sicaklik ölçümü

Başlatan pax, 04 Mayıs 2014, 02:17:24

pax

pic ile termometre yapmak istiyorum, ilerde termostat olarak da kullanabileceğim bir şey olmalı. merak ettiğim konu sıcaklık ölçen sensor dijital mi olmalı , analog mu?

sensorden bilgi okuma yöntemi dışında aralarındaki fark nedir.? . örneğin hassasiyet ,doğruluk ..?  tavsiye edebileceğiniz bir sensor ismi modeli verebilir misiniz.

baran123

Başlangıç için ds18b20 işini görür diye düşünüyorum doğruluk kısmından tam emin değilim -55 ile +125 arası ölçüm yapabilen dijital bir sensör 1-wire iletişim protokolünü kullanıyor.

Kabil ATICI

DS1820 -dijital 1wire bağlantılı
LM75- dijital i2c haberleşme üzerine kurulu bir sensör

lm35 analog çıkışlı sensör
PT100 ptc eleman üzerine kurulu sensör analog (endüstriyel uygulamalarda kullanılır)
PT1000
NTC analog sensör
Termocouple kullanımı biraz zordur ama yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir.

dijitaller kendi iç adc yapıları üzerine kuruludur, analog olanlar sizin bağladığınız adc hassasiyetine bağlıdır
ambar7

Murat Mert

S.A.
Sn. arkadaşım basit termosat yapmak istiyorsan pic16f628 sana rahatça yeter. Biraz daha endüstriyel olsun benim olsun dersen sana NTC yi öneririm. Bunda analog giriş uçlarını kullanarak pic'e işlemler yaptırabilirsin; bunun için fiziki olarak analog filitre ve yazılımsal olarak analog filitreler kullanarak endüstriyel ürünler yapabilirsin. NTC ile -35 / +100 dereceyi rahat ölçersin en azından benim denediğim :) . Bunun için sana 18fxxKxx serisi diyeceğim diğerlerinden daha ucuz ve hızlı bunun için yapman gereken NTC hesap rutinlerini yapmak sitede formülleri var zaten. Yok daha end. olsun dersen PT100 öneririm tavsiyem 16 bit ve üzeri harici spi veya i2c adc lerle ileve hesaplama rutinleri ile -200 / +850 derece arası ölçersin. PT1000 de aynı hesap rutini kullanırsın . PT100 ler 3 telli ve 4 telli olarak kullanarak aradaki kablo dirençlerini hesaplatarak hataları min. seviyeye düşürebilirsin. Max6675 ile spi olarak haberleşerek 0-1000 derece arası sıcaklığı termokupl ile ölçersin.
Zaten gerekli olanları Sn. Ambar arkadaşımız anlatmış.
mert07