lm311 komparatör nasıl kullanılıyor

Başlatan predator, 04 Nisan 2014, 12:08:14

predator

Proteusta lm311'i komparatör olarak simüle etmek istiyorum şekildeki devrede A girişindeki gerilim B dekinden büyük oldumu led'in yanması gerekmez mi, öyle olmuyor, sorun nerede olabilir?

ferit06

LM311 open collector özelliğine sahiptir. LED i Vcc ile çıkış(7 Nolu pin) arasına bağlayıp deneyin.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

predator

yani 7 ucunu şase gibi kullanacağız?

diot

led 1 direnç ile 7 den vcc ye başlanacak. open kollektor olduğundan bu şekilde kullanmak zorundasın. 7 den gnd ye olmaz.

predator

peki dediğim şekilde kullanmak için nasıl bir düzenleme yapabilirim, pull-up falan işe yarar mı?

diot

led in katodu 7 nolu bacağa bağlanacak, anod ise bir direnç ile vcc ye bağlanacak bu şekilde kullanacaksınız.

Melih1802

Alıntı yapılan: predator - 04 Nisan 2014, 12:08:14
Proteusta lm311'i komparatör olarak simüle etmek istiyorum şekildeki devrede A girişindeki gerilim B dekinden büyük oldumu led'in yanması gerekmez mi, öyle olmuyor, sorun nerede olabilir?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Proteus'un hangi versiyonunu kullanıyorsun.

mesaj birleştirme:: 04 Nisan 2014, 15:06:02

Merak ettim ve devreyi bu şekilde kurdum çalıştı.

predator

1k led için fazla değilmi, transistör iletimi kestimi 1k  üzerinden lede akım geçecek çünkü

Melih1802

Evet çok yüksek bir değer yada çok düşük bir değer olabilir. Elde veriler az olunca net değerler çıkarmak olmuyor takdir edersiniz.

Hal böyle oluncada sadece temel devreyi çiziyorum. Sanırım sizde kurduğunuz devrenin çalışmamasından muzdariptiniz.

Bende çalışmayan devreyi kurarak çalışır hale sokmaya çalıştım. Besleme şekli ( tek veya simetrik ) Besleme voltajı, kullanım yeri, geri beleme kazancı v.s v.s gibi eklentiler fark ettiyseniz yoktur. sadece temel mantık olarak çalışır bir çizim yaptım. Bu mantık üzerine artık ihtiyaca göre devreyi dizayn etmek size kalıyor.

predator