J -K FLIP FLOP

Başlatan pax, 27 Mart 2014, 08:29:59

pax

JK flip/flop larla 4 bitlik aşağı/yukarı sayıcı yapmak istiyorum. hangi entegreyi (içeriği jk flip flop olan) kullanmam gerekir . cmos 4000 serisi ve 74 serisi entegrelerin jk flip flop içerdiğini biliyorum ancak hangisini kullanacağımı bilemedim.

polleme

74HC76'yı kullanmıştım.

pax

bununla ilgili paylaşabileceğiniz bir devre var mı?

polleme

pax

link için teşekkür ederim de . benim sorunum şu : jk flip flopların çalışmasını biliyorum ileri nasıl sayar geri nasıl sayar bunları biliyorum. yapmak istediğim ve takıldığım kısım bir bilardo sayıcısını jk flip floplarla nasıl yapabilirim. artır butonuna basınca ileri 1 artacak azalt butonuna basınca bir azaltacak . bunu 74192 entegresiyle çok kolay yaparım ama , şimdi jk flip fllop kullanarak yapmalıyım. veya d de olabilir.  bu nedenle devre var mı diye sormuştum. kendi kurduğum devrede artır butonuna basınca ileri yönde saymaya başlıyor ben ise artır butonuna basınca sadece bir ileri  gitmesini veya azalt butonuna basınca 1 geri gelmesini istiyorum .

polleme

Verdiğim linkteki JK FF sayıcı binary düzende 4 bit olarak sayıyor. Siz girişteki clock sinyali yerine bir pull up veya pull down direnç koyup bir de tuş yerleştirirseniz her tuşa basmada bir clock sinyali verip bir ilerleme sağlarsınız. Sayma onluk düzende isteniyorsa çıkış dönüştürülebilir.

pax

evet dediğinizi yaptım böyle  çalışıyor. ancak bana 2 buton lazım biri ileri biri geri saydıracak.

z

Alıntı yapılan: pax - 27 Mart 2014, 08:29:59
JK flip/flop larla 4 bitlik aşağı/yukarı sayıcı yapmak istiyorum. hangi entegreyi (içeriği jk flip flop olan) kullanmam gerekir . cmos 4000 serisi ve 74 serisi entegrelerin jk flip flop içerdiğini biliyorum ancak hangisini kullanacağımı bilemedim.

Tasarımı  yaptın mı? Çipin seçimi son aşama.

Up/Down counter tasarımını biliyormusun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pax

evet biliyorum :) benim bildiğim  up_down seçme ucuna 1 veya 0 vererek up veya down saydırıyorsun. bu şekilde sayan devre zaqten elimde hali hazırda çalışan var. benim çözemediğim yukarı saydırmak için bir buton aşağı saydırmak için ayrı bir buton kullanmak. ve yukarı butona bastığımda  sayma değerinin sadece 1 artması ,aşağı butonuna bastığımda da 1 azalması. şu an elimde olan devrede up/down seçme ucuna 1 verince yukarı saymaya başlıyor ve durmadan sayıyor ,seçme ucuna 0 verince aşağı yönde saymaya başlıyor . 

z

O zaman hiç sorun yok. TTL aileden de CMOS aileden de dilediğin çipi seçip devam edebilirsin.

CMOS seçersen kullanacağın diğer çipler de CMOS olsun. TTL seçersen diğerleri de TTL olsun. Eğer yapacağın devreyi işlemci ile kullanmayacaksan CMOS tercih et. Hiç olmazsa 5V la besleme şartın kalmaz daha az akım çeker.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pax

.
Alıntı yapılan: z - 27 Mart 2014, 20:43:28
O zaman hiç sorun yok. TTL aileden de CMOS aileden de dilediğin çipi seçip devam edebilirsin.

CMOS seçersen kullanacağın diğer çipler de CMOS olsun. TTL seçersen diğerleri de TTL olsun. Eğer yapacağın devreyi işlemci ile kullanmayacaksan CMOS tercih et. Hiç olmazsa 5V la besleme şartın kalmaz daha az akım çeker.

işlemci kullanmayacağım o zaman cmos seçmeliyim dediğiniz gibi teşekkür ederim