LWIP kullanarak Global IP öğrenme

Başlatan strom, 20 Mayıs 2014, 21:54:10

strom

http://www.wvshare.com/product/Open207Z-Standard.htm
Bu kiti kullanarak ethernet denemeleri yapmaya başladım. Özellikle internet konusuna çok yeni olduğum için başlarda epey zorlandım. Şimdilik TCP protokolünü kullanarak Local ağdaki bilgisayarlar arası veri iletişimi yapabiliyorum. Mesela;
Bilgisayarın IP'si: 192.168.1.20
Cihazın IP'si: 192.168.1.8
oluyor ve bağlantı kurulabiliyor. Ancak IP adreslerinden anlaşılacağı gibi bunlar Local ip. Sadece yerel ağdaki bilgisayarlar ile iletişim kurabiliiyorum. Başka ağdaki bir bilgisayarlada iletişim kurmak istiyorum. Acaba global ip'mi nasıl öğrenebilirim?

Kullandığım stack: LwIP
Kullandığım yazılım: http://www.st.com/web/en/catalog/tools/FM147/CL1794/SC961/SS1743/PF257896
(Yukardaki yazılımı kendi kullandığım kite göre modifiye ettim)

İnternettede lwip stack hakkında bilgi nedense çok az. Baya zahmetli oluyor bişeleri kavramak. Bu konuyuda arattım ama bulamadım malesef.

polleme

IP adresini bildiğiniz başka ağdaki bilgisayarla iletişim kurabilirsiniz. Global IP adresini bilmeniz neden gerekli? Anlamak için soruyorum.

strom

Hocam mesela cihazımız http server olarak çalışıyor olsun. Cihazdan gelen bilgileri bir internet sayfası aracılığı ile görüntüleyebilelim. Şimdi ben bu internet sayfasına sadece local ip ile bağlanabiliyorum. Ama uzaktaki bir ağdaykende bağlanmak istiyorum.
Global ip yanlış bilmiyorsam internet sağlayıcı tarafından veriliyor ve değişken olabiliyor. Şu anlık bu hiç önemli değil. Mesela kendi telefonumdan cihazın global ip'sini girip cihazda tutulan internet sayfasına erişebilir miyim?

mufitsozen

Alıntı yapılan: polleme - 20 Mayıs 2014, 22:09:05
IP adresini bildiğiniz başka ağdaki bilgisayarla iletişim kurabilirsiniz. Global IP adresini bilmeniz neden gerekli? Anlamak için soruyorum.

buyuk ihtimalle evdeki dsl modemin uzerinden internete cikiyor arkadas karsi taraf hangi ip adresine yollayacak onu ogrenmek istiyor.

Ama eger kendi ip adresi 192.168.x.x yada 10.x.x.x gibi bir test adresi(ozel ip) ise o zaman karsilikli haberlesme icin internete baglanan cihazindaki NAT ayarlarini(port forwarding??) degistirmesi gerekir. Karsi tarafin adreside boyle ozel IP ise oradada onu yapmasi lazim. Tabii bu IP adresleri nasil oluyorda oluyor biraz daha bilgi sahibi olmak isleri daha kolay yapardi...

Birde ornegin benim Avea jazz modem normalde 10.x.x.x ile baglaniyor dolayisi ile karsidaki normal IP adresli bir cihaza baglanmaniz yada onun size baglanmasi mumkun degil! Zannederim sabit IP servisi icin extra ucret oderseniz o zaman normal bir IP adres veriliyor.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Ya da dinamik DNS (DynDNS, No-IP vs) ile bağlantı kurulabilir. O zaman IP sürekli değişse bile sorun olmaktan çıkar.

mufitsozen

Alıntı yapılan: polleme - 20 Mayıs 2014, 22:49:52
Ya da dinamik DNS (DynDNS, No-IP vs) ile bağlantı kurulabilir. O zaman IP sürekli değişse bile sorun olmaktan çıkar.

avea jet size 10.x.x.x adresi veriyor dinamik dns ise yaramaz. dinamik dns size gercek IP ama gecici olarak veriliyorsa (ornegin DHCP ile) kullanilir. Kaldiki bu durumda bile internete cikilan modemdeki NAT yada PAT ayarlari degistirilmesi lazim.

