Dip ses sorunu

Başlatan एक होना, 17 Mayıs 2014, 17:15:03

एक होना

tekneye oto cd çalar takmışlar aux girişinden uydu cihazından ses sinyalini almışlar. teknenin anteni her hareket ettiğinde cd çalardan dip ses geliyor. bu dip sesi nasıl kesilir.

Mr_YAMYAM

Muhtemelen uydu receiver ile oto teybi birbirlerine uzaktır.
Veya uygun olmayan kablolama yapılmıştır.

एक होना

kablo uzunluğu 5 metre. hazır soketli kablo kullanılmış. bir ucu RCA diğer ucu stereo jak fiş.

uydu cihazı ile oto cd çalar arasında topraklama yapıyorum çok az fark oluyor.

Mr_YAMYAM

Eğer sistem akülü ise ve teknedeki akü sistemi ile çalışıyorsa şunu yapınız.
Gerek uydu cihazı, gerekse oto teybi sistem şasesine kalın ve iyi bir kablo ile bağlansın.
Normal koşullarda bu sistem, akünün artı ucundan alınan bir kırmızı kablo ile yapılır ve cihazların şaseleri teknenin şaselerine birleşiktir.
Eğer bu şekilde ise, oto teybinin AUX girişlerine giren kabloların şaselerini konnektör dibinden kesiniz.
Kabloların şase bağlantıları sadece uydu cihazı tarafında bağlı olmalıdır.

OG

Anten motorlarının ürettiği palsler/parazitler uydu cihazına veya cd çalar veya aradaki ses aktarma kablosuna girişim yapıyor olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

एक होना

bugüne kadar hiç bir teknede böyle bir sorun yaşamadım.
farklı marka uydu antenleri ve farklı marka ses sistemleri ile çalıştım.

ta ki bu teknedeki kaptan dandik bir oto cd çalar alana kadar :)

@OG hocam anten biraz yaşlanmış motor iflas ediyor ise parazit verebilir düşüncesindeyim.

@Mr_YAMYAM hocam dediğiniz gibi soket diplerinden şaseyi ayırıp deniyeyim.

uzun yıllar evvel bir filitre devresi görmüş idim. sanırım içerisinde pF kondansatörler vardı. böyle bir filitre işe yarar mı ? tabi devre şemasını bulabilirsem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 17 Mayıs 2014, 17:51:30

@Mr_YAMYAM hocam dediğiniz gibi soket diplerinden şaseyi ayırıp deniyeyim.

uzun yıllar evvel bir filitre devresi görmüş idim. sanırım içerisinde pF kondansatörler vardı. böyle bir filitre işe yarar mı ? tabi devre şemasını bulabilirsem.
Test sonuçlarını paylaşırsanız başka öneriler de olabilir.
Filtre devresi burada pek iş görmez sanırım. Ancak her iki cihazı sistem şasesinden yalıtılabilirse (Endüktif olarak) iş görebilir.
Motor fırçalarına parelel bir filtre devresi de iş görebilir.

एक होना

tekneye gittiğimde gerekli ve gereksiz tüm ekipmanları kontrol edeyim. sonucu bildiririm.

bu arada antenin motorları bu ürüne benziyor resmini çeker yayınlarım