Devredeki Pil ve Harici Besleme en hızlı nasıl anahtarlanır?

Başlatan MT, 06 Mayıs 2014, 14:51:26

MT

Arkadaşlar güvenlik önlemleri için bazı MCUların hem pil hemde harici besleme kaynağıyla birlikte beslendiğini biliyoruz. Pil işlemcinin belirli pinine gider ve Flash'ın belirli adres aralığını korur. Benim sorum genel olarak  MCU beslerken besleme voltajı kesildiğinde hızlı şekilde pil devreye girecek MCU çalışmasında en ufak değişme olmayacak yani reset yemesi vb. gibi değişimler. Kimimiz karşılaştırıcı opampla kimimiz lojik kapılarla yapmış olabilir vb...

MCU kaç V'la beslendiği önemli değil ve bu işi piyasada kolay bulunan malzemelerle nasıl yaparız. Bunun için TI'ın, freescale'in pahalı PMIC entegreleri var ama AMAÇ analog tasarım kabiliyeti arttırmak, tecrübeli arkadaşların tecrübesinden yararlanmak ve ihtiyacı hızlı şekilde giderebilmek.

Herkes "ben şöyle bir devre tasarlamıştım bu konuyla ilgili" diyebilir, Şema koyabilir, şemada şu değişiklik daha iyi olabilirdi gibi eleştiriler olabilir amaç bakış açımızı genişletmek. Yardımcı olacak herkese teşekkürler.

Andromeda

Pile seri diyot ve beslemeye kondansatör bağlama yeterince hızlı olmuyor mu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

marecrisium

MCU besleme pinine koyulan yeterli bir kondansatörle enerji kesilse dahi bir süre MCU reset yemez. O arada güç kaynağını değiştirirsin.

tekosis

http://www.mikroe.com/downloads/get/1983/mikromedia_plus_stm32_schematics.pdf
yukarıdaki şema mikroe firmasının geliştirme kitinden. inceleyecek olursanız bu devrede hem harici besleme kaynağı(12V a kadar turuncu klemensten giriş veya usb beslemesi) hem de 3.7V li-ion batarya beslemesi var. bu devre çok güzel çalışıyor. malzemelerde sanırım bulunabilir. beslemeden hem 3.3V hem 5V üretilmiş ve gerilim çok istikrarlı. istediğiniz kadar sök-tak yapın sistem etkilenmiyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

baran123

Tam emın degılım ama okulda ogrendıgımı soyluyorum en hızlı trıstor le yapılıyor galıba

MT

Alıntı yapılan: elek - 06 Mayıs 2014, 14:56:47
Pile seri diyot ve beslemeye kondansatör bağlama yeterince hızlı olmuyor mu?
Ama hem pil hem besleme bu şekilde bağlı iken azda olsa gerilim farkı olabilir bu sürede az da olsa pilden de akım çekmeye devam eder diye düşünüyorum.

mesaj birleştirme:: 07 Mayıs 2014, 15:09:23

Alıntı yapılan: marecrisium - 06 Mayıs 2014, 15:00:10
MCU besleme pinine koyulan yeterli bir kondansatörle enerji kesilse dahi bir süre MCU reset yemez. O arada güç kaynağını değiştirirsin.

Pilin ömrü kadar bekleme süremiz var kondansatör
,çok çok kısa süre ihtiyacımızı karşılayacaktır.

MT

Alıntı yapılan: tekosis - 06 Mayıs 2014, 15:03:59
http://www.mikroe.com/downloads/get/1983/mikromedia_plus_stm32_schematics.pdf
yukarıdaki şema mikroe firmasının geliştirme kitinden. inceleyecek olursanız bu devrede hem harici besleme kaynağı(12V a kadar turuncu klemensten giriş veya usb beslemesi) hem de 3.7V li-ion batarya beslemesi var. bu devre çok güzel çalışıyor. malzemelerde sanırım bulunabilir. beslemeden hem 3.3V hem 5V üretilmiş ve gerilim çok istikrarlı. istediğiniz kadar sök-tak yapın sistem etkilenmiyor.

Tasarımı inceledim teşekkür ederim. Bu tarz çalışmaları daha farklı tasarımlarla nasıl gerçekleştirebiliriz. Konu pek ilgi görmedi demek ki ya bu konuda pek tecrübe yok ya da herkes aynı 1-2 yöntemle hallediyor işi.