Bu arada belki daha detay vermek lazim ama bazi IP adresleri test amaclari ile ozel adres olarak reserve edilmistir. Bu "private" adresler Internet uzerinde bulunamazlar. ISPler bunu saglamak zorundadir.

bu adreslerin bazisi

0.0.0.0/8
10.0.0.0/8
100.64.0.0/10
127.0.0.0/8
169.254.0.0/16
172.16.0.0/12
192.168.0.0/16
255.255.255.255/32
vs..

picusta

IoT için IPv6 ve websockets seçeneklerini degerlendirebilirsiniz.

mufitsozen

Alıntı yapılan: picusta - 20 Mayıs 2014, 23:17:28
IoT için IPv6 ve websockets seçeneklerini degerlendirebilirsiniz.

IPv6'da da reserved private addresler var. IPv6 dede dikkatli olmak lazim ISPlerden gelen adreslere bakmak lazim.
http://www.iana.org/assignments/iana-ipv4-special-registry/iana-ipv4-special-registry.xhtml
http://www.iana.org/assignments/iana-ipv6-special-registry/iana-ipv6-special-registry.xhtml

strom

Öncelikle çok teşekkür ederim. Yavaş yavaş kafamda bişeyler oluştu. Yalnız daha öğrenmem gereken çok şey varmış.
Son olarak;
@muftisozen
Hocam dediğiniz konuyu araştırdım biraz. Bu durumda global ip'mi de bulmuş oldum. Ztn ağdaki herkesin ip'si aynıymış :)
Sorumu şu şekilde değiştirsem;
Global ip: 193.140.238.150
Local ip: 10.193.20.8
Cihazda bir http sayfası yüklü. Bu durumda benim başka ağdan bu sayfaya erişmem için neler yapmam gerekir?
Aslında çok temel eksiklerim varmış. Sorumu burda yarım bırakıp bu eksikliklerimi tamamlamak istiyorum. Eğer yardımı olabileceğini düşündüğünüz, güzel anlatımı olan kaynaklar varsa ve benim soruma göre kesinlikle öğrenmen gerek dediğiniz konular varsa her türlü öneriye açığım.

Hepinize çok teşekkür ediyorum.

mufitsozen

Alıntı yapılan: strom - 20 Mayıs 2014, 23:43:26
Öncelikle çok teşekkür ederim. Yavaş yavaş kafamda bişeyler oluştu. Yalnız daha öğrenmem gereken çok şey varmış.
Son olarak;
@muftisozen
Hocam dediğiniz konuyu araştırdım biraz. Bu durumda global ip'mi de bulmuş oldum. Ztn ağdaki herkesin ip'si aynıymış :)
Cihazda bir http sayfası yüklü. Bu durumda benim başka ağdan bu sayfaya erişmem için neler yapmam gerekir?
Aslında çok temel eksiklerim varmış. Sorumu burda yarım bırakıp bu eksikliklerimi tamamlamak istiyorum. Eğer yardımı olabileceğini düşündüğünüz, güzel anlatımı olan kaynaklar varsa ve benim soruma göre kesinlikle öğrenmen gerek dediğiniz konular varsa her türlü öneriye açığım.

Sizin kullandiginiz IP adresinden ulakbim ISPden alinmis hacettepe universitesi beytepe kampusundan Internete baglandiginiz anlasiliyor. size verilen lokal IP adresi ise bir private adres. Onun icin direk baglanmak icin universite ag merkezindeki routerlara bir NAT ayari yapilmasi lazim. Yada Internet bulutundaki baska bir server uzerinden baglanti yapmaniz lazim. Teamview vb programlarin yaptigi gibi.
forumda soru cevap ancak bu kadar oluyor. Kusura bakmayin.

