Pic İle Ayarlı Button Kontrollü Ayarlı Dimmer

Başlatan since1990, 23 Mart 2014, 17:43:09

since1990

Arakdaşlar Pic ile bir devre yaptım, bread boardda çalıştıktan sonra bastım devreyi çalıştırdım.
Şua anda Triac ile 220V luk Ampulün parlaklığını azaltıp arttırabiliyorum, fakat Motoru Bağlayınca iştediğim gibi çalışmıyor. Halbuki braedboard da iken çalışıyordu.
Proteus Projesi:

Rezistif YÜk İle

Toplamda 6 kademe var Rezistif yük ile ilgili verdiğim resim 2. Kademe
Fakat Motor Bağlayınca (Kademeler Yukarıdan Aşağıya Doğru. 1. Kademe %100 2. KAdeme %80 gibi)4. KAdemeden sonra motorun voltajı değişmeye yani sinüs bölünmeye başlıyor. 1. 2. 3. kademelerde sinüsü aynen veriyor.
Buarada RB0 dan sinüsün 0 kesmesini yakalayıp gecikme ile mocu iletime sokuyorum kademe ayarı için
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

powerelectronic

Bu şekilde motor süremezsin. Hatta AC bir cihazı sürmen bile sağlıklı olmaz lambalar dışında. Çünkü sen sinyalin yarısını pwmleyebilirsin kalan yarısı yok. Bu durumda senin sinüs sinyal üretmen gerekmekte. Onuda yarım köprü bir mosfet yapabilirsin ve çıkışa bir rc filtre koyarak.
Çalışan kazanır.

since1990

Neden BreadBoardda çalıştığını Çözdüm bu arada,
Breadboardda çalışırken motoru ve LAmbayı paralel Bağlamıştım, Sadece Motoru Çalıştırınca Anahtarlamayı güzel yapmıyor. Bu Haliyle hem motoru hem Lambayı sürebiliyorum Birkaç grafik paylaşabilirim ;) Sadece Lambalı (Rezistif) olandan farkı 0 da kalmıyor.

"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk