Konnektorlerin metal aksamlarinin topraklanmasi

Başlatan z, 05 Nisan 2014, 13:24:28

z

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 05 Nisan 2014, 16:39:42
Bende üzerinde mini usb soket bulunan bir kart çiziyordum şimdi. USB tablete bağlanacak. Soketin kasasını şaseye bağlamıyayım mı yani?

Ben daha onceki calismalarimda boyle metal aksamlari hic affetmem GND'ye baglardim. Simdi de baglayip gececegim.

Baglaninca ve baglamayinca neler olup bittigini gozleyecek cihazlarim olmadigi icin simdiki calismamda da baglayacagim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Şu cihazdan bir tane alalım Elektiriğin ruhunu bile görürüz :) .. http://teledynelecroy.com/hdo/

hgs

Bu tip tüm padler ya direk yada bir malzeme ile pcb gndsine bağlanır.

F4 şemasında sorun yok gndye direk olarak bağlı olduğu gözüküyor.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 05 Nisan 2014, 20:43:28
Ben daha onceki calismalarimda boyle metal aksamlari hic affetmem GND'ye baglardim. Simdi de baglayip gececegim.

Baglaninca ve baglamayinca neler olup bittigini gozleyecek cihazlarim olmadigi icin simdiki calismamda da baglayacagim.

Önceki çalışmalarda bu durumdan kaynaklı sorun çıktı mı peki hocam? Bende bağlamayı düşünüyorum.

z

@hgs

Iki usb konnektor var. Birisi vagli digeri bagli degil.

@Erhan YILMAZ

Daha onceki uygulamalarimda bagladigim icin sorun yasamadim. Zaten etkileri RF boyutunda olur. Onu da herhangi bir yontemle test etmedim.

Normalde hic olmazsa FM radyo ile bir test yapmak lazim. Fakat Radyo istasyonlari bangir bangir yayin yaparken bu islem biraz zor. Faraday kafesli cok iyi bir oda hazirlamak lazim.

Dedigim gibi baglayip gececegim.

ErsinErce

Buradaki nokta neden izolasyon yaptığımızla doğrudan alakalı aslında hocam.
eğer iki beslemenin birleşmesi gereken bir cihaz varsa kontrol edilen noktanın shield'ı kendi cihazımızla birleştirilirken
komut alınan kısmın shield'ı kondansatör, kondansatör+direnç gibi elemanlarla elektriksel akış sağlanıyor.

eğer STM32 kitimizin 2 usb kısmı da GND ile birleştirilseydi. yapılan Shield 2 noktadan earth ile birleştirilmiş olurdu.
bu da tabi istenmeyen bir durum

z

Birbirine USB uzerinden baglanan iki cihazin Gnd pinleri zaten usb kablo uzerinden birine bagli değilmi? Bu Gndler de zaten iki taraftan da dunya topragina genellikle ayri ayri baglanmiyormu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2014, 17:59:02
Birbirine USB uzerinden baglanan iki cihazin Gnd pinleri zaten usb kablo uzerinden birine bagli değilmi? Bu Gndler de zaten iki taraftan da dunya topragina genellikle ayri ayri baglanmiyormu?

Bir elektronik devrede sistem SHIELD her iki taraftan bağlanmaz.
Eğer her iki taraftan bağlanırsa bu bağlantı şekli GROUND LOOP'a sebebiyet verebilmektedir.
[IMG]http://i.imgur.com/aTorPBN.png[/img]
[IMG]http://i.imgur.com/i1T2LrN.png[/img]
Temel olarak anlatımı yapılan bu resimler göstermektedir.
Bu yüzdendir ki bir bağlantının SHIELDING (Şaselenme) bağlantısı, bu temel kurallara bağlı olup, bunun takdiri, bu prensipler doğrultusunda devreyi tasarlayan kişiye aittir.

ErsinErce

Shield != GND

biri dış kısımda devreyi etkilemesini istemediğimiz sinyallerin yakalanıp toprağa akıtılmasını sağlıyor.

diğeri iç kısımda sinyallerimiz için referansımızı oluşturuyor.

eğer yakaladığımız sinyali 2 noktadan sıfırlamaya çalışırsak

shield üzerinden akan akım iç kısımdaki sinyallerimizin bozulmasına sebep oluyor.

o kısımda şu şekilde shiled ile her hattın bir kapasite oluşturduğunu biliyoruz.
hat dirençleride işin içine girince her noktada farklı bir gerilim olduğunuda biliyoruz.

tek nokta topraklamada GND hattının SHIELD ile yaptığı kondansatör + SINYAL ile SHIELD hattının kondasatörü oluyor. sinyal bu durumda float bir yapıda hareket edebiliyor.
çok nokta topraklama GND hattının SHIELD ile yaptığı kondasatör çook küçük oluyor. bu sebeple shield üzerinden akan akım GND hattını kolayca bozabiliyor.

GND hattı stabil olmayınca olacaklar belli zaten

hgs

F4 şemasında 1 pin olarak tanımlanarak gndye direk bağlanmış. PCB yi çizen arkadaş unutmuştur ayakları gndye bağlamayı.

O pcbde durumun ne olduğu önemli değil. Bu pinler gndye bir şekilde bağlanır.

Mr_YAMYAM

GROUNDING= Türkçe karşılığı topraklama demektir. Topraklama kavramı ise genel olarak toprağa bağlamak ya da sıfırlanmak anlamı ile kullanılmaktadır.
Bilinen toprak bağlantısı (EARTH) yani yer yüzeyi ile olan irtibatı temsil etmektedir. EARTH yani toprak literatürde GERÇEK SIFIR bağlantısını temsil etmektedir.
SHIELDING= Türkçe karşılığı şaselenme, ekranlama anlamına gelmektedir.
Bu iki kavram birbirlerinden çok farklı olup karıştırılmaması gereklidir.
Bir devreye shielding yapılabilir. Shield toparaklanabilir ya da topraklanmayabilir.
Shield bağlantısı topraklanırsa;
Bir kondansatör ile toraklanabilir, Bir R-C sabiti ile topraklanabilir, Bir L-C ile topraklanabilir.
Buradaki topraklama kavramı sıfırlamak anlamına gelip;
SHIELD üzerindeki yüksek frekansları topraklayabilir,
SHIELD üzerindeki alçak frekans bölgeleri topraklanabilir,
SHIELD üzerindeki belli frekans bölgesi topraklanabilir.

hgs

Öyleydi böyleydi diye boşuna hesap kitap yapmayın. Bu hatanın 1. kaynağı şemada gerçek malzeme kadar ayağın tanımlanmamış olmamasıdır Dolayısıyla pcb ye geçildiğinde tanımlanmamış ayaklarının pcb cizen kişi tarafından tanımlanması  ihtiyacı doğar.

Açın beaglebone şemasını inceleyin. Birde F4 şemasını.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hgs - 06 Nisan 2014, 19:29:14
Öyleydi böyleydi diye boşuna hesap kitap yapmayın. Bu hatanın 1. kaynağı şemada gerçek malzeme kadar ayağın tanımlanmamış olmamasıdır Dolayısıyla pcb ye geçildiğinde tanımlanmamış ayaklarının pcb cizen kişi tarafından tanımlanması  ihtiyacı doğar.

Açın beaglebone şemasını inceleyin. Birde F4 şemasını.
O bacağı tanımlayalım ;D
LOAD (YÜK) tarafında ise bu bağlantı boş olmalıdır.
SOURCE (KAYNAK) tarafında ise bağlantısı yapılmalıdır.
Bu temel kuraldır ve asla değişmez. Bunun takdiri daha önce belirtmiş olduğum gibi tasarımcıya aittir.
Yük tarafında boş bırakılan bu uç, irtibat yapıldığında, (Konnektör bağlandığında) shield uçları da irtibatlanacağı için kaynak tarafından yine sistem şasesine irtibatlanacaktır. Doğal olarak toprak anlamı taşımaktadır.
Devrenin tasarımında bu konnektör, ''YÜK'' (LOAD) tarafını temsil ediyorsa buradan shielding yapılması, (şaseye bağlanması) kaçınılmaz gürültülere sebebiyet verecektir. ::)

z

Boyle yapilmaz yazan baglanti ile RS232, USB baglantisinin ne farki var?

PC nin elektronik devrelerinin GND'si ile metal govdesi bir birine baglimi evet.
Ayni sekilde yazicinin GND'si de metal govdeye baglimi evet.

Peki PC toprakli prize baglimi evet.
Yazici toprakli prize baglimi ever.

Peki RS232 yada USB de Gnd pinleri bir birine baglimi evet.

Sonuc: Data kablosundaki Gnd hatti ile elektrik prizlerindeki toprak hatti bir loop olusturuyor mu evet.

ErsinErce

Bu noktalar ofis, ev gibi ortamlarda değil endüstriyel ortamda sıkıntı yaratmaya başlayınca netleşiyor.

300kW inverter yanına gidip voltmetrenin uçlarını kısa devre ettiğinizde bile voltaj okumaya başlıyorsunuz.

o yüzden stm32 kartında bağlanmamış, beagleboneda bağlanmış çok önemli değil

ama st nin yaptığı işlem doğru bir işlem,

ayrıca şema olarak v1.02 değilde v1.01 yayınlanmış olup, arada ki terk farkın shield da değişiklik olabileceği neden düşünülmüyor?