mufitsozen

polleme

Alıntı yapılan: strom - 20 Mayıs 2014, 23:43:26
Son olarak;
@muftisozen

Belirttiğiniz Global IP adresten cihaz IP adresine 80 nolu TCP port üzerinden bir static NAT işlemi yapmanız gerek. Bu yapıldıktan sonar Global IP adrese bağlandığınızda cihazdaki HTTP sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 21 Mayıs 2014, 08:32:15

Alıntı yapılan: mufitsozen - 20 Mayıs 2014, 23:07:05
avea jet size 10.x.x.x adresi veriyor dinamik dns ise yaramaz. dinamik dns size gercek IP ama gecici olarak veriliyorsa (ornegin DHCP ile) kullanilir. Kaldiki bu durumda bile internete cikilan modemdeki NAT yada PAT ayarlari degistirilmesi lazim.

Bu arada belki daha detay vermek lazim ama bazi IP adresleri test amaclari ile ozel adres olarak reserve edilmistir. Bu "private" adresler Internet uzerinde bulunamazlar. ISPler bunu saglamak zorundadir.

bu adreslerin bazisi

0.0.0.0/8
10.0.0.0/8
100.64.0.0/10
127.0.0.0/8
169.254.0.0/16
172.16.0.0/12
192.168.0.0/16
255.255.255.255/32
vs..

İnternet servis sağlayıcının reel IP verdiği durumlarda dinamik DNS kullanılırsa DHCP'den gelen ve değişen IP durumlarında cihaza belli bir HTTP linkinden erişilmesi sağlanır. Bu durumda NAT/PAT ayarlarının değişmesi gerekmez, çünkü cihazdaki NAT işlemi belli bir dış IP adrese göre değil, dış porta doğru yapılmalıdır. Dış IP adrese NAT yapılırsa dediğiniz doğru, dış IP değiştiğinde erişim de kesilir. 

mufitsozen

Alıntı yapılan: polleme - 21 Mayıs 2014, 08:25:58
Belirttiğiniz Global IP adresten cihaz IP adresine 80 nolu TCP port üzerinden bir static NAT işlemi yapmanız gerek. Bu yapıldıktan sonar Global IP adrese bağlandığınızda cihazdaki HTTP sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.

hocam mesajlari tam olarak okumadiniz anlasilan. Arkadas hacettepe kampusundan baglaniyor. kendi pcsinin adresi private adres. kampusteki 10,000 diger PCde ayni global IP adresini kullaniyor ve bu adresin internete ciktigi router vb bilgisayar merkezinde biryerde ve NAT icin gerekli ayarlari yapmalari sozkonusu degil.

Alıntı yapılan: polleme - 21 Mayıs 2014, 08:25:58

mesaj birleştirme:: 21 Mayıs 2014, 08:32:15

İnternet servis sağlayıcının reel IP verdiği durumlarda dinamik DNS kullanılırsa DHCP'den gelen ve değişen IP durumlarında cihaza belli bir HTTP linkinden erişilmesi sağlanır. Bu durumda NAT/PAT ayarlarının değişmesi gerekmez, çünkü cihazdaki NAT işlemi belli bir dış IP adrese göre değil, dış porta doğru yapılmalıdır. Dış IP adrese NAT yapılırsa dediğiniz doğru, dış IP değiştiğinde erişim de kesilir. 

reel IP olamadigi durumlar icin gecerli bir problem konusuluyor, DHCP ile gecici gercek IP adresi vb diye bir durum yokki!

konuyu takip eden arkadaslarin kafasini alakasiz seylerle karistirmasak..

polleme

Aslında kafalar karışmasın diye söylediklerime açıklık getirmek istemiştim. Tamam, konudan çekildim, bu son mesajım.

Teşekkürler.

CoşkuN

Şu siteye girdiğinizde gördüğünüz IP adresiniz değil mi?
http://whatismyipaddress.com/

Dışarıdan kendi lokal'deki sayfanıza erişmek için dışarıdan sizin IP'nizde ilgili porta yönlendirme açılmış olması gerekiyor.

Yani Global-IP:777 ==> Lokal-IP:777 şeklinde mesala