Mikrodenetleyiciler arası farklar

Başlatan bbs2006, 17 Mayıs 2014, 16:38:31

bbs2006

Merhabalar
Ben elektronik öğretmeniyim. pic  mikrodenetleyici kullanıyorum. atmel, andrinio   veya diğer mikrodenetleyicileri ile pic arasında ne farklar var. diğer mikrodnetleyicilere gecsek  en iyi hangisi olabilir. ayrıca flowcord programlamada bütün mikrodenetleyiciler programlayabilirmiyiz. 

hgs

Alıntı yapılan: bbs2006 - 17 Mayıs 2014, 16:38:31
Merhabalar
Ben elektronik öğretmeniyim. pic  mikrodenetleyici kullanıyorum. atmel, andrinio   veya diğer mikrodenetleyicileri ile pic arasında ne farklar var. diğer mikrodnetleyicilere gecsek  en iyi hangisi olabilir. ayrıca flowcord programlamada bütün mikrodenetleyiciler programlayabilirmiyiz. 

Picle devam etmeniz sizin için daha uygun. Kafayı gereksiz karıştırmayın. Diğerlerinide dert etmeyin.

Kabil ATICI

Arduino mikrokontroller değildir, Atmel (Atmega 328, Atmega2560) gibi bazı üreticilerin kullanıldığı bir yapıdır. Başka işlemcilerin kullanıldığı kartlarda piyasaya çıktı ama Türkiye'deki satışını bilmiyorum.

PIC, ATMEL, Motorola, ST gibi üreticiler tarafından 8,16, 32 bit veri yoluna sahip işlemciler üretilir. Tabii bu arada adını bile bilmediğimi kontrollerlar vardır ki çoğunlukla TV vb cihazlarda kullanılır.

Temelde akış kodlarını çoğunlukla birbirine uyarlayabilirsiniz hatta C dilinde yazılan birçok programı donanım ile değişiklikleri uyarlarsanız ve derleyicilerden kaynaklanan özel noktaları değiştirirseniz rahatlıkla taşıyabilirsiniz. (bunun için kullandığınız işlemcilerin timer, adc, UART gib donanımları çok iyi bilmeniz gerekir)

Aralarındaki farklar konusu biraz uzun. Derleyicileri saymazsanız (ASM olarak)
pic 12, 16 ve 18 serisi 4 saat frekansının 1 komut işler, ATmega serisi 1 saat süresinde komut işler (komutların tick olarak bilinen sayısı), pic'de işlem yapacağını 1 tane register var (WREG), ATMEGA üzerinde 32 tane genel amaçlı register var (PC ve diğer zorunlu registerler hariç) bu liste uzar gider...

Tabii bunlar C dilini kullananlar için fazla ilgilendirmez.. Derleyici kendisi halleder.
ambar7