74hc595 de cıkıs 0 ise mavi 1 ise kırmızı led yakma

Başlatan baran123, 13 Mayıs 2014, 01:23:54

baran123

Arkadaşlar basit bir çalışma yaptım bir problem yok fakat görsellik açısından biraz sıkıntı var düzelmek istiyorum ama bir yerde takıldım .74HC595 ile binary şeklinde saat yaptım 4 tane 74HC  var her her çıkışı led bağlayacağım 32 led olacak 4 er 4 er ayıracağım bu ledleri, diyelim saniye 11 olsun o zaman soyle olacak 0001 0001 ben buarda 1 olanları yaktığım zaman doğru fakat gece saate bakma istesem (o kadarını görürsün demeyin gözler 6.0 diğeri 5.75 renk seçebiliyorum ancak) karanlık da saniye kısmında 2 led gorecegım fakat sagdamı solda mı bitin neresinde göremeyeceğim yapmak istediğim her hangi bir bitte 1 çıkıyorsa kırmızı 0 çıkıyorsa mavl led yakmak bunu nasıl yapabilirim altta ki resimde de anlattım istediğim olayı yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar .

not: paint terk biliyom :P

Kabil ATICI

74hc14 diye bir entegre var, bu girişindeki lojik seviyenin tersini alır. 74hc595 çıkışlarına 74hc14 gibi bir bağlarsan ayrıca bir şeylerle uğraşmana gerek kalmaz. Sadece baskı devresini çizmek biraz uğraştırır.

Ek: Bu şekilde (2 vey 3 renkli)  birleşik led'lerin kullanımı mümkündür.

http://www.direnc.net/5MM-CIFT-RENKLI-LED,PR-3359.html
ambar7

JKramer

Mavi led'i kırmızı led'e ters paralel (mavinin anotu 5V olacak tabii) bağlasanız olmaz mı?

selimkoc

Recep METE

@selimkoc, sayende bu iş tamam.bende bu çalışmayı yapıyordum.Gösterdiğiniz şema çok işime yaradı.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mehmet

@ambar7' nin gösterdiği üç pinli iki renkli led ile yapılırsa
yer bakımından ekonomik olur...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

Gökhan BEKEN

74hc595'in 1 pinini maviye sıradaki pinini kırmızıya, sıradakini maviye, sıradakini kırmızıya...
şeklinde kaç tane ihtiyacınız varsa bağlayarak da yapılabilir. Bu yöntemde 74hc595 ihtiyacınız normaldekinin 2 katı kadar olur ve programda ufak bir uyarlama yapmanız gerekecek.

@selimkoc'un dediği yöntem ile hallediliyorsa, bu yönteme gerek yok tabiki.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

elektronart

Donanım konusunda iyi ancak yazılım konusunda sıkıntılarınız varsa önerilen yöntemler daha az baş ağrıtıcı olur ve sonuca götürür.
Benim size farklı bir önerim olacak. Eğer yazılım konusunda sıkıntınız yoksa hiç ikinci bir renk led ile uğraşmayın. Arada bir örneğin saniyede 1-10milisaniye kadar diğer ledleri de yakın ve söndürün. Ya da bir tane led ile sadece diğer ledleri de görebilecek kadar ortamı aydınlatın.
Saatin ondalık bölümü için 2 led işinizi görecektir.
Açık Elektronik

Melih1802

Kabil ATICI

Elemanları seçtiğimiz "Pick Devices" penceresindeki, "Debugging Tools" Kategorisindeki "Logic State" Aleti (Device)
ambar7

Melih1802

Alıntı yapılan: ambar7 - 14 Mayıs 2014, 12:58:45
Elemanları seçtiğimiz "Pick Devices" penceresindeki, "Debugging Tools" Kategorisindeki "Logic State" Aleti (Device)

Teşekkür ederim. Faydalı oldu.