transistörlerle sabit çıkış elde etmek

Başlatan SERCE, 09 Mayıs 2014, 09:54:50

SERCE

Merhaba arkadaşlar
Analog dijital içerikli bir devre yapıyorum.Uzaktan yönlendirmeli yani bildiğiniz basit bir alıcı verici devre.Sorun vericide aç buttonuna bastığımda
alıcıdaki transistörün sürekli çıkış vermesini istiyorum.Yani devreyi kapatana dek bunun sürmesini istiyorum ama transistör sabit çıkış vermekten ziyade
vericideki bilgi akışının süresiyle eş değerde kalıyor.Bu sorunumu siz elektoronik uzmanlarıyla paylaşmak istedim.Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Kabil ATICI

Anladığım kadarı ile,örneğın otomatik bir garaj kapısı açmak istiyorsun. Uzaktan kumanda butona bastığında kapı açılmaya başlasın, kapının sınır anahtarına kadar açılmaya devem etsin, sınır anahtarına dokununca kapı açılması dursun.

Bunun için SR FF gibi bir kavramı incelemeniz gerekir. (Set/Reset Flip flop) İnternette örneklerini bulabilirsiniz...
ambar7

polleme

Şu devreyi inceleyin.

http://www.zen22142.zen.co.uk/ronj/tg1.html

Bu devredeki tuş yerine transistörünüzün çıkışını bağlarsanız işinizi görür. Transistör her açılıp kapandığında 4013 çıkışı konum değiştirir ve role açılıp kapanır.

Mr_YAMYAM

Çıkışta transistör yerine tristör kullanınız.
Reset yapıncaya kadar iletimde kalacaktır :)

polleme

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2014, 12:29:59
Çıkışta transistör yerine tristör kullanınız.
Reset yapıncaya kadar iletimde kalacaktır :)

Tristör kullanınca reset düğmesi alıcı üzerinde olacağı için reset gerektiğinde alıcı yanına gitmek gerekmez mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: polleme - 09 Mayıs 2014, 13:20:03
Tristör kullanınca reset düğmesi alıcı üzerinde olacağı için reset gerektiğinde alıcı yanına gitmek gerekmez mi?
Hayır gerekmez.
Tristörlerin resetlenmesi temeli Drain ve Source gerilimini kesmekle yapılmaktadır. Bunu yapabilmek için basit bir düzenek yeterli olacaktır.
Örnek: REED ROLE ile D-S gerilimi anlık kısa devre edilebilir.
REED ROLE ile drain ucu açık devre yapılarak gerilim kesilebilir.
Hatta bahsi geçen sistem bir garaj kapısı ise kapının açıldığı son noktaya bir SINIR ANAHTARI konularak reset işlemi gerçekleştirilebilir.

polleme

Bunu yapmak için vericide ikinci bir tuş gerekir. İlki devreyi açmak, ikincisi dediğiniz reed role ile tristörü düşürmek için. Bu yöntem de çalışır, sorun olmaz. Ama 4013 ile yapılırsa tek tuş ile halledilir, aynı tuşa bir basışta devre çalışır, diğer basışta kapanır. İki yöntem de uygundur, eldeki imkan, şart ve isteklere gore tercih edilebilir.

ipek

mademki analog olsun Logic işin içine girmesin diyorsun,o halde çift bobinli akıllı röle kullan.
bir bobine gerilim verildiğinde iletime geçer.diğer bobine gerilim verildiğine durur gibi.

SERCE

Merhabalar
yardimlarınız için teşekkürler.Bende 4013 le şöyle bir devre bağlantısı yaptım ve sizinle paylaşmak istedim.Bu bağlantı biçimi işimi gördü tekrardan
teşekkürler.
http://s3.dosya.tc/server22/aJfae3/4013.zip.html