ir210x Buck regülatör sorusu-sorunu

Başlatan mistek, 12 Nisan 2014, 09:41:27

mistek

****Senkron buck converter gibi görünen devrede low side mosfeti iletime sokmuyorum sadece diyot olarak çalışıyor yani tipik buck converter olarak ele alalım***

Senaryo 1: "Çıkış kapasiteleri boşken" girişi bağladığımızda ir2106 bootstrap işlemini yapabiliyor.

Senaryo 2: Giriş varken Yükü ayırdım(12v şerit led), çıkışa akım akamadığı için bootstrap sürme mecburen durdu. Bu esnada çıkış kapasiteleri 4-5v seviyelerine indi. Tam boş değil.

Yükü geri taktığımda bootstrap işlemi başlamıyor. Serit led 4-5v seviyelerinde çalışmadığı için bootstrap kapasitesini dolduracak akım akamıyor devre halen yük yokmuş gibi davranıyor.

Ne zaman çıkış kondansatörlerini 2-2.5v seviyesine kadar boşaltırsam ozaman normal çalışmaya başlıyor.

Senaryo 3: Yük şerit led değilde 9.6v Pil olsa senaryo 2'yi baştan ele alırsak anahtarlama hiçbir zaman tekrar başlamayacak gibi duruyor.

Gözden kaçırdığım biyerler mi var? Nasıl bi yol izlemeliyim? 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Alıntı YapYükü geri taktığımda bootstrap işlemi başlamıyor. Serit led 4-5v seviyelerinde çalışmadığı için bootstrap kapasitesini dolduracak akım akamıyor devre halen yük yokmuş gibi davranıyor.

Bootstrap kapasitesini dolduracak devre yolu yuk tarafi degil Q2.

Hin ve Lin 180 derece faz farkli sinyalle beslenirse sorunun kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Evet hocam onu biliyorum ama baştada yazmıştım.

Alıntı Yap
****Senkron buck converter gibi görünen devrede low side mosfeti iletime sokmuyorum sadece diyot olarak çalışıyor yani tipik buck converter olarak ele alalım***

Yani Q2 normal bir diyot gibi düşünürsek bootstrap sürücüyü tetikleyecek durum yok. Ama bazı şemalarda görüyorum sadece aynı sürücüyü koyup geçmişler.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Low Side'i iletime sokmazsan bu cipi bu sekilde kullanamazsin.

Dogasina aykiri.

Illede calistiracagim diyorsan T1 beyz ucu ile C9 arasina geri besleme yapabilirsin. Bu durumda cikis voltajina gore orantili gate voltaji uretebilirsin.

Fakat low side surmek varken bu yola girmek anlamsiz. Q2 nin devreye girmesi verimi artirir.

mistek

Hocam ir2117 ile arasında bir fark göremedim ben,

şurada http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf

Sayfa 22 de benim sorumu anlatıyor ama tam anlayamadım, bakabilir misiniz?

z

Sayfa 23 resim 25 de R1 direnci eklentisi ile bu sorunun ustesinden gelinmeye calisilmis.

-------------

Simdi cikis voltajin Vo gibi bir degerde olsun. Bu esnada Pwm uygulanmadigi icin surucu calismiyor olsun.

Cipin beslemesi V ise, (V-Vo)>10v  olmasi lazim. (Cip pwm ile surulup sistem harekete gectikten  sonra bu sart gerekmez  (V-0.6) >10 gibi bir deger yeterli olur)

Bu sart gerceklenemedigi takdirde  ust mos iletime sokulamaz.

mistek

Anladım hocam ozaman birkaç hileye ihtiyaç var.

Benim karşılaştığım durumda tam böyle.

Sürücü beslemesi 12v
Çıkışta 2-2.5 seviyesine inince çalışmaya başlıyor.

