DC Motor kısa devre

Başlatan tntgonzales, 10 Mayıs 2014, 20:44:01

tntgonzales

herkese merhaba,
üzerinde çalıştığım dc motor projesi için kısa devre koruması gerekmektedir. proje de motorun hızını pwm ile kontrol ediyorum.bir mikrodenetleyici ile pwm sinyali üretip buna göre motor hızını ayarlıyorum. yapmak istediğim şey motor normal çalışırken motor uçlarını kısa devre ettiğimde mikrodenetleyiciye bir bilgi gönderip motorun pwm sinyalini kesip motoru korumak.(böyle olması şart değil daha farklı bir senaryo ile de motor üzerindeki gerilimi 0 a çekebilirim). kısa devre koruması konusunda sıkıntı yaşamaktayım yardımcı olup fikir söyleyecek herkese şimdiden teşekkürler.

tntgonzales

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Mayıs 2014, 20:59:47
Çok küçük değerli dirençler var bu işler için 0,0012 Ohm gibi.
https://www.google.com.tr/search?q=shunt+resistor&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7mhuU_PBGIaS7QbG-IG4CA&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667

peki böyle bir direnci nasıl kullanırız.bunun daha çok akım bilgisini elde etmek için kullanıldığını biliyordum.opamplı devreler falan görmüştüm böyle küçük direnç kullanılan.onlardan pek kararlı sonuçlar alamamıştım

Melih1802

https://www.circuitlab.com/editor/#?id=3vbe24

Direnci motora seri olarak bağla. Direnç ucuna' da Op Amp bağlarsın. Temel mantık bu gerisi hesap..

tntgonzales

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Mayıs 2014, 21:49:43
https://www.circuitlab.com/editor/#?id=3vbe24

Direnci motora seri olarak bağla. Direnç ucuna' da Op Amp bağlarsın. Temel mantık bu gerisi hesap..
gönderdiğiniz şekilden anladığım kadarıyla opampı fark alıcı devre olarak kullanıyoruz.devre normal çalışırken iki girişten okunan gerilimlerin farkına göre çıkış okuyoruz.eğer kısa devre olursa opamp girişleri 0 oluyor ve çıkışa 0 gerilim düşüyor. anladığım kadarıyla

pisayisi

Motordan geçen akımı, motoru kontrol ettiğin transistörün emetör ucu  ile kaynağın toprağı arasına bağlayıp aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsin. Bu devrede motorun her iki yöne dönmesi halinde dahi çıkış sıfır volt ile tepe değer arasında değişeceğinden motorun her iki yönde dönmesine de elverişlidir. Burda kritik olan,  motorun olağan çalışma koşullarında çektiği azami akımın ve kısadevre akımının ayrımını denemelerle yaparak kuvvetlendiricideki direnç değerlerini şemadaki formüle göre hesaplamandır.

Murat

tntgonzales

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Mayıs 2014, 22:08:51
Motordan geçen akımı, motoru kontrol ettiğin transistörün emetör ucu  ile kaynağın toprağı arasına bağlayıp aşağıdaki gibi bir devre kullanabilirsin. Bu devrede motorun her iki yöne dönmesi halinde dahi çıkış sıfır volt ile tepe değer arasında değişeceğinden motorun her iki yönde dönmesine de elverişlidir. Burda kritik olan,  motorun olağan çalışma koşullarında çektiği azami akımın ve kısadevre akımının ayrımını denemelerle yaparak kuvvetlendiricideki direnç değerlerini şemadaki formüle göre hesaplamandır.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam bu devre ve melih1802 nin çizdiği devreler çok faydalı elinize sağlık

Andromeda

Motoru neden kısa devre ediyorsunuz?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

tntgonzales

Alıntı yapılan: elek - 10 Mayıs 2014, 23:13:09
Motoru neden kısa devre ediyorsunuz?

motor giriş bağlantılarında kısa devre olabilir bu durumda korumayı amaçlıyorum

tntgonzales

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Mayıs 2014, 22:08:51

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

yalnız hocam bişey soracam.ben motoru çift yönlü kullanıyorum ve pwm ile kontrol ediyorum.kullancağım kaynakta +12v,+5v,0v gerilimleri var.bu durumda ben bu devreyi kısa devre için kullanmaya kalksam faydası olmayacak gibi.şöyle söyleyeyim dirençleri eşit seçsek 1.65v yerine de 0v uygulasak,opamp beslemesini +12v ve 0v olarak yapsak bu devre hem kısa devre anında hem de -giriş>+giriş durumlarında çıkışa 0 verecek.bu durumda tek yönlü çalşımaya uygun oluyor galiba

pisayisi

Motor fiziksel olarak uçları kısadevre dahi olsa şönt dirençten yine de oldukça yüksek bir akım akacaktır. İşte senin amacın bu akımın yükseldiği anı yakalamak. Şemadaki 1.65 volta kafayı takma orda besleme 3.3 volt olduğu için yarısı kullanılmış. Senin düzeninde 2.5 volt olur bunu da basit dirençli yüksek diğerli gerilim bölücü ile ede edebilirsin. Bu şekilde ofset girmessen ters dönüşlerdeki kısadevreleri görüntüleme imkanın kalmaz. Tabi bizim öneriler hep milin durdurulması durumunda motordan akan akımın zıplaması senaryosuna göreydi. Sen besleme kaynağı üzerinden de kısadevre koruması yapabilirsin böylesi bir düzen senin için daha basit ve mantıklı...
Murat

tntgonzales

Alıntı yapılan: pisayisi - 11 Mayıs 2014, 12:33:42
Motor fiziksel olarak uçları kısadevre dahi olsa şönt dirençten yine de oldukça yüksek bir akım akacaktır. İşte senin amacın bu akımın yükseldiği anı yakalamak. Şemadaki 1.65 volta kafayı takma orda besleme 3.3 volt olduğu için yarısı kullanılmış. Senin düzeninde 2.5 volt olur bunu da basit dirençli yüksek diğerli gerilim bölücü ile ede edebilirsin. Bu şekilde ofset girmessen ters dönüşlerdeki kısadevreleri görüntüleme imkanın kalmaz. Tabi bizim öneriler hep milin durdurulması durumunda motordan akan akımın zıplaması senaryosuna göreydi. Sen besleme kaynağı üzerinden de kısadevre koruması yapabilirsin böylesi bir düzen senin için daha basit ve mantıklı...

hocam bizim motorumuz sağa veya sola normal dönerken çıkışa 0-5v arası gerilim verirken kısa devre anında döndüğü yöne göre 0v ya da 5v verecek dimi?