20 giriş ve 5 çıkış devresi

Başlatan İzmir35, 11 Nisan 2014, 16:51:30

İzmir35

Merhaba Arkadaslar . bana 20 tane girisi olan 5 tane cıkısı olan devre lasım. secme ucu olmucak..ornegın 20 tane yan yana buton dusunelım.burdan bastıgım degerı cıkısta gormek ıstıyorum . 5. butona bastıysam cıkısımda : 00101 gormem gerkıyor. 17. butona bastıysam 10001 gormek gerekıyor.20. butona bastıysam 10100 gormek geerekıyor gıbı. daha onceden yapmıs yda bu konuda bılgısı olan arkadaslardan hocalarımdan yardım beklıyorum.

Kabil ATICI

74c923
seçme ucunun GND bağla sürekli çıkış versin...
mux şeklinde bağlantısı var.

Yalnız bir butona basıldığında diğerine basılana kadar aynı çıkış kalır. Bu nedenle "data available" çıkışını int kesmesinde kullanmakta fayda var... Yani entegre bir butona basıldığında data available çıkışında kesme için veri üretir. Bunu kullanarak sadece bu çıkış verdiğinde veri portlarına bakılabilir...
ambar7

ipek

http://www.dosyatc.net46.net/download.php?file=bb647c1b3edb22ddb495ecdc7544b64f

yıllar evvel bir kit getirtmiştim.42 keye kadar çözüyordu.bu çip hala bulunurmu program cihazı varmıdır bilemem.asembler biliyorsan 16F870,73,76 gibi birine çevirmeyi denersin.

İzmir35

asm bilmiyorum . programa gerek yok hocam. ben cozumu buldum gıbı ama kaskat baglantıyı nasıl yapıcam  nasıl birlestırcem bilmiyorum.74147 entegresi ıle yapıcam.bu entegre 10*4 encoder enegresıdır.decimal gırısı cıkında bcd ye cevıryor. bnım ıstedıgım bu . hocalarım kaskat nasıl baglarız ?

Kabil ATICI

7483 veya 74283 gibi toplama işlemi yapan entegreler olacak...
ambar7

İzmir35

nasıl hocam anlamadım. toplayıcı ıle ne alakası var . 74147 entegresı benım ıstedıgımı yapıyor hocam10 tane gırısı 4 tane cıkısı var bundan 2 tnesını kaskat bagladım mı olucak ama nasıl baglanacak burda tıkanıyorum hocam...

asma

Merhaba
74147 nin kaskat bağlanabileceğini zannetmiyorum. Ancak girişlerle oynama yapılabilir.

S1 den S20 ye kadar buton (anahtar) BCD olarak 0000 0001 den 0010 0000 sayısına kadar gösterir. S0 yok, hiç bir butona basılmazsa 0 olur.
Denemedim yalnızca çizdim, kontrol edersiniz.  ;)
S20 kullanılmayabilir, S0 olmadığı için 20ye tamamlamak için eklemiştim. 6bit oluyor  ::) S19 a kadar kullanırsanız en büyük sayı 0001 1001 olur. (5 bitte kalması için)
Kolay gelsin.   

Kabil ATICI

birkaç tane yöntem;
-bu işi eproma programlarsın,
20 tane girişi (adresleme) 8 tane çıkış ,hangi girişe basıldığında hangi çıkışı vereceğini belirleyen bir programı yazar ve yüklersin.  Doğrudan şu anda senin yapmak istediğin işi yapar.

-GAL kullanabilirsin. Aynı şekilde giriş ve çıkışı olan entegreye programını oluşturur ve yüklersin.
Şu ande yapmak istediğin işi yapabildiği gibi şu birleştirme işinide yerine getirebilir.

-İllede bu entegreleri kullanacaksan kapılarla  encoder devresini oluşturman gerekiyor. (ve, veya, değil ve exor gibi kapıları kullanarak.) Kapılardan tasarruf için sadeleştirme işlemini unutma..
ambar7