5 Voltu 12 Volta Yükseltmek

Başlatan eddar, 03 Nisan 2014, 14:58:03

eddar

Merhaba Arkadaşlar;

Arduinodan çıkış aldığım 5 Voltu 12 Volta nasıl yükseltirim. Bir çok devre var ama basit bir şekilde en kısa yoldan nasıl halledebilirim. 12 Volt ile motor süreceğim

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Melih1802

Sanırım sorun buydu. Optik izole etmekte fayda var aynı zamanda akıma göre bir transistör daha motor öncesine ekleyebilirisin.
Koruma diyodunu, snubber devresini v.s gibi eklentiler gerekiyorsa bunları eklemeyi unutma. Girişteki 10K ya takma sembolik ekledim. hesabını sen yap

eddar

4N25 e 5 Volt besleme yapacağım yere siz öylesine 10k eklemişsiniz ben oraya ne kadar bir direnç atmam lazım ya da hiç atmasam olur mu. Bir de 5. bacağı içerdeki transistörün C çıkışı , 12 voltu C den alıyoruz heralde sizin şemanıza göre ? B ye bir besleme yapmamız gerekiyor mu

Melih1802

Sembolik 10k ekledim sebebide 4n25 in datasheetini açıp orada led gerilimi kaç volt ve kaç mA çekiyor ona bakacaksın. Hesap buna göre yapılacak.
Tabii 4N25 kullanacaksan, " Elimde TPL181 var onu kullanacağım " diyebilirsin.

B ucunu kullanmayacaksan yüksek değerli bir direnç ile Pulldown yapabilirsin.

Bende değer vermemi bekleme. Sebebi de ;

- Çıkış gücü ne olacak,
- Çıkış frekansı ne olacak,
- Ne kadar akım çekmek istiyorsun,
- v.s v.s   böyle uzar gider.

Tüm detayları bilmeden bir şey yazmak yada değer vermek sadece Müneccimlerin bilgisi dahilindedir.

Sanırım beni anlamışsındır.