Trafo ve Şok Bobin Hesaplama Excel'i

Başlatan wolf88, 01 Nisan 2014, 23:49:12

FxDev

Sadece CCM mod tek başına yeterli değildir. CCM/DCM uyumunu bence göz önüne alınız.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

wolf88

Neye gore yeterli değil ? Eger CCM de calisilmak isteniyorsa yeterli. Kimse DCM icin talepte bulunmadigi icin henuz yapmadim ama onu da yapariz cok muhim değil. Onerinizi dikkate alicam tesekkurler.

FxDev

Alıntı yapılan: wolf88 - 02 Temmuz 2014, 18:37:56
Neye gore yeterli değil ? Eger CCM de calisilmak isteniyorsa yeterli. Kimse DCM icin talepte bulunmadigi icin henuz yapmadim ama onu da yapariz cok muhim değil. Onerinizi dikkate alicam tesekkurler.

EMC EMI performansı iyileştirmek isteniyorsa DCM modda çalışmak çok önemli oluyor. Bunun için bile gerekli derim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

wolf88

Alıntı yapılan: FxDev - 02 Temmuz 2014, 20:25:49
EMC EMI performansı iyileştirmek isteniyorsa DCM modda çalışmak çok önemli oluyor. Bunun için bile gerekli derim.

Dogrudur fakat dedigim gibi hic talep olmadigi icin simdilik ccm de kaldim fakat her ne kadar paylassam da bu excel i benden baska kimsenin kullanacagini sanmiyorum, paylasmayi sevdigim icin yine de paylasiyorum. Dcm modu ise yakin bi zamanda cikaririm. Tesekkurler.

mistek

Alıntı yapılan: wolf88 - 02 Temmuz 2014, 21:20:53
Dogrudur fakat dedigim gibi hic talep olmadigi icin simdilik ccm de kaldim fakat her ne kadar paylassam da bu excel i benden baska kimsenin kullanacagini sanmiyorum, paylasmayi sevdigim icin yine de paylasiyorum. Dcm modu ise yakin bi zamanda cikaririm. Tesekkurler.

Ben takip ediyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

wolf88

Alıntı yapılan: mistek - 03 Temmuz 2014, 00:20:44
Ben takip ediyorum.

eyvallah üstad saol.

Fxdev hocam biraz sert, kaba konuşmuş gibi olmuşum kusura bakmayın.

Logan

Güzel çalışma, elinize sağlık.
İmza.

FxDev

Alıntı yapılan: wolf88 - 03 Temmuz 2014, 00:30:13
eyvallah üstad sağol.

FxDev hocam biraz sert, kaba konuşmuş gibi olmuşum kusura bakmayın.

Ben hiç öyle hissetmemiştim :)

wolf88

https://app.box.com/s/nb3b303yiu5ol7zlgwt2

v1.6

Buck, boost, buck-boost ve flyback topolojilerinin DCM modu eklendi. Forward ve buck türevi diğer topolojilerin çıkış filtrelerinde DCM önerilmediği için şimdilik koymadım. Baktığım 5 kitapta bu topolojilerin DCM için denklemlerini hiç göremedim. Flyback topolojisinin daha kesin olan denklemlerle değiştirdim. Ayrıca bu tür excel hazırlamada tek kitabın kesinlikle yeterli olmadığını da öğrenmiş oldum :)

FxDev

Ben bir örnek koysam buna göre karşılaştırma yapabilir misiniz?

wolf88

Geniş boş bir zamanımda karşılaştırma yapabilirim. Sizinde hazırladığınız excel gayet hoş olmuş.

magnetron

@wolf hocam

excel dosyasını indirdim

ben hesaplayacağım bobine %50 duty kare dalga şeklinde gerilim uygulayacağım
uygulayacağım gerilim hep pozitif yani 0 Volt ile 100 V arasında kare dalga şeklinde
frekans 100 KHz olacak maximum akacak akım 20 Amper 
150 uH değerinde bir bobin hesaplamak istiyorum

hangi başlıklı hesaplama sütununu kullanacağım ?

teşekkür

wolf88

Simdi nerde ne amacli kullanilacagi da onemli. Uzerinden dc akim gecicekmi ? Smps devresi ise belli kriterlere gore topoloji secip ona gore hareket etmelisiniz. Mobilden yazdigim icin excel i goremiyorum. Ama bobin degeri belli ise sadece bobin tel ve nuve secimini soruyorsaniz, imzamda yer alan blog daki bilgileri de kullanabilirsiniz. 12 sinde askere gidecegim icin su an bos zamanim yok onun icin simdilik ilgilenemiyorum kusura bakmayin.

wolf88

v1.7

Bazı topolojilerde, akım yoğunlukları ve Ku sabiti değiştirilemiyordu, o hatalar düzeltildi.

https://app.box.com/s/62zyhk9c5ob4csxd6gjw6q74tadtxind

secretagent

Bu programları ferit nüvede değilde normal saclı trafolarda kullanmak için nasıl uyarlıyabiliriz.MEsela şok bobinini veya normal trafoyu saclı olarak tasarlamak istersek.