Peltier vs Akkor Ampul

Başlatan micelow, 09 Mayıs 2014, 18:35:51

micelow

Kuluçka makinalarında ve bazı kümeslerde sıkça kullanılan akkor ampul yerine peltierin sıcak yüzeyindeki ısı alınıp bir fan ile dağıtılsa daha verimli mi olur?
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

Kabil ATICI

Diğer tarafındaki sıcaklık olayını (daha doğrusu soğukluk) ne yapmayı düşünüyorsun? Teorik olarak güzeldir diğer taraf soğudukça sıcak tarafa ısı transfer maliyeti artar. Bu eleman hatırladığım kadarı ile 12Vx5A=60W kadar bir güç ister. (kullanman gereken dahada yüksek olabilir) Kaldı ki ısnın korunması için ortama bu yetmeyebilir...
ambar7

micelow

Her yerde yazılan şu "Sıcak tarafı ne kadar soğutulursa soğuk tarafı o kadar soğur." Ben ısıtma amaçlı kullanmak istediğimden soğuk tarafının ısınmasına izin verebilirim böylece aradaki fark korunacağından sıcak yüzey ile ısıtıcı etkisi elde edebilirim diye düşünüyorum.

pisayisi

Akkor lambadan şaşma, ısı yayılımı ve ışıma sıcaklığı itibarı ile kümes hayvanları için en sağlıklısıdır...
Murat

Kabil ATICI

@micelow
Esas itibari ile kolay  kolay bir şeye olmaz demem...
Bir dene bakanım... Ama verimlilik ve kullanılabilirlik olayını iyi incelemen gerek. Çünkü bu eleman normalde hem soğutma ve ısıtma amaçlı (otobüslerdeki sistemlerde) kullanılıyor. Tek başına ne kadar verimli olacak bir bak...
ambar7

muhendisbey

Akkor flamanlı lambadan daha çok verim elde edeceğinizi düşünüyorum.
3 sebebi var:
Maliyet
Ömür
Isıya dönüştürülen enerji miktarı

Peltier bilindiği gibi yarıiletken bir malzeme, üstelikte yarıiletken malzemelerin sevmediği sıcak yüzeye sahip olanlardan. Çok hassas ısı kontrolü gerekmiyorsa ki belirttiğiniz amaç için gerekmez, kullanılması pekte uygun olmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

micelow

Alıntı yapılan: pisayisi - 09 Mayıs 2014, 19:18:27
Akkor lambadan şaşma, ısı yayılımı ve ışıma sıcaklığı itibarı ile kümes hayvanları için en sağlıklısıdır...
Şöyle düşünürsek tavuk yumurtanın üstündeyken bir ışık yok yani ideal olanı ortamın karanlık olması diyebiliriz yayılımıda küçük bir fan ile halledersek peltier avantajlı konuma geçmez mi?
Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Mayıs 2014, 19:30:27
Akkor flamanlı lambadan daha çok verim elde edeceğinizi düşünüyorum.
3 sebebi var:
Maliyet
Ömür
Isıya dönüştürülen enerji miktarı
Hocam ampul ve peltiere 60 wattlık enerji uyguladığımızda birim zamanda hangisinden daha fazla ısı alınır diye bir sorgu çektiğimizde hangisi öne çıkar acaba daha önce denemiş var mı?

trgtylcnky

Hocam peltier bir tarafını soğutup diğer tarafını ısıtıyor. Şimdi şöyle bir hesap yaparsak; soğuk taraftan alınan ısı Q1 olsun, sıcak taraftan verilen ısı Q2 olsun. Bu durumda eğer 60W harcanacaksa Q2-Q1=60 olur ki eğer peltier verimliyse Q1 ve Q2 ancak çok büyük olursa aradaki fark, yani aslında kayıp enerji 60W kadar büyük olacak. Kısacası, peltier çok daha fazla ısıtır, hatta 60W peltieri de sizin hayvancıkları da yakar. Soğuk tarafı da muhtemelen buz tutar.

Soğuk tarafı boşa harcamak istemezseniz o tarafa da yalıtımlı bir oda koyup buzdolabı yapabilirsiniz :)

muhendisbey

Peltieri daha önce soğutma amaçlı kullandım.
Peltieri sadece ısı taşıyan bir eleman olarak düşünmeyiniz bu yanlış bir düşünce.
Peltierden bahsedersek iki yüzeyi arasında maksimum ... derece (bütün peltierlerde aynı değil) sıcaklık farkı oluşturur demek daha doğru. Çünkü peltieri beslediğinizde peltier aldığı enerjinin bir kısmını taşımak için kullanırken bir kısmında da kayıp enerji yani ısı üretiyor. Bu üretilen ısıyı da hesaba katarak iki yüzey arasından bahsetmek gerekir.

Peltier ısıtma amaçlı kullanılmıyor mu? Kullanılıyor, özellikle biyologların ısıl işlem cihazları peltier ısıtmalı. Böylece deney tüplerini eşit miktarda hassas ısıtıp soğutabiliyorlar. Bilhassa protein, nükleik asit, enzim ve hormonal analizlerde.

Burada bu cihazları incelediğimde şunu gördüm. Bu cihazlar hem pahalı hem de çabuk arıza yapabiliyorlar.

Şimdi kuluçkaya dönelim
Bir lambadan elde edeceğin verimi peltierde 4 yada 5 peltier kullanarak elde edeceksin.
Neden?
Lamba kullandığında ışığın düştüğü yer ısınacak böylelikle sadece lambanın kendi ısısı değil radyasyon etkisini de kullanacaksın.
Peltierde sadece yüzey ısınacak. Ortalama bir yumurta için bir peltier kullanacaksın yada bakır ısıl iletken yüzeyler kullanacaksın. Bunlar hep maliyet. Yada bir heatsink+fan kullanarak yada sıvı soğutma sistemi ile dağıtacaksın ki bu noktada da muhtemelen ısının eşit dağılmaması gibi bir durum oluşacak. Tek peltier yetecek mi sorusunun cevabını ben de bilmiyorum. Ancak bir peltierin ortalama 90W ila 140W'a kadar enerji harcayabildiğini söyleyebilirim. Tabi bunlar maksimum değerler, istersen 10W'ta harcarsın.
Peltierde ortama bağlı kalacaksın. Ortam sıcaksa pek enerji harcamayacaksın bu büyük bir avantaj, ancak ya soğuk olursa?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Ben bu iş için PELTIER yandaşıyım ;D
Ancak kullanılacak ısıtma sisteminin özel yapılmış olması şiddetle gereklidir. Isıtma sistemi, büyük ve selektif yüzeyli sistemler ile yapılırsa oldukça büyük randıman alınacağı düşüncesindeyim. Ancak böyle bir yüzeyin yapım maliyeti oldukça yüksek olacaktır.
ARTILARI:
Peltier sistemlerinde genel olarak ısıl dolaşım sözkonusu olduğu için kayıp fazla olmayacaktır. Bir lamba verilen enerjinin %100 ünü asla ısıya dönüştüremez.
Lambanın belli bir ömrü vardır ve koşullara göre sık sık yanması olağandır. Üretim esnasında bir lambanın patlaması, daha yüksek maliyete sebep olabilir.
Lamba sistemlerinde ısı eşit olamaz. Lambaya yakın olan bölgeler aşırı sıcak iken uzak bölgeler daha soğuk olacaktır. Peltier sisteminde ısıtma yüzeyleri büyük alana yayılabilirse çok ciddi dolaşım avantajı sağlayacaktır.
Aşırı ısınan lamba cidarı zamanla yağ vbg. kir toplayabilmektedir. Peltier sisteminde istenilen ısı seviyesinin biraz üzerinde ısı elde etmek yeterli olacaktır. Yanılmıyorsam kuluçka makinalarında 41'C idi. Peltier ısı cidarlarının 50-60'C olması yeterli olacaktır.
EKSİLERİ:
Yapım maliyeti oldukça yüksektir. Özellikle selektif yüzey gereksinimi ciddi meblalar ile yapılabilmektedir.

micelow

Bende peltier diye düşünüyorum öncelikle sistemi peltier ile deneyip duruma göre daha sonra lamba ile değiştirebilirim. Sonucu burada paylaşacağım.