Pic ile Röle Sürmek

Başlatan matador, 06 Mayıs 2014, 17:16:12

matador

Bununla ilgili açılan çok konu var bir çoğunu okudum tavsiyeleri denedim fakat sonuç alamadım. Bu yüzden açtım konuyu.

Sorun şu: bir röle yardımıyla 300w'lık bir ac motoru çalıştırıp durdurmam gerekiyor ve çalıştırıp durdurma süreleri arasında 5~10 saniye arasında değişken bir zaman var. 3 yada 4 kere motoru çalıştırıp durduruyorum sonra pic resetleniyor.

Denediklerim: Bobin uçlarına snubber, kontak uçlarına snubber.

Bobin uçlarında ki kondansatör değeri 10nF 100V, direnç değeri 100ohm.

Kontak uçlarında 3 tane seri bağlı 10nF 100V, direnç değeri 100ohm. Bunlar dışında kullanabileceğim kondansatör olmadığı için seri bağladım.

Bobin uçlarında ters 1n4007'de mevcut.

Röle ile bir kontaktörü çalıştırıp motoru kontaktör üzerinden sürsem sorunum hallolur mu?

Kabil ATICI

Kontaktör tarafında bir sürü şey yapmışsın da, işlemci tarafında ne var? Biliyorsun biz teknik insanlarız edebiyatçı değil. Yaptığın kartın PCB'si, resmi şeması, ... (örneğin 1-2 gündür pcb çizim konusu, hatalar ve daha iyi nasıl çizilir  konusu tartışılıyor...)

En azından devlet sırrı değilse...
ambar7

matador

İşlemcinin besleme uçlarında 100'er nF kondansatör var.

kudretuzuner

Merhaba,
PIC'i optokaplır ile izole ediniz.İmkan dahilinde ise röle ile PIC arasındaki mesafe de maksimum olsun.Kolay gelsin.
Amatör

Kabil ATICI

Beslemeyi nasıl alıyorsun? Bu çok önemli. 2-3W bir güç kaynağı ile normal çalışan bir devre yanında güçlü bir devre (kontaktör gibi) çalıştığı zaman tepetaklak gidebiliyor.

Baskı devren nasıl bilemiyoruz, kartı ile bir şey sürmesen bile bir led'i sürmeyi dene ve yanında o kontaktörü çalıştır, muhtemelen aynı hatayı alacaksın. Çaresi PCB iyi bir şekilde çizmek, işlemci besleme bacakları yakınına  100nF kondansatör koymak, kart yüzeyinde ekranlama oluşturmak, kristali işlemciye yakın tutmak, başka elemanlarda varsa akım ihtiyacının iyi hesaplanması, besleme ve GND hatlarını kalın tutmak, EMC standartlarına uymak, kart elektriksel olarak gürültülü bir ortamda çalışacaksa metal kutunun içine koymak, bu bazı durumlarda yeterli olmaz  çünkü eninde sonunda o parazitler kablolarlada taşınır. Devrende kristal kullanabilirsin.

https://www.picproje.org/index.php/topic,53046.0.html
konu başlığında sizinkinden farklı görünsede, aynı şeyler konuşuluyor...
ambar7

hkalaycioglu

Bir aralar su kuyusuna prob bağlayıp kuyudaki suyun durumuna göre 4Kw.lık bir motoru önce  röle üzerinden sürdüm röle 1 saat sonunda eridi.Kontakları yapıştı.Daha sonra bu röle ile 220 voltluk kontaktörü sürdüm kontaktör ilede motoru çalıştırdım.Sıkntı çekmedim güzel bir şekilde çalışıyordu.Beslemelere 100nf lık kondansatör bağlamayı unutma.Optik izolatör kullansan iyi olur.Ben pic 'in beslemesindede trafo kullanmıştım.trafodan 7805 ile beslemiştim.LM2576 devreleri gayet güzel böyle bir besleme kullanabilirsin.

matador

Besleme 24V 350 W güç kaynağı ile sağlanıyor.
Devre delikli plaketle kurulu.
Optokuplor kullansam bile gnd aynı olacak bu şekilde tam izolasyon sağlanmış olur mu?
Son çare olarak kontaktor kullanmak olacak.

kemalguler

Uğraştırıcı olacak ama kesin çözüm alırsınız.Öncelikle pic beslemesini ayrı bir kaynaktan yapın.Güç devresine bilgiyi opto kuplör ile verin.100nF'lari ve röle uçlarına ters diyot takmayı da ihmal etmeyin.Kolay gelsin.

tekosis

*rd5 pinini ters bir diyotla şaseye bağlayın.
* baskı devrede mümkünse gerilim regülatörünü işlemciye yakın kurun
* şemanızda 100nf görünüyor ancak bu kondansatör devrede nerede konumlandırıldı? bu önemli. mclr pinine ve vdd pinine direk 100nf bağlamanızı tavsiye edelim.
* besleme girişine bir emi filtre uygulayabilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

pwm.c

motora paralel olarak 1uf 250v kutupsuz kondansatör bağla. sorun büyük olasılıkla çözülecektir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

matador

Alıntı yapılan: pwm.c - 07 Mayıs 2014, 13:41:40
motora paralel olarak 1uf 250v kutupsuz kondansatör bağla. sorun büyük olasılıkla çözülecektir.

