Pic ile Röle Sürmek

Başlatan matador, 06 Mayıs 2014, 17:16:12

cüneyt

arkadaslar transıstorle röle tetıkleme devresınde diyot nereye neden konur

matador

Alıntı yapılan: salih - 08 Mayıs 2014, 19:05:44
Gerilim bölücü devre yerine aynı uca ileri yönde bir diyot bağlasan aynı sorunu çözer mi?

Denedim olmamıştı.

Alıntı yapılan: cüneyt - 08 Mayıs 2014, 21:23:50

Rölenin bobin uçlarına ters diyot bağlarsın emk'yı önlemek için.

AKIL

arkadaşlar emc nin tum kurallarını aktarmıslar sagolsunlar
ama parazitin kaynağı kontaktorun o yuzden kontaktorun bobin uçlarına 100ohm dirençle 680n
(en az 400v olacak) seri olarak bağla ve uclarını kontaktörün bobin uclarına gir 
ikinci alternatif 420v varistor bağlasanda olur
böylece savunma yapmak yerine bataklığı kurutmuş olursum
söylenmeyen bir kural daha swichmode beslemelerin bobini kapalı değilse pic ten ve roleden uzak tutunki yaydığı em etki ile havadan enerjilen mesin.

mistek

Yaptığım bir devrenin yanında manyatalı çakmağa birkaç basmadan sonra işlemci sapıtıyordu. Besleme pinlerine 100n paralel 1n koydum sorun biraz toparlandı ancak tamamen çözülmedi. Baskı Devreyi iyileştirerek büyük oranda sorun aşılıyor. Çizim çok önemli yolların geçtiği yerler ve anten olabilecek herşeye dikkat etmek gerekiyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

abstruse

Alıntı yapılan: cüneyt - 08 Mayıs 2014, 21:23:50

Cunku role icerisindeki miknatislanma bobini enduktif bir yuktur ve uzerinde akim depoladigi varsayilir enerjisisi kesildiginde akim vermeye devam eder bu diyot ile bu sonumlenmeye çalışılır.

astechotomasyon

tecrübelerimden şunu söyleyebilirim.
1. devrenin pcb tasarımı çok önemli. elinizden geldiğince bakır yollarını kısa tutun. devreyi minimize edin. pic besleme bacaklarının dibine 1uf bağlayın.
2.beslemenizde kesinlikle (eger end. uygulama ise) 7805 kullanmayın. pic reset alır.
3. 24v veya 12v beslemeye önce seri sonrasınada ters diyot atarak devreyi korumaya alın. 5v regülatörü onun sonrasına yerleştirin.
4. dc besleme çıkışlarına ( role ve benzeri ) belemelerine ters diyot bağlayın
5. sistemde kullanılan tüm ac cihazlara rc filtre bağlayın
6. kontaktörleri kaliteli kullanın aksi taktirde kontaklarındaki ark sisteme zarar verir.

interrupter

7805 yerine ne kullanılabilir mesela.  roleye mutlaka paralel bir diyot bağlayın.  ancak diodu role ucundaki voltaja zıt bağlayınız.  bu diyotun amacı role bobininde oluşan zıt emk yı kendi üzerinden sıfırlamak.

timselsit

Alıntı yapılan: interrupter - 22 Mayıs 2014, 19:15:44
7805 yerine ne kullanılabilir mesela.  roleye mutlaka paralel bir diyot bağlayın.  ancak diodu role ucundaki voltaja zıt bağlayınız.  bu diyotun amacı role bobininde oluşan zıt emk yı kendi üzerinden sıfırlamak.

ben 5v regüle için LM2575 kullanıyorum 12v'dan 5v'a regüle sırasında hiç ısınma olmuyor ters beslemeye karşı da dayanıklı ayrıca regüle çıkışından sabit 5.05V alıyorum.

Resimden de görebileceğin gibi 5.pine anahtar koyup aç-kapa yapabilirsin