Kurduğum devreler çalışmıyor!

Başlatan yunusreha, 10 Nisan 2014, 21:40:19

yunusreha

Merhaba arkadaşlar 2 tane farklı pic denedim fakat programlayıcıda mı sorun yoksa devre elemanlarında mı bilemiyorum devre elemanlarının hepsini değiştim yine çalışmadı sizce sorun ne olabilir basit bi led yakma devresi bile çalışmıyor.Birde devrelerinizde güç kaynağı olarak hangi pili kullanıyorsunuz acaba akım mı yetmiyor diye düşünüyorum.Kullandığım pic'ler 16f877a 16f628a programlayıcıda brenner 8.Teşekkürler

MC_Skywalker

şema?
kod?
bunlar olmadan kesin konuşmak zor mcrl ucunu 10k ile pullup yapmayı unutmuyorsun değil mi?

yunusreha

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 10 Nisan 2014, 22:11:03
şema?
kod?
bunlar olmadan kesin konuşmak zor mcrl ucunu 10k ile pullup yapmayı unutmuyorsun değil mi?

hocam basit led yakıp söndürme devresi denedim hatta hazır kullandım onları.Mclr cunu 10 k ile bağladım hep osilatörüde kapasitörle denedim kapasitörsüzde denedim olmadı.Acaba programlayıcı mı programlamıyor nasıl anlayablrm programlandığını

Kabil ATICI

programlayıcıdan programlanan işlemcinin durumunu kontrol edebiliyor olman lazım. Sigorta ayarlarını programdan mı? (programın başında yazılan ayarlar) yoksa sonradan mı giriyorsun.
Programın başında sigorta ayarlarını girmiyorsan sonradan belirlemen gerekebilir. (örneğin 4MHz kristal için XT kullanırken 20MHz için HS girmen gerekebilir.)

Pil besleme pilin doluluk oranını gözlenemediği için biraz zor oluyor. Adaptör kullanmak çoğunlukla iyi oluyor.

Diğerlerini devreni ve programını görmeden söylemek biraz zor.
ambar7

yunusreha

Alıntı yapılan: ambar7 - 10 Nisan 2014, 22:32:36
programlayıcıdan programlanan işlemcinin durumunu kontrol edebiliyor olman lazım. Sigorta ayarlarını programdan mı? (programın başında yazılan ayarlar) yoksa sonradan mı giriyorsun.
Programın başında sigorta ayarlarını girmiyorsan sonradan belirlemen gerekebilir. (örneğin 4MHz kristal için XT kullanırken 20MHz için HS girmen gerekebilir.)

Pil besleme pilin doluluk oranını gözlenemediği için biraz zor oluyor. Adaptör kullanmak çoğunlukla iyi oluyor.

Diğerlerini devreni ve programını görmeden söylemek biraz zor.

5 voltluk adaptör fazla akım vermezmi birde sigorta ayarlarını bilmiyordum 8 yada 16 mhz için ne olur sizce LP de var birde mclr enable disable var sonra brown out iinde var enable disable onları ne yapmalıyım?

interrupter

Fuses ayarlarinda sorun olabilir. Port tanımlamalar inşa sorun olabilir Devrene pici takmadan vcc-vss voltajini ve mclr pinindeki voltaji ölç osilatör baglanti yollarini test et çatlak yol vs varmı. Olmadi kedi başka bir pine bağlayarak uygula. Daha ayrintili bilgi için muhakkak program ve şema paylaş bu şekilde biraz genel şeyler söylenebilir.

yunusreha

Öncelikle Cevaplarnız için teşekkür ederim.
Program basit led yakıp söndürme :
void main() {

PORTA=0X00;
PORTB=0X00;
TRISB=0;
CMCON=0x07;

while(1){
PORTB=0x08;
DELAY_MS(100);
PORTB=0X00;
DELAY_MS(100);
}
}

Mikroc de yazdım programı.Proteusta kurduğum devre şöyle;
http://imageshack.com/a/img577/833/svrf.png
burada çalışıyor birde sigorta ayarları hakkında pek birşey bilmiyorum nasıl yapılıyor?

Kabil ATICI

kullandığın programı tanımıyorum;ama
internette  gördüğüm kadarı ile sigorta ayarlarının
Project > Edit Project (Ctrl+Shift+E) penceresinden yapılabileceği belirtilmiş...
ambar7

yunusreha

Alıntı yapılan: ambar7 - 11 Nisan 2014, 12:12:23
kullandığın programı tanımıyorum;ama
internette  gördüğüm kadarı ile sigorta ayarlarının
Project > Edit Project (Ctrl+Shift+E) penceresinden yapılabileceği belirtilmiş...
Bilgi için teşekkürler.Hocam mclr ucundaki voltajı ölçtüğümde yaklaşık 1 volt oluyor ledin ucundaki direnci yere bağlayıp ölçtüğümde 0,12 volt oluyor bu voltaj nereye kayboluyor sizce?

muhittin_kaplan

yunus biraz elektrik elektronik çalışsan iyi olur düşüncesindeyim.

yunusreha

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 11 Nisan 2014, 13:51:08
yunus biraz elektrik elektronik çalışsan iyi olur düşüncesindeyim.
işin kötüsüde o işte elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıfım :)

efsanepoldem

muhittin_kaplan

Ciddi Olamazsın...  :( :o ??? ;) :'( :-\

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2014, 14:22:43

Olur mu olur diyerek Konumuza Dönelim.
bahse konu işlemcinin çalışması için programlandıktan Sonra (Programlayıcın Nedir  Bu arada Devre üzerinde mi programlıyorsun Devreden Çıkartıp Programlayıcıya takarak mı) MCLR ucunun +5V yani mantık 1 e bağlanması gerekir.
Osilatör yani OSC (xtal) nin doğru olarak bağlanmasıda gerekir. (Eğer INTERNAL OSC kullanmıyorsan ki ayarı configde yapılır.-Bence hiç bulaşma ilk etapta-)

frederic

yunusreha

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 11 Nisan 2014, 14:16:08
Ciddi Olamazsın...  :( :o ??? ;) :'( :-\
Alıntı yapılan: efsanepoldem - 11 Nisan 2014, 14:13:18
şaka yapıyorsun değil mi?

Açıkcası okulda hiç pratik bilgi öğrenemiyoruz ve sonuç böyle oluyor teoride ya da simülasyonda herşey tamam ama pratiğe gelince gördüğünüz gibi vasat duruumuz bende azda olsa kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve çok ciddiyim seneye mezun olacam ama görüyorsunuz işte durumumuz kötü.