Vo 12v ve Sürücü beslemeside 12v olduğunda, Mosfetin drain ucundan direnç koyarak bu sorunu aşabiliyor muyum?

z

Dene. Ben olsam alt mosfeti devreye sokardim. Eger floating besleme yapacak durumun varsa isin kolaylasir. Tum devremi kendi tasarladigim smps ile besleyeceksem nuveye ilave sargilar sararak bu sorunun ustesinden kolayca geliyorum.

mistek

Hocam alt mosfeti devreye sokuyorum o şekilde sorun yok. Ama herzaman senkron buck converter yapmak istemiyorum, diyot atıp geçeceğim.

Mosfetlerin kontrol edildiği anakart giriş tarafından besleniyor. Eğer giriş yoksa çıkışta pil varsa pilden besliyorum.

İlave sargı olayını anlamadım hocam biraz detaylandırabilir misiniz?

z

Devre icin gerekli +30v u diyelimki smps ile uretiyorsun.

Bu smps de trafonun +30v sargisindan baska bir sekonder daha sararsin. Bunu dogrultup +12v elde edersin. Bu +30 la tamamen izoleli bir voltaj olur.

Bunun - ucunu ust mosun Source ucuna baglarsin. +12v ucunu da cipin Vb bacagina.

Artik devren bir daha hic calismamazlik yapamaz.

mistek

Hocam mantıklı çözüm ama benim devrede uygulama şansım yokmuş. Yinede öğrendiğim iyi oldu lazım olur. Teşekkürler

wolf88

Madem kapasitörün deşarj olması gerekiyor, yanlış anlamada neden kapasitöre paralel bi direnç atmıyorsun ? Tamam verimliliği düşürür fakat en azından kapasitörün deşarj olup çıkışa led i bağladığında tekrar çalışır diye düşünüyorum.

Z hocamın dediği gibi boostrap kapasitörü deşarj eden normalde Q2 dir. Fakat burada sen Q2 yi normal diyot olarak kullandığında, normalde Q2 ye hiç sinyal göndermezsen diyot şeklinde olmazmı ? Fakat gördüğüm kadarı ile bi sinyal gönderiyorsun. Normal half bridge devresi düşündüğümüz zaman, boostrap kapasitörü high side mosfet off olduğu durumunda, sadece low side on olduğu durumda, kapasitörün - ucunun devrenin - yada nötr kısmına bağlanıp VCC üzerinden o cycle da şarj olması ile gerçekleşir. Buradaki Q2 ye nasıl bi sinyal geliyor bilemedim. C2 boostrap kapasitörünün bir şekilde toprağa ulaşması lazım şarj olması için.

Birde neden PWM entegresi değil PIC ile falan yapıyorsun merak ettim  :P Bende de hiç dijital yoktur, seni kesicez öğren gel deseler yine öğrenemem  ;D

mistek

Hocam kondansatörün kendi kendine boşalmasını beklemiyorum tabiki paralel direnç atıyorum. Mesele o değil. Mesele Senaryo 3 :)

Devre normalde senkron buck converter olarak çalışıyor bundan sıkıntı yok.
"Ya senkron yapmayıpta tipik buck converter yapmak istesem nasıl sürerim bu mosfeti" şeklinde bir soru aklıma geldi denemeye koyuldum tabiki problemle karşılaştım.

Normalde Q2'ye N-PWM geliyor ama diyot olarak kullanacağım zaman işlemcinin NPWM bacağını kapatıyorum böylelikle diyot mosfet direnç sök tak vs uğraşmadan denememi yapıyorum.

Bootstrap kapasitesini toprağa ulaştırmak şart ama yukarıda bir yöntemden bahsetmiştik onu deneyeceğim. Breadboarda kurmam lazım devreyi.

PWM entegresiyle de olur ancak işlemciyi sadece PWM üretmesini için kullanmıyorum farklı fonksiyonlarada sahip.

wolf88

O direnc surekli devre calisirken de duruyorsa o zaman tamam.

Valla z hocam ile sizin deneyim ve bilgileriniz benden fazla. cozerseniz siz cozersiniz zaten. fakat benimde aklima bisi gelirse buraya yazarim.