Led taBELA

Başlatan aydınD, 29 Nisan 2014, 23:49:20

aydınD

arkadaşlar merhaba
resimdeki devreyi kurmak istiyorum tabi bu konuda daha önceden çalışma yapmış olanlarınızdan bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarınızı bekliyorum

kayan yazı olarak tasarlama yapmak istiyorum
yardımlarınızı bekliyoruz

t2

devrede Q17...Q23 tranistörlerin kollektörleri birbirine bağlanmış. Fakat bunlar başka bir yere bağlanmamış. Burası galiba beslemeye bağlanacak.

Başka 10 bin çeşit sorun olabilir.

z

Program yazarken deneme amaciyla taramayi kesersen ledler ve transistorler hasar gorebilir. Hic olmazsa deneme asamasinda yukaridaki transistorlere seri birer direnc bagla.

Bir de T2 nin dedigi noktaya 5v uygulaman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

baran123

mclr 10 k ile + ya bağlanması gerekmez mi ?

aydınD

devreyi üzenlecek yok mu

Kabil ATICI

Hem konu ile ilgili hem de değil.  Bazen konu açan arkadaşların konu hakkında kişisel yorumlarında üzerinde çalışmakta oldukları konudaki başarısızlıklarını küfrederek ve buradaki konu başlığında olduğu gibi kelime oyunları ile ifade etmekteler. Kendinize göre sebepleriniz olabilir, ama konuya antipati oluşturduğunuz veya ön yargılarla yaklaştığınız zaman size iki veya üç kat daha zor gelecek

Öncelikle bu işi size bir başkası istediği için değil siz tercih ettiğiniz için yapıyorsunuz. İkinci konu aslında bu önemli bilinçaltında üzerinde çalışmakta olduğunu konuyu reddetme davranışına giriyorsunuz ki bu otomatik olarak başarısızlığı getirir. Öncelikle konuyu benimsemelisiniz. Eğer okuyor ve bu meslek dalını sevmiyorsanız, okulunuzu değiştirin. Ömrünüz boyunca sevmediğiniz bir iş dalında başarılı olmanız beklenemez. Yaşamakta olduğunuz yaşam sizindir, ve nasıl değerlendireceğiniz sizi ilgilendirir.

Şöyle bir söz vardır "Sanatını hor gören boynuna torba asar". Yani yaptığınız iş ne olursa olsun onu benimseyin ve sevin.

Canınızı sıktı ise kusuruma bakmayın.

Ek: Daha öncede belirttiğimiz gibi yardımcı oluruz ama işi yapmayız.
ambar7

aydınD

kişinin herhangi bir konuyu sevmiyor olması ona karşı ilgisiz veya lakayıt kalması anlamına gelmeyeceğini düşünüyorum
bizler konunun sevdirme işi ile değil de bu gibi davranışlar ve tavırlar ile nefret ettirme konumuna sürüklememeliyiz
herkes sevdiği işle uğraşsa emin olun hayatımızda birçok gerekli unsurlar eksik kalacağını düşünüyorum

ek: programın hazır halini değil yapılan yorumlar oluşan beyin fırtınası eserini derleyip bütün haline getirilmesi noktasında bir öneriydi.
bir konu hakkında başlık açılır ilgili ve eksik bölümler form MÜDAVİM leri tarafından ilgili ve bilgili olduğu ölçüde açıklanır
yapılan açıklamalar baz alınarak son olarak da derlenme toparlanma bölümü oluşturulur diye düşünmekteyim

emachines

Alıntı yapılan: aydınD - 29 Nisan 2014, 23:49:20
arkadaşlar merhaba
resimdeki devreyi kurmak istiyorum tabi bu konuda daha önceden çalışma yapmış olanlarınızdan bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarınızı bekliyorum

kayan yazı olarak tasarlama yapmak istiyorum
yardımlarınızı bekliyoruz

satır ve sutun süren transistörler neden ortak kolektör bağanmış? Bunun ortak emiter bağlantıya göre avantajı nedir?

t2

Bu şemayı çizen kim?
Kendisiyle küs müsünüz?
Yardimci olmuyor mu?
Para istiyor olabilir mi?

ferit06

bu devredeki transistorlerin NPN olanların PNP, PNP olanların NPN olması gerekir. Aksi takdirde transistorler hep aktif bölgede çalıştıkları için ısınırlar. Tabi programda ona göre değişecek.

aydınD

bizimkisi konu hakkında düşüncelerini paylaşanlara bir düşünce paylaşımı
bir küskünlük veya kırgınlık olduğu kanaatine varmanıza şaşırmış bulunmaktayım

t2

Bu şemayı hazırlayan kişi niye yardım etmez onu anlamadım. En kolay en kapsamlı yardım kendisindedir.
Bu yüzden sordum. Küs müsünüz? diye. Belki sadece çizmiş denememiştir. 

Kodu olmadan bu  çizim neye yarar?  "kodu 2 dakkada yazıverirsin" demiştir.

elektronart

-t2 nin dediği gibi transistörlerin kollektörleri Vcc'ye bağlanmalı aynı zamanda ya kollektör ve Vcc arasına güçlü bir seri direnç veya herbir ledin önüne seri bir direnç bağlanmalı.
-u2 ve u3ten biri mutlaka aktif oluyor, en pinlerinde ufak bir oynama ile ikisinin birden devredışı olabileceği durum da sağlansa iyi olur.
-Q7 ters konulmuş, aynalansa düzelir.
-hazır yapmışken bir satır daha olsa güzel olurmuş 16*8 piksel olur
-illa ki bu devre yapılacaksa bir şey diyemem ama piyasadaki P10 panelleri bir inceleyebilirsin, HC595 kullanılarak yapılmışlar ve artarda ekleme özelliği var. Bu devre de çoklama sağlayamazsın.
Açık Elektronik