir.
Açık Elektronik