Çipin ADC ünitesine besleme voltajını direnç üzerinden uygulamak

Başlatan z, 07 Nisan 2014, 14:08:09

z

"MCU"ların içindeki analog devrelerin beslemesi digital besleme pinlerinden ayrı olmakta.

Bugüne kadarki uygulamalarımda analog besleme pinlerini doğrudan digital pinlerle birlikte bağladım. Projemin işleyişini sekteye uğratacak sorun yaşamadım.

Bazı şemalarda bu bacağa beslemenin ferit bead üzerinden bazı şemalarda ise beslemenin 0.1 ohm gibi bir direnç üzerinden uygulandığını görüyorum.

Analog besleme pinini  100n + 1uF ile gibi kapasitörlerle topraklayıp, pine 0.1 ohm üzerinden voltaj verdiğinizde uygulamalarınızda ADC nin işleyişi açısından iyileşme gözledinizmi?

Voltajı direnç üzerinden değil de doğrudan verdiğinizde sorun yaşadınız mı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam ben ferrite bead 0.1DCR kullanıyorum.
Pi tipi filtre şeklinde

Şöyle örnek vereyim. Buck converter kontrol devremde
0R direnç bağladım ADC değerlerinde max 10 fark olurken
Ferrite bead ile bu fark max 4 oluyor. Besleme pinini osiloskopta gözlediğimde değişimi görüyordum. Artık hep kullanıyorum bir zararını görmedim.

Not: ADC 12bit
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pisayisi

Mevcut önerilerin yanında yüksek empedanslı işaretleri ölçmedikçe sensör tarafında pek sorun yaşanmıyor. Empedans artınca stm32 lerdeki adc girişleri anahtarlı kapasite yapıda olduğundan artan parazit kapasite ile adc girişindeki gürültü miktarı ölçümleri etkileyecek oranlarda artabiliyor...

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/cn/resource/technical/document/application_note/CD00211314.pdf
Murat