3.579545MHZ çalışan bir cihaz ile pic in seri haberleşmesi

Başlatan ict06, 29 Mart 2014, 00:24:43

ict06

merhaba, 3.579545MHZ hızda çalışan bir cihaz ile 16f628 dahili veya harici bir osc ile haberleşmekte sorun yaşıyorum, isis de her şey çok güzel çalışıyor, com port üzerinden cihaza bağlanıp kontrol edebiliyorum, iş gerçeğe dönünce ilk önce dahili osc ile başarılı olamadım, harici 4 mhz standart osc ile de sonuç alamıyorum, aynı değerde bir osc ile mi denemem gerekiyor yoksa bunu 4 mhz standart kristal ile ayarlarını değiştirerek müdahele edebilirmiyim..  bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. şimdiden teşekkürler,

t2

Pic aynı frekansta çalışırsa baud hesabı düzgün yapılırsa hızlar eşit olacak sorun kalkacaktır

kantirici

Seri haberleşmede önemli olan baud rate dir. 3 küsür mhz de çalışan cihazın hangi hızda seri haberleşme yaptığını tespit edip sizin de aynı baudda haberleşmeyi kurmanız sorunu çözecektir. 

polleme

Derleyiciye PIC kristal frekansını belirtip UART iletişimde de baud rate değerini seçince mikroişlemci, o frekansta hızı kendisi ayarlayacaktır. Saat hızı farklı olan iki sistem arasında iletişim kurarken frekansları referans almak çok önemlidir.

ict06

baud 9600, bende 9600 baud olarak ayarladım, sorunum aslında hiç haberleşmemesi değil, ilk açılış yaparken çalışıyor (bazen çalışmıyor) birbirleri ile haberleşiyorlar, ama çalıştıktan sonra kısmen çalışmıyor, aslında 9600 baud hiper terminalde her ikisininde gönderdiği verileri hatasız görüyorum. hata olmaması gerekirken cihaz bana hatalı komut uyarısı gönderiyor.. ya çok küçük bir sapma var, yada bilmediğim başka bir şey..

ict06

arkadaşlar teşekkür ederim hepinize, sorunu çözdüm, komutlar arası 20 ms bekleme verdim, düzeldi, herhalde pic cok hızlı peş peşe gönderince cihaz için hızlı gidiyordu. iyi çalışmalar.....