İki motorun enkoder bilgisini okumak

Başlatan tuthenstein, 02 Nisan 2014, 15:59:42

tuthenstein

Merhaba;

Hareketi sağlayan iki motorun 4 er tane enkoder girişi bulunmakta. Normalde kesme ile hallediyorum ama iki motor olunca iş karıştı biraz. Piclerde input interrupt 8 tane olmuyor diye biliyorum bir iki güne lazım olduğu için yurtdışından da alamam özel piclerden.

En pratik çözüm nedir size göre?

i

skara1214

a b index ise önemli olan 18f2431 i öneririm topluda iç piyasada bulmak mümkün. 1 tane kendi encoder sayacı var bir tanede interrupt ile halledebilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

furkan.seker

yanlış hatırlamıyorsam pic'lerde portA ve portB için harici kesme atanabiliyor. tasarımınızı tam bilemiyorum tabi, belki o pinleri başka bir iş için kullanacaksınızdır.

tuthenstein

pwm ve analog pinler gerekli sadece . pin atama işlemi nasıl yapılıyor?

@skara1214  teşekkür ederim inceleyeceğim.

furkan.seker

yazılımsal olarak yapabiliyorsunuz, gerekli registerlara uygun değerleri yazarak. data sheet'i okursanız gerekli bilgi mevcuttur, uygulamada sorunla karşılaşırsanız burada paylaşırsınız yardımcı olmaya çalışırım.

haydarpasamikro

PIC mikroların PORTB yüksek 4 pini RB7..4 pin change kesme mevcut. Yani 4 adet pin seviye değişiminde kesme oluşur. A-B uçlarından birer tanesi bağlanarak olabilir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

tuthenstein

Motordan 6 kablo çıkıyor. 2 si motor beslemesi için. Diğer 4 lüden ikisi enkoder beslemesi olabilir mi?  olabilir ise nerden anlayabilirim hangi kablolar olduğunu?

siyah-kahve-kırmızı-turuncu-sarı-yeşil  olarak sıralanmakta kablolar.

Eğer durum böyle ise 4 kesme zaten var piclerde problemim kalmaz.

furkan.seker

yapacağınız en iyi şey encoder'ın datasheet'ine bakmak. her halükarda bakmak zorundasınız hangi kablonun ne iş yaptığını öğrenmek için.

tuthenstein

Öyle bir şansım olsaydı bakardım  :) ne olduğunu tam anlamadığım bir motor ve arkasında enkoder var. Bir standardı vardır diye umuyorum.

furkan.seker

datasheet'e bakmaktan başka çareniz yok bence, hangi kablonun ne iş yaptığını bulsanız bile ne kadar besleme vermeniz gerektiğini vs. hadi diyelim şansa onu da buldunuz, çözünürlüğünü nasıl hesap edecemezsiniz. velhasılı kelam, o datasheet olmazsa olmaz.