Quadrotor cular buraya ! Munich üniversitesiden bedava ders ve simülatör.

Başlatan picusta, 06 Mayıs 2014, 14:31:16

picusta

edx.org sitesinden TUMx  \ AUTONAVx kursuna bedava kayit olup izleyebilirsiniz.
Forumda bu konu hakkinda pek çok baslik açildi, isin teorisini simdi uzmanindan ögrenebilirsiniz.

2 hafta önce benim de quadrotorum oldu, minik tip (36 cm), biraz modifiye ettim, üzerine anahtarlik kamera koydum, video kaydi yapiyor.
Gönül ister biraz daha büyük olsun, istedigim sensörü ve vericiyi yerlestirebileyim. (max. 50 gram tasir tahminim)

MC_Skywalker

Saba edx ana sayfasında görmüştüm. takip etmekte fayda var.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: picusta - 06 Mayıs 2014, 14:31:16
edx.org sitesinden TUMx  \ AUTONAVx kursuna bedava kayit olup izleyebilirsiniz.
Forumda bu konu hakkinda pek çok baslik açildi, isin teorisini simdi uzmanindan ögrenebilirsiniz.

2 hafta önce benim de quadrotorum oldu, minik tip (36 cm), biraz modifiye ettim, üzerine anahtarlik kamera koydum, video kaydi yapiyor.
Gönül ister biraz daha büyük olsun, istedigim sensörü ve vericiyi yerlestirebileyim. (max. 50 gram tasir tahminim)

Quadratoru kendiniz mi yaptınız?

picusta

Quadrotoru kendim yapmadim. Syma X1 aldim. ufak modifiyeler yaptim, daha hafif olsun, daha büyük kapasiteli batarya koyayim diye, birde ufak video kaydetici koydum (bantladim) ,onun da bataryasi var.
3 eksen gyrosu var. istedigim elimdeki MPU6050'yi koymak, kendi kontrol boardumu koymak, multiwii tarzi.
Ufak oldugundan modifiye için biraz zor. FPV koymayi deneyecegim, yalniz bendeki düzenek  12V  (3S) ile çalisiyor, quad rotorun 3.7 V (1S)

LukeSkywalker

Yurt dışından getirttiniz sanırım. gümrük problemi olmadı mı?

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

picusta

@mistek : "Bedava ARM kursu ..." konusunda tartisildi  (UT.6.01x için). Hiç para vermeden de sertifika alma sansi olabiliyor. Her halukarde sonunda belge veriyorlar, birisi verified ID digerinde öyle ibare yok. Oraya katilanlar daha detayli bilgi verebilir.

@LukeSkywalker : AB ülkesinde yasiyorum, Ingilterede çinden ithal eden bir ebay saticisindan aldim. çinli saticilarla ayni fiyata geldi, üstelik daha hizli ve de gümrük sIkInIsI yok, gümrük birligi oldugu için.
Toplam 28 E ödedim bu oyuncaga.
Royal mail ile geliyor, AB'den Türkiye'ye yollanan mal için gümrük nasil isliyor ? Türkiye'den AB'ye yollanan mal için nasil ?
Gümrük anlasmasi var güya, ama nasil, hangi yönde islendigini bilmiyorum.

picusta

@mistek honor code sertikasini kabul ettiler, sorun yok.

4. haftaya geldik. bu kursa katilan var mi?
En güzel kisimlara geldik , önce 2 boyuta robot nasil gider, robot bakis açisina göre koordinat degisimileri nasil yapilir, gördük, python'da programini yapip simülasyonda çalistirdik. Sonra 3 boyuta geçtik, Rotation matris, quaternion gördük + sensörler motorlar nasil çalisir gibi bilgiler.
Simdi quadrotorun dinamikleri bitti, simülasyonda PID yazip, gürültülü ve gecikmeli ortamda çalistirdik.
Bu bilgiler genel olarak robotikle ugrasanlar için faydali diye düsünüyorum.

mistek

Kurs bittikten sonra video ve diğer bilgilere ulaşabiliyor muyuz yoksa hepsi kapanıp gidiyor mu? Kursu güncel zamanda takip edemedim sonra izlemek istiyorum mesela ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

picusta

Tabii takip edilebiliyor. 2 sene önce aldigim EDX kursunu hala izleyebiliyorum.

Bu quadrotor kursu için hala vakit var. bütün ödevlerin son tarihi 1 temmuz.
Bugün baslasaniz 1 temmuz'a kadar rahat rahat yaparsiniz, sertifikayi da kaparsiniz.
Bu son 3 ödevi 1 buçuk haftada yaptim. 1. ödev zaten genel kültür sorulari (derste geçiyor).

mistek

İlk başlarda takip ediyordum sonra bıraktım. Dediğiniz gibiyse eğer 1 hafta sonra sıkı bi çalışmayla tamamlarım. Teşekkürler

memo333

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

picusta

Alıntı yapılan: memo333 - 30 Mayıs 2014, 00:54:22
arkadaş böyle şeyleri görünce moralim bozuluyor..
Neden bozulsun ? ögrenmek için firsat. Konu zor degil, anlatimi kolay.
MOOC'lar sayesinde 12 yasindaki çocuk üniversite astronomi dersi aliyor, basarili da oluyor.

memo333

Alıntı yapılan: picusta - 30 Mayıs 2014, 01:26:38
Neden bozulsun ? ögrenmek için firsat. Konu zor değil, anlatimi kolay.
MOOC'lar sayesinde 12 yasindaki çocuk üniversite astronomi dersi aliyor, basarili da oluyor.

ondan değil hocam ortada hazır bilgi var zaman yok oturup uğraşamıyoruz, bu tip imkanları tepiyoruz ona canım sıkılıyor..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/