Denedim olmadı.

Alıntı yapılan: tekosis - 06 Mayıs 2014, 22:06:54
*rd5 pinini ters bir diyotla şaseye bağlayın.
* baskı devrede mümkünse gerilim regülatörünü işlemciye yakın kurun
* şemanızda 100nf görünüyor ancak bu kondansatör devrede nerede konumlandırıldı? bu önemli. mclr pinine ve vdd pinine direk 100nf bağlamanızı tavsiye edelim.
* besleme girişine bir emi filtre uygulayabilirsiniz.

RD5 pinini ters diyotla şaseye bağladım olmadı.
Regülatör işlemciye yakın.
Kondansatör 11,12 ve 31,32 pinlerinin dibinde.
Smps güç kaynağı kullandığım için filtre uygulamadım.

Alıntı yapılan: kemalguler - 06 Mayıs 2014, 20:10:58
Uğraştırıcı olacak ama kesin çözüm alırsınız.Öncelikle pic beslemesini ayrı bir kaynaktan yapın.Güç devresine bilgiyi opto kuplör ile verin.100nF'lari ve röle uçlarına ters diyot takmayı da ihmal etmeyin.Kolay gelsin.

Bugün yeni bir kart basıp bunları deneyeceğim.

Röle uzun süre iletimde (1 dk.) kalıp aynı şekilde kesimde kaldığında sorun olmuyor. Hızlı iletim ve kesim ( 5 ~10 saniye) ne gibi bir probleme neden olur.

sadogan

Roleler kart üzerindemi ? Roleleri mümkünse motorlara yakın koymayı deneyin.
Role kontaklarına 3 tane 10nf seri yerine 100n 250v ac kondansatör ve 100R seri direnç.
motor besleme kablolarını, devreden ve power supply den uzak tutun.
solid state relay ile test etme sansınız varsa bir test edin.

Macera

Picden röle kumandasını bende  yapıyorum.Benim karşılaştığım problemlede sende karşılaşmışsındır.
Senin resminde bir çıkışa direnç bağlayıp transistör üzerinden röleyi çalıştırıyorsun.
Sisteme ilk elektrik verdiğinde daha röle çekilmez. Pic bacağını HIGH yaptığında röle çalışır.
Çıkışı tekrar LOW yaptığında röle takılı kalır.En azından bendeki sorun buydu.
Pic reset falan olmuyor sadece LOW olan çıkış 0.7-0.8 volt arası duruyor.
Dolayısıyla transistör çekimde kalıyordu.Zaten datasheetde çıkış voltajları o civardadır.
Ben sorunu şöyle çözdüm .Çıkışa  eşit iki direnci toprağa arka arkaya yani seri bağladım.Çıkışdan 5 volt çıktığı zaman
gerilim bölücü  bu çıkışı 2.5 volta düşürüyor.Bu 2.5 volt ile transistörü sürüyorum.
Pic çıkışı LOW olduğunda ise voltaj 0.8 volt oluyor ama gerilim bölücü dirençden geçtiği zaman
0.4 volta düşüyor vede transistörü kesiyordu.Bu şekilde yaptığım devreler sorunsuz çalışıyor.
Bendeki güç kaynağı hem röleyi hemde pici besliyor vede sorunum yok.

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

matador

Alıntı yapılan: Macera - 08 Mayıs 2014, 14:40:38
Picden röle kumandasını bende  yapıyorum.Benim karşılaştığım problemlede sende karşılaşmışsındır.
Senin resminde bir çıkışa direnç bağlayıp transistör üzerinden röleyi çalıştırıyorsun.
Sisteme ilk elektrik verdiğinde daha röle çekilmez. Pic bacağını HIGH yaptığında röle çalışır.
Çıkışı tekrar LOW yaptığında röle takılı kalır.En azından bendeki sorun buydu.
Pic reset falan olmuyor sadece LOW olan çıkış 0.7-0.8 volt arası duruyor.
Dolayısıyla transistör çekimde kalıyordu.Zaten datasheetde çıkış voltajları o civardadır.
Ben sorunu şöyle çözdüm .Çıkışa  eşit iki direnci toprağa arka arkaya yani seri bağladım.Çıkışdan 5 volt çıktığı zaman
gerilim bölücü  bu çıkışı 2.5 volta düşürüyor.Bu 2.5 volt ile transistörü sürüyorum.
Pic çıkışı LOW olduğunda ise voltaj 0.8 volt oluyor ama gerilim bölücü dirençden geçtiği zaman
0.4 volta düşüyor vede transistörü kesiyordu.Bu şekilde yaptığım devreler sorunsuz çalışıyor.
Bendeki güç kaynağı hem röleyi hemde pici besliyor vede sorunum yok.

Sorun gerilim bölücü ile çözülmüştür. Herkese teşekkürler.

Salih

Alıntı yapılan: matador - 08 Mayıs 2014, 16:17:41
Sorun gerilim bölücü ile çözülmüştür. Herkese teşekkürler.

Gerilim bölücü devre yerine aynı uca ileri yönde bir diyot bağlasan aynı sorunu çözer mi?