L297 Sorunlarım

Başlatan Eren Eraslan, 15 Mayıs 2014, 12:51:15

Eren Eraslan

L297 Hakkında bazı sorularım var datasheeti okumama rağmen anlayamadım. Bipolar step motor kontrolü tasarlamaya çalışıyorum.

1-) Vref bacağı ne işe yarıyor? Kimi devreler de bu bacağa sabit gerilim verilse de kimi devrelerde potansiyometre var.
2-) Sen1 ve Sen2 bacaklarına neden direnç bağlıyoruz burada şönt direnç ile akım mı ölçülmeye çalışılıyor ? Vref ile bağlantısı nedir?
3-) Bu iki soruya paralel olarak Chopper mod nedir ?
4-) INH1 ve INH2 bacakları ne işe yarıyor ?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Tagli

1) Bu bacak akım sınırlaması ile ilgili. Sens bacaklarından gelen gerilim VREF'ten fazla ise ilgili bobin için kıyıcı devreye girip akımı kesiyor.
2) Evet, akım ölçümü ile ilgili. Yani 1. ve 2. soru birbirine bağlı. Sanırım şönt çıkışını sens bacaklarına girmeden önce opamp ile kuvvetlendirmek iyi bir fikir olaiblir ama nedense şemalarda pek gösterilmemiş.
3) Aslında bunun da cevabını vermiş oldum. Chopper kıyıcı demek. Akım referans değerini geçince ilgili bobinin enerjisi kesiliyor ve bir sonraki saat darbesinde tekrar veriliyor. L297'nin içinde gömülü bir 555 olduğunu düşünebilirsin. Zaten bazı harici elemanlar bu saat sinyalinin üretilebilmesi için bağlanıyor.
4) Control bacağına bağlı olarak, kıyıcı doğrudan 4 adet olan faz bacaklarını kapatabileceği gibi, INH bacaklarını da kapatabiliyor ki bu bacaklar normalde L298 benzeri sürücülerin EN girişlerine bağlı oluyor. Aradaki farkın ne olduğunu ben de bilmiyorum ama konu H köprüsünün sürülmesi ile ilgili. H köprülerine PWM vermenin birkaç yolu var ama ayrıntıları bilmiyorum, araştırmak lazım.
Gökçe Tağlıoğlu

Eren Eraslan

Peki Vref için hesaplamayı nasıl yapmalıyım? Vref=0.5V ve Sense bacaklarına 0.5 ohm bağladık diyelim. Motora da maksimum 1A sınırı verelim. 1A çektiğinde Sense gerilimi 0.5V olacak ve chopper modu aktifleşecektir doğrumuyum ?
Eğer evet ise 1A i kafadan attığımdan motorun sınır akımı kaç amper olmalı ? Etiket değerinde 1.8 derece 4.1ohm yazmakta..
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Tagli

Evet, dediğin şekilde. Ancak genelde şönt direnci daha küçük değerlerde seçilir ve L297'nin sense girişlerine girmeden önce opamp ile o gerilimi kuvvetlendirmek gerekir.
Normalde motorun azami akım değerinin verilmiş olması gerekiyor. Bazen satıcılar mesela "12 voltluk motor" diyorlar ama bu pek anlamlı değil çünkü step motorlar genelde kıyıcı ile kullanıldıkları için daha hızlı tepki vermeleri amacıyla yüksek gerilim ile beslenirler, 30 - 40 volt gibi. Motorun hasar görme sınırını bobinlerin dayanabileceği akım değeri belirler büyük oranda. Ama satıcının belirttiği değerin sürekli (kıyıcısız) gerilim değeri olduğunu düşünerek, Ohm kanununa hesap yapılarak azami akım değeri hakkında bir fikre varılabilir belki. Mesela senin motoru 12 voltluk diye aldıysan yaklaşık 3 amper verebileceğini düşünebilirsin sanırım. Ama bu konuda pek emin değilim, ola ki motorun fazla akımdan yanarsa beni suçlama :)
Gökçe Tağlıoğlu

xcyqp09k2

arkadaşlar bu current sense olayına bende l298 devresinde rastladım ve tam olarak nasıl bağlanacağını ve mantığını kavrayamadım.l298, l297 ye benziyor. ufak farklılıklar var. bu 298 de de 297 de de CURRENT SENSE i nasıl kullanmalıyız?

benim projemde bir rc teknenin 7.2 v max 2a lık motorunu ve sağ sol için küçük oyuncak motorunu sürecektim. heryerde currentsense i GND ye bağlayın diye yazıyordu. böylece akım snırlaması olmuyordu. benim için de farketmez dedim ve öyle yaptım. soğutma olayında sorun yok. devrem çalışıyor ancak şöyle bir durum var. uzaktan kumandadan gelen sinyal ile pic in bacağından çıkış verdirtip bunu da l298 e bağlıyorum ama MOTOR TİTRİYOR. bunu anlayamadım. nedendir ? mesela sadece ileri basıyorum ama ileri basılıyken arada sağ veya sol için kullandığım motor da kendiliğinden çalışıyor. bazen ileri yaptığımda motor titreye titreye gidiyor, bazen 2 dk sorun yok, bazen de hiç birşeye basmadan motorlar kendiliğinden bir hoplayıp duruyor. ben ya sinyal karışıyor ya da entegrede birşeyleri yanlış bağlıyorum veya gerekli değerlerde eleman bağlamıyorum diye düşünüyorum.

işte tam da bu yazıyı gördüm ve önceki yorumardan faydalanarak; kullandığım motorların inductive spike, back emf veya geri besleme akımlarını düşünerek acaba dedim bu currentsese leri motora mı bağlamak gerek? ki motorda yüksek voltaj oluştu mu müdahale edilsin ??

bunların sebebi ne olabilir veya daha önceki deneyimlerini benim sorunum için de paylaşmak isteyen var mıdır ?

Tagli

Alıntı yapılan: xcyqp09k2 - 18 Haziran 2014, 20:36:50
l298, l297 ye benziyor. ufak farklılıklar var.
Hayır, hiç benzemiyorlar. Birisi (L297) step motor tercümanı ve kıyıcısı, diğeri (L298) ikili H köprüsü. Birbirlerini tamamlayarak step motor sürücü devresi yapımında kullanılabilirler. Onun dışında aralarında hiçbir alaka yok. (Ah evet, ikisi de ST'nin ürünü, onu unutmayalım)

Devre şeması ve kod vermeden yorum yapmamız pek mümkün değil. Öncelikle, PIC ile motorlar arasındaki bağlantıyı, aradaki güç katını (anahtarlama elemanlarını) ve bunları sürmek için kullandığın yöntemi anlatmalısın.

L298'in sense bacakları, her bir H köprüsünün toprağa giden yoludur. Akım ölçmek istiyorsan bunlara şönt dirençleri bağlarsın. Akım ölçmek istemiyorsan bunları doğrudan toprağa bağlamalısın. Motorun çektiği akım buradan geçerek toprağa gider.
Gökçe Tağlıoğlu