Bu devre ne kadar akım çeker ?

Başlatan baran123, 23 Mart 2014, 22:48:25

baran123

Merhaba 877a,lcd,10 adet kırmızı led ds18b20 ds1302 benzer elemanlarla sık olarak çalışıyorum regülatör olarak 7805 kllanıyorum fakat sogutucu ve kondansatorler kullansam bıle zaman zaman akımdan dolayı (tahmınen) problem yaşıyorum aşırı ısınma vs ve elemanlarım zarar görüyor biraz önce resetlenebilir sigorta diye bir eleman gördüm üstünden geçen akıma bağlı dirençi değişiyor bunu devreme nasıl ekleyebilirim cıkısa seri olarak mı baglamalıyım ve yukarda soyledıgım elemanlar ortalama ne kadar akım ceker ona gore bu elemanı almayı planlıyorum ve bu cekecegı akım nasıl hesaplanıyor

esensoy

şema olmadan kim ne diyebilir ki?
siz en temizi lm2575 5.0 kullanın, ısınma falan olmaz,

ya da 7805 önüne çektiğiniz akıma göre gücünü, giriş geriliminize göre de değerini belirlediğiniz bir direnç koyun ki 7805 üzerine düşen voltaj azalsın, Vo-Vi azalsın, 7805 üzerinde harcanan güç ve dolayısıyla ısı azalsın,

resetlenebilir sigorta bu durumda sorununuzu çözmez, zira sürekli x A akım çekiyorsanız ve bu değer sigorta katalog değerinin altında ise sigorta hep açık devre gibi davranacaktır,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

baran123

çok teşekkürler peki bu direnci nasıl hesaplıycam ?

zeka43

Ama bu sefer Yük dirence binecektir buda watlı direnç kullanma gerektirecektir, bana kalırsa çok gerek yok giriş voltajınız yüksektir eğer 12 volt ise bu söylediğiniz elemanlardan dolayı soğutuculu bir voltaj regülatörü yanması da normal değil hatta soğutucusuz bile yanmaması lazım diye düşünüyorum.
Regülenizi kontrol edin
Voltaj yüksek ise ve düşürme imkanı yoksa çıkışa transistör atın
Patetes baskı bir regülatör olabilir. 

Maxim

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 23 Mart 2014, 22:48:25
Merhaba 877a,lcd,10 adet kırmızı led ds18b20 ds1302 benzer elemanlarla sık olarak çalışıyorum regülatör olarak 7805 kllanıyorum fakat sogutucu ve kondansatorler kullansam bıle zaman zaman akımdan dolayı (tahmınen) problem yaşıyorum aşırı ısınma vs ve elemanlarım zarar görüyor biraz önce resetlenebilir sigorta diye bir eleman gördüm üstünden geçen akıma bağlı dirençi değişiyor bunu devreme nasıl ekleyebilirim cıkısa seri olarak mı baglamalıyım ve yukarda soyledıgım elemanlar ortalama ne kadar akım ceker ona gore bu elemanı almayı planlıyorum ve bu cekecegı akım nasıl hesaplanıyor

akım ölçemeyi biliyormusunuz?
ne kadar akım çekiyorsunuz 5 volttan?
7805 giriş voltajı nedir?
lcd var 25ma çekiyor, lcd var 750ma çekiyor

polleme

Aşırı ısınma sonucu elemanlar zarar görüyorsa ters bağlantı olasılığını da gözden geçirin derim.

Bir de benim daha önce breadboard üzerinde yaşadığım bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum: 12V giriş ile 7805 kullanıyordum ve işlemci de 16F877A idi. Ancak breadboarda takılı olan 7805'in orta (GND) ucu tam temas etmiyormuş, bazen "havada" kalıyormuş. Bunu farkedene kadar iki işlemci yaktım. GND bağlı olmayınca giriş gerilimini aynen dışarı veriyor.

mehmet

Buradaki aşırı ısınma 7805 üzerinde
fazla düşen gerilim.
200mA. akım çekildiğini ve Vin 12V.
olduğunu var sayalım.
12 - 5 = 7V. 7805 üzerine düşen gerilim.
7 x 0.200 = 1.4W güç harcanır kaba
hesapla. Bu da güzel bir ısıtıcı olur.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tuthenstein

Alıntı yapılan: mehmet - 24 Mart 2014, 08:49:58
Buradaki aşırı ısınma 7805 üzerinde
fazla düşen gerilim.
200mA. akım çekildiğini ve Vin 12V.
olduğunu var sayalım.
12 - 5 = 7V. 7805 üzerine düşen gerilim.
7 x 0.200 = 1.4W güç harcanır kaba
hesapla. Bu da güzel bir ısıtıcı olur.

Bu konuda ciddi misiniz? Quiescent current nedir peki?

mehmet

Denemek elinizde;
7805' e 12V girin, çıkışına 25Ohm/1W direnç bağlayın.
Sonucu gözlemleyin.

Burada Iq ile alakalı nasıl bir durum var?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr