alkol damıtma makinesi

Başlatan predator, 29 Mart 2014, 21:49:28

predator

Arkadaşlar hobi amaçlı bir alkol damıtma sistemi kurmak istiyorum, yoğuştucudur, borudur hepsi hazır, takıldığım nokta şu alkolun kaynama noktası olan 78 derecelik bir sıcaklığa ihtiyaç duyuyorum, 100 dereceyi geçerse su da buharlaşıyor, bu istenmeyen birşey sabit 78 derece için nasıl bir sistem yapılmalı?

Kabil ATICI

imbiğini su içine oturt ve su sıcaklığını kontrol et. Su sıcaklığı kontrolu ile ilgili örnekleri bulabilirsin. Su en azından tampon görevi görür. Bu yöntemi çikolata eritmek içinde kullanılıyor. (çikolata böylece yanmıyor)

imbik geri kalan sistemi
         |          |
  |     |   alkol |     |
  |-----|          |----|
  |       |____|      |
  |_____su_____|
ambar7

homer380

Alıntı yapılan: predator - 29 Mart 2014, 21:49:28
...100 dereceyi geçerse su da buharlaşıyor...
su her sıcaklıkta buharlaşır. ortamdan su çekici maddeler kullanırsan sudan kurtulmuş olursun. (NaOH gibi)

predator

Alıntı yapılan: merter_ - 29 Mart 2014, 22:47:21
bir bira olsada içzek anasını satım kafam bozuldu .... :'(
su sıcaklığı nasıl sabitlenir?

z

Sen en iyisi termostat al ve isiticiya seri bagla. Elektronikle falan ugrasma.

http://www.servismarketi.com/urun/isi-termostat-0-40-derece/489

Bu 0...40 derece olani. Istedigin dereceyi soyle ona gore verirler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

predator

ptc-lm311 ikilisi iş görürmü sizce?

एक होना

zamanında araştırma yapmış idim.
etil alkol ve metil alkol konuları geçiyordu. ayrıştırmayı nasıl yapacaksın ? araştırmasını umarım yapmışsındır aksi halde zehirlenme yada kör olma olayına kadar gider bu iş.

एक होना

hocam sakın diyeyim. kolonya yüzünden kör ve zehirlenen çok kişi var.

predator

Alıntı yapılan: BRL - 30 Mart 2014, 13:05:23
zamanında araştırma yapmış idim.
etil alkol ve metil alkol konuları geçiyordu. ayrıştırmayı nasıl yapacaksın ? araştırmasını umarım yapmışsındır aksi halde zehirlenme yada kör olma olayına kadar gider bu iş.
alkol içilmiycek zaten, içine birşeyler katıp bir çeşit yakıt yapmayı düşünüyorum,

एक होना

@predator başarılar dilerim. umarım istediğini yapabilirsin.

mehmet

78 derecedeki alkol buharlaşana
kadar karışım 78 derecede kalır.
Sonra birden 80 dereceye çıkar.
Alkol bitince de direk 100 dereceye
(deniz seviyesinde) çıkar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

askuzucu

Tam olarak öyle olmaz.
Su  ve alkol her sıcaklıkta buharlaşabilir. Bu nedenle ısı 78 derecelere ulaştığında alkol oranı yüksek olmasına karşın içinde mutlaka su vardır.ilk gelen %85 -90 gibidir, sonra bu oran gittikçe düşer, ısıtılan mayalanmış ürünün sıcaklığı da gittikçe artar.
Damıtılacak ürünün içinde onlarca farklı kimyasal az da olsa bulunur. Metil alkol, aseton gibi ürünler ilk gelen kısmın içindedir. Bu nedenle ilk gelen %4 alkol ispirtoya ayrılır. Son gelen Kısmın içinde de Fuzel yağı denilen yüksek alkoller vardır. Bunlar da zararlıdır ve tadı da bozuktur.
Ama asıl tehlike aletlerde kullanılan Lehimin  içinde bulunan kurşun ve palladyum gibi ağır metallerdir. Bunlar felç eder yada öldürür.

erkan614

enda etc44 ile bir adet ssr röle al herhangi bir otomasyoncudan pid kontrollü istediğin dereceye ayarlarsın

diot

Ne o yiğenim viskimi yapacaz.. :) şaka bir yana  işinizi benmari sistemi görür. yani i içe 2 kap ve elektrikli ısıtıcı ve iç sıcaklığı kontrol eden bir termostat.  böylece sıcaklığı istediğiniz gibi ayarlarsınız. bende ben mari kabları var idi (rahmetli babamdan kalma) ağaç tutkalı ve genelde vernik yaparken kullanıyordum. Benmari usulunde altkaba konulan sıvının kaynama derecesini geçemiyorsunuz.

predator

Alıntı yapılan: erkan614 - 31 Mart 2014, 10:07:21
enda etc44 ile bir adet ssr röle al herhangi bir otomasyoncudan pid kontrollü istediğin dereceye ayarlarsın
etc44 nedir?

Alıntı yapılan: askuzucu - 31 Mart 2014, 08:59:01
Tam olarak öyle olmaz.
Su  ve alkol her sıcaklıkta buharlaşabilir. Bu nedenle ısı 78 derecelere ulaştığında alkol oranı yüksek olmasına karşın içinde mutlaka su vardır.ilk gelen %85 -90 gibidir, sonra bu oran gittikçe düşer, ısıtılan mayalanmış ürünün sıcaklığı da gittikçe artar.
Damıtılacak ürünün içinde onlarca farklı kimyasal az da olsa bulunur. Metil alkol, aseton gibi ürünler ilk gelen kısmın içindedir. Bu nedenle ilk gelen %4 alkol ispirtoya ayrılır. Son gelen Kısmın içinde de Fuzel yağı denilen yüksek alkoller vardır. Bunlar da zararlıdır ve tadı da bozuktur.
Ama asıl tehlike aletlerde kullanılan Lehimin  içinde bulunan kurşun ve palladyum gibi ağır metallerdir. Bunlar felç eder yada öldürür.
sonuç olarak benim dış kaptaki suyun sıcaklığını 78 80 derece gibi bir sıcaklıkta sabit tutmam gerekmez mi?