74hc595 ile dot matrix nasıl sürülür ?

Başlatan baran123, 08 Nisan 2014, 18:58:31

baran123

Selamın aleyküm arkadaşlar ben daha önceden 74hch595 ile display sürmeyi öğrenmiştim 4-5 display falan rahat sürebiliyorum birde dot matrix kullanmak istiyorum ama mantıgını tam olarak anlamadım 8 bacağı 74hc ye bağlayıp diğer 8 i de pic e mi baglanması gerekıyor yoksa keypad tarzında satır-sutun tarama benzerı bır sey mı yapılması gerekıyor kucuk bır ornek veya fıkır verebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

Kabil ATICI

ambar7

ete

8x8 matrix display sürdüğümüzü farz edelim. Display'de H harfini oluşturacağız. Elimizdeki datalar;
%0X0000X0 '1.satır bilgisi ama sütundan veriliyor
%0X0000X0 '2.satır bilgisi
%0X0000X0  '3.satır bilgisi
%0XXXXXX0 '4.satır bilgisi
%0X0000X0 '5.satır bilgisi
%0X0000X0 '6. satır bilgisi
%0X0000X0 '7.satır bilgisi
%00000000 '8.satır bilgisi
devamı var 8 adet olacak ama şimdilik 6 tane ile idare edelim mantık aynı nasıl olsa
Şeklinde olmalıdır X görünen yerde aslın "1" olacak ama harf gözüksün diye x yerleştirdim.
Marix ledin bir sütun pinleri birde satır pinleri vardır.
Sütun pinlerine 595 in 8 adet çıkışını bağlarsın.
Satır pinlerinide ya bir işlemciden yada bir başka shift registerden sırası ile sürmen gerekir.
Öncelikle 1. satır bilgisi 595'e yüklenip bilgi çıkış pinlerinden çıkartılır. Hemen ardından matrix led 1.satır ortak ucu aktif hale getirilerek ilk sırada  %0X0000X0 '  bilgisi görüntülenir. 1 ms kadar beklenip satırı süren ortak uç kapatılır
595' e bu seferde 2. satır bilgisi yüklenir ve hemen ardından 2. satır aktif hale getirilerek 2 satırda bilgi görünür hale getirilir.
Bu şekilde sırası ile 8 satırın bilgisi verilerek hepsinde 1 ms kadar beklenir.
8 satırdan sonra sistem başa döner ve 1 satırdan itibaren tekrar taramaya başlar.
Böylece 1 ms aralıkla yanan satır bilgilerine karşın göz aldanarak bütün satırları yanık olarak görür. Bu durumda bizde displayde H harfini görmüş oluruz.
İşin teorik açıklaması böyle.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

baran123

tesekkurler herkese, ete hocam gecen sordugum 7 seg surme nın aynısıymıs bu timer0 kurarım gene 1 mslık cok tesekkurler iyi calısmalar  :)

edit : tek bır taneyı surmeyı anladım gıbı ama 4 adet dotmatrıx surmek ıstesem kesme olayını mı kullanacagım transıstorlerle ?