PIC 18F452 ile DİJİTAL SAAT ve TERMOMETRE (LCD) (Yardım Lütfen)

Başlatan picci21, 17 Mayıs 2014, 18:46:45

picci21

Arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum. Forum da yeniyim eğer bir yanlışlık yapıyor isem yöneticiler bunu dikkate alın lütfen. Proje ödevim için PIC18F452 ile tasarlanmış ve kodları da MPLAB derleyicisine uygun bir dijital saat ve termometre devresi arıyorum. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Elinizde tam olarak olmasa bile yol göstermenizi istiyorum. Proje açıklaması tam olarak şöyle :

Projede amaç saat, dakika, saniye ve sıcaklığı gösteren bir devre yapmaktır. 4 adet buton kullanılarak saat ve dakikanın arttırılıp azaltılması sağlanacaktır. Ayrıca devrede enerji kesilse bile saatin içeriğinin sıfırlanmaması istenmektedir. Saat ve sıcaklık değeri LCD üzerinde gösterilecektir. Proje kapsamında PIC18F452 ve 2x16 LCD kullanılacaktır. Devre
7805 entegresi ile 9V 'luk pil üzerinden beslenecektir.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Lütfen dikkate alın.

abstruse

Ds1302 entegresi ile saat kısmını lm35 yada Dirençsel sıcaklık sensörleri (RTD,pt100,pt1000 gibi) ilede termemotre kısmını yapacaksın. ADC ve DS1302 için hazırlanmış kütüphane örneklerini incelemelisin.

Recep METE

Arkadaşım dediğin özelliklere uygun 16f877 ile yapılmış bir uygulama var.İstersen bunu gönderebilirim.Yalnız kodlar ccs c derleyicisine uygun yazılmıştır.Biraz uğraşarak 18f452'ye uyarlamaya çalışacağım

mesaj birleştirme:: 18 Mayıs 2014, 00:17:18

Kodları senin için değiştirdim.Aşağıda resimdeki gibi bir şey işine yarar mı?pic18f452,ds1302 ve lm35 kullanıldı.

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

picci21

"aliemremen" hocam çok teşekkürler şuan araştırıyorum söylediklerinizi.

"semfero" hocam çok teşekkür ediyorum, zahmet oluyor kusura bakmayın. Uyarlamanızı ve paylaşmanızı bekliyorum. Çok teşekkürler yardımlarınız için.

picci21

semfero hocam ellerine sağlık. Elbette ki işime yarar, kodunu ve mümkünse proteus şemasını atar mısınız ? O kodları örnek alarak c18 diline çevirmeye çalışacağım, nasıl yapabilirim sizce ? ve saatin ayarı ile oynamak için butonları nasıl ayarlayabilirim ? tekrar teşekkürler.

Recep METE

@picci21, kişisel iletilerden(özelinden) istemiş olduğun isis şeması,kaynak kod,hex v.b. gönderdim.c18 dili ile ilgili hiçbir bilgim yok.Bundan sonrası sana kalmış.Butonlardan saat ve tarih ayarı yapılıyor.Ortadaki butonla ayara geçiyor. önce ay-gün-yıl... sırasıyla gidiyor.Üsteki buton ileri,alttaki buton geri saydırıyor.Anlamadığın yer varsa sor, yardımcı olayım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

abstruse

C18'e geçiş için zaten adc kismi hemen hemen ayni yani sicakligi cok rahat yaparsin ama ds1302 icin hazir bir kütüphane yok bu demek oluyor ki senin ds1302 ile nasil haberlesecegini bilmen gerekiyor. Mesela senin ccs c de basitce kullandigin ds1302 den tarih saat cagirdigin bir get() vs. Komutunun arka planinda calisan bir suru kod var bu yuzden #include <lcd.c> , #include <ds1302> gibi tanimlamalar yapariz. Yani senin c18 dili icin bir Ds1302.c dosyasi bulman zor galiba onun icin isin özünü bilmelisin emin ugrasip kendi imkanlarinla bu sorunu atlat programlamada buyuk yol katedecksin. Cunku bu entegreyle haberlesme işlemleri bolca karsimiza cikacak sht11 i var harici eepromu var var da var hepsi bu ince cizgide. Yanlisim varsa affola.