Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

BRX49

Başlatan mg1980, 28 Mart 2014, 07:59:24

mg1980

Bir kart üzerinde BC serisi transistörlere benzer elemanı transistör zannederken  üzerinde    BRX49   yazısını gördüm.Datasheet kataloglarına bakınca bir yerde "Silicon Controlled Rectifier" bir yerde de Loaded Thyristor SCR" yazılarını gördüm.İki ayrı bölümdeki data sheetlere bakınca buradaki açıklamaların da benzer olduğu görüldü.Bu eleman hakkında bilgi sahibi hocalarımız ve arkadaşlarımız kısa bir açıklama yapabilir mi ? Saygılar.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mg1980

Hocam çok fazla teorik bilgim yok.Ama tristörü az çok biliyorum kullandım da ,   "rectifier" aynı şey mi ?

mistek

Rectifier ingilizcede "doğrultucu" demek. Yani diyot.

Silikon-kontrollü doğrultucu (SCR) (Tristör)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mg1980

Hocam açıklamalarınız için teşekkür ederim.Doğrusu tristörü doğrultucu olarak hiç düşünmedim.Böyle uygulaması olduğunu bilmiyordum. Bildiğim tetiklendiğinde devamlı iletimde kaldığı idi.Diyotlarla bu iş yapılırken tristöre olan ihtiyaç neden ?Saygılar.

mistek

Tristör'de kontrollü bir diyottur. Yani istediğiniz zaman iletime sokarsınız.

Örneğin Bir sinüs dalga düşünün.

Sinüsün tamamını değilde her periyodun X dereceden sonraki kısmını kullanmak istiyorsunuz.
Diyot bağlamış olsanız nasıl olur? Sıfır dereceden itibaren 180 dereceye kadar aynı dalga şekli çıkışta görülür.
Bunun gibi

Ama tristör kullandığınızda siz sıfır derecede değilde X derecede tetikleyip istediğinizi çıkışa verebiliyorsunuz
Bunun gibi.
http://www.michaelsharris.com/electronics/images/thyristorwaves.png

Görüldüğü üzere diyot nasılsa bu elemanda öyledir sadece kontrol edilebiliyor birde çok yüksek güçlerde üretiliyor.

polleme

Tristörün bu şekilde tetiklenmesi, yük üzerinde güç kontrolü yapmayı sağlıyor, en önemli amaçlardan biri bu.

EFESU

Ben  lisedeyken brx49 bir numaralı elemandı .. güç kaynaklarında felan kısa devre  koruması yaparken kullanılırdı
ujt2646 ile çok güzel örnek uygulamaları var .. ama malesef  şu an meslek lise lerinde ki müfredat adeta bu cocukları
oyalayın bişey  öğretmeyin dercesine  tuhaf bir durum var