Integrated Development Environment-IDE Nedir?

Başlatan yldzelektronik, 11 Mayıs 2014, 01:47:12

yldzelektronik

Selamlar.

Code::Blocks sorunsalı ile birlikte bu işin yüzeysel bilgilerle daha fazla gitmeyeceğine karar verdim.

Burada biraz konuşalım istedim.

Integrated Development Environment dediğimiz şeyin entegre geliştirme ortamı olarak geçtiğini biliyorum.

İçerisinde birçok aracı barındıran bir ortam olduğunu biliyorum. Ki bunlar farklı yetenekleri olan metin editörü/leri,compiler/derleyici,linker/"birleştirici" vs gibi program-cık-lar.

Buraya kadar sorun yok.

Code::Blocks ile bir sürü ayar yaptım.Yok search directories yok linker yok compile falan.Bunların hepsini anlayabiliyorum.

Konuyla ilgisi olmasada sormak istiyorum. Windows 7 işletim sisteminde ortam değişkenleri ile bu path olayımız nedir?Neden oradan benim bir şeylerin yolunu göstermem gerekli?Veya neyi gösteriyorum? (Her ne kadar dll dosyaları-dinamik library olduğunu biliyor olsam da..)

Yine konuyla belki uzaktan alakalı belki alakasız olsa da mingw dediğimiz şey Minimalist GNU for Windows olsa da nedir? GNU lisansa sahip linux üzerinde çalışan derleyicinin windowsa uyarlanmış halimi?Eğer böyle ise bu ne demek?

Daha bir sürü şey var.Ancak sırayla gitmek istiyorum.

Teşekkürler.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Tesla.25

Alıntı Yap
Konuyla ilgisi olmasada sormak istiyorum. Windows 7 işletim sisteminde ortam değişkenleri ile bu path olayımız nedir?Neden oradan benim bir şeylerin yolunu göstermem gerekli?Veya neyi gösteriyorum? (Her ne kadar dll dosyaları-dinamik library olduğunu biliyor olsam da..)

Bu "PATH" denen şey ile bir dosyanın nerede olduğunu gösteriyorsunuz. Yani şöyle açıklayayım;
Mesela, gcc derleyicisi ile notepad ile küçük bir program yazdını  ve bunu derlemek istiyorsunuz. Ya yazdığınız cpp uzantılı dosyayı gcc derleyicisinin olduğu yere koyup derleme işlemini yaparsınız ya da cpp uzantılı dosyanız nerede ise orada konsolu açıp, uzun uzun gcc derleyicisinin nerde olduğunu yazıp derleme işlemini yaparsınız. (C:\Program Files\mingw\bin\gcc program.cpp gibi)

En iyisi gcc derleyicisinin nerede olduğunu "sistem yoluna" söyleyelim ve biz konsoldan direkt gcc program.cpp şeklinde bir komut verelim.

Aslında bu PATH olayının sırrı, her işletim sisteminde belirli programların olduğu dizinler vardır ve bu dizinlerin nerede olduğu sistem genelinde bilinir. Windows 'ta konsolda notepad.exe komutunu verirseniz, bu dizinlere bakar ve aynı isimle bulduğu programı çalıştırır.

echo %PATH% komutunu verirseniz, söz konusu dizinlerin hangileri olduğunu görürsünüz.

MinGW ise gcc 'nin Windows portudur diyebiliriz.

MrDarK

Olaya ilginç bir soru katarak bende girmek istiyorum.

Herhangi bir ide içerisinde manuel kurulum yaparak herhangi bir compiler eklenmesi mümkün müdür ?

Yoksa uyumsuzluk ve plugin denen şeylere mi ihtiyaç duyuyoruz. Ayrıca bir ide'ye bir compiler eklemek neden bu kadar zor açıkçası anlam veremiyorum .
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

JKramer

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 11 Mayıs 2014, 01:47:12
Code::Blocks ile bir sürü ayar yaptım.Yok search directories yok linker yok compile falan.Bunların hepsini anlayabiliyorum.
yldzelektronik'in dediği gibi, ayarlarını yaptıktan sonra tabii ki mümkün. Sonuçta compiler ve linker komut satırında çalışıyor ki programın kendi ide'si dışında da kullanılabilsin. Sizin zorlandığınız kısım